ХАРАКТЕРИСТИКА ІНШИХ ОБРАЗІВ (ДІДА, БАТЬКІВ, ПОДРУЖКИ ЛЮБИ)

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над автобіографічною повістю М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять”, навчати характеризувати образи дійових осіб твору;

– розвивальна: формувати вміння визначати головне, характеризувати образи персонажів, аргументувати свою думку, розвивати логічне мислення, уважність, спостережливість, старанність;

– виховна: виховувати почуття прекрасного, формувати повагу та любов до української літератури.

Обладнання: підручник, портрет Михайла Стельмаха.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Гра “Хто швидше?”

Випишіть за три хвилини з тексту твору якомога більше фразеологічних одиниць.

Пошукова робота

► Знайдіть епізоди, які яскраво ілюструють народні прислів’я, приказки, фразеологізми.

1. Правда завжди випливає. (Із кишені випало дві насінини.) 2. Письменного голова годує. (Любов до книжки) 3. Тіло в золоті, а душа в болоті. (Жадібний односелець не дав шматка хліба голодним.)

► Установити відповідність між фразеологізмами та їхнім значенням.

1 Перець на язиці

А Дуже бідний

2 Кум королю

Б Посилювати переживання

3 Ятрити душу

В Не розбиратися в чомусь

4 Як мак начетверо

Г Напружено думати

5 Не варить баняк

Д Бути у виграшному становищі

6 Ламати собі голову

Е Дотепно й влучно говорити

Цитатний диктант

1. Обличчя в неї зараз таке, наче вона молиться. Це тому, що вона дуже любить сад, доглядає і уболіває над ним, кожна в ньому нащепа міцно перев’язана стьожками, видертими із рукавів її сорочок. (Бабуся) 2. Серед майстрового люду найбільшої слави зажив він, якого знав увесь повіт. Чого тільки не вмів! Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата,- співаючи зробить, дайте тільки заліза, дерева і ввечері добру чарку монопольки. А хочете вітряка, то й вітряка вибудує під самі хмари; у кузні вкує сокиру, у стельмашні злагодить воза й сани, ще й дерев’яні квіти розкидає по них. Залізо й дерево аж співали у діда, поки сила не повиходила з його рук. Міг чоловік нехитрим інструментом вирізати і просту людину, і святого. (Дід Дем’ян) 3. Біля самого вориння з козубом у руці стояла чорнява худенька дівчинка років восьми, очі в неї карі, з краплинами роси, рум’янці темні, а губи відстовбурчились рожевим потрісканим вузликом і чогось радіють собі. (Люба) 4. В її устах і душі “насіння” було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками-нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю. (Мати) 5. До робити… був рідким, наче юшка, зате круто міг замісити якусь сутягу чи паскудство і на ньому показати спритність своєї невеликої голови, мізки якої найбільше були націлені на свіжу копійку. (Юхрим) 6. …Оту босоногу з двома рухливими косами віхолу, що все робить навбіжки, пританцьовуючи і сміючись або співаючи. .Насочується сміхом, продаючи білі підківки зубів і аж три ямки: дві на щоках, а третю на підборідді. (Мар’яна) 7. …Коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом. (Михайлик)

Художній переказ

1. Перекажіть текст повісті від імені Люби. 2. Перекажіть текст повісті від імені діда Дем’яна. 3. Перекажіть текст повісті від імені батька Михайлика.

Робота в міні-групах зі схемами

Група 1

Дід Дем’ян

Зовнішні риси

Риси вдачі

Характеристика

Цитата з тексту

Характеристика

Цитата з тексту

Група 2

Люба

Зовнішні риси

Риси вдачі

Характеристика

Цитата з тексту

Характеристика

Цитата з тексту

Група 3

Батько Михайлика

Зовнішні риси

Риси вдачі

Характеристика

Цитата з тексту

Характеристика

Цитата з тексту

Бесіда з учнями

– Як Михайлик ставиться до дідуся?

– Які стосунки склалися між Михайликом та Любою?

– Як хлопчик ставиться до батька? Чому?

– Розкажіть про взаємини головного героя та його матусею.

– Чи можна сказати, що материне чуйне ставлення до землі й до людини передалося хлопчикові? У чому це виявляється? Який благородний вчинок Михайлика вам запам’ятався?

– Які вірування відображено через образ матері? Що вам відомо про язичництво?

– Чому батько носив Михайлика до школи?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Записати характеристику одного з персонажів повісті.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ХАРАКТЕРИСТИКА ІНШИХ ОБРАЗІВ (ДІДА, БАТЬКІВ, ПОДРУЖКИ ЛЮБИ)