Володимир Короленко. Сліпий музикант. Петро Попельський і Евеліна. Образ Максима Яценка, твердість його переконань, увага і повага до інших. Українська природа, народні образи и традиції в повісті

Мета: розвивати в учнів логічне мислення, зв’язне мовлення, навички переказу, аналізу прозового тексту, образів твору; виховувати у школярів гуманне ставлення до людей.

Обладнання: тексти повісті В. Короленка “Сліпий музикант”; фрагменти з фільму “Сліпий музикант”, аудіозапис пісні “Ой, там на горі женці жнуть”.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Завдання.

Установіть послідовність подій у повісті.

– Знайомство з Евеліною.

– Подорож до річки.

– Народження сина.

– Мандрівка зі сліпими кобзарями.

– Концерт у Києві.

– Весілля Евеліни й Петра.

– Катання на коні.

– Зустріч зі сліпими дзвонарями.

Завдання.

Упізнайте героя за його характеристикою:

· Вирізнявся бійцівським характером. Замолоду він славився всюди “небезпечним забіякою” і виправдав цю характеристику: поїхав до Італії, де вступив до загону Гарібальді. ________

· Любить слухати гру конюха Йохима на дудці. ________

· Він грає кожного вечора на дудці, і в один із таких вечорів до нього на стайню прийшов сліпий панич. ________

· Ровесниця Петруся, красива дівчинка, спокійна і розсудлива. ________

· Озлоблений на весь світ. Грубо лає сільських дітей, що намагаються проникнути на дзвіницю. ________

· Людина добродушна, але досить байдужий до усього, окрім господарства. ________

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

– Назвіть героїв, які складали оточення Петра Попельського. (Мати, дядько Максим, Евеліна, Йохим, Ставрученки, Кандиба.)

Бесіда

1. Як на вашу думку, хто з героїв повісті відіграв у житті Петра найважливішу роль? Чому?

2. Знайдіть у тексті портрет Максима Яценка. (р. 1, гл. III.)

3. Яка думка хвилювала Максима до народження племінника? (“Життя – боротьба і в ньому немає місця інвалідам”. Ставши інвалідом, Максим уважав себе нікому непотрібним.)

4. Як вплинуло на Максима народження племінника?

5. З якою метою дядько Максим почав вивчати книги, присвячені розвиткові дитячої душі? (Він намагався зрозуміти дитячу психологію, щоб допомогти Петрові.)

6. Яким був висновок Максима після прочитання книг з виховання? (“Боротися можна не тільки списом і шаблею. Можливо, несправедливо ображений долею підніме із часом доступну йому зброю на захист інших, обездолених життям, і тоді я недарма проживу на світі, покалічений старий солдат…”)

7. Який девіз Максим виставив на “бойовому прапорі свого вихованця”? (“Знедолений за скривджених”.)

8. Яку систему виховання розробив Максим для Петруся?

Учитель. Сьогодні режим, який був заведений у будинку Попельських 1 за планом Максима, можна назвати системою гармонійного виховання. Петро прибирав свою кімнату, виконував фізичні вправи, їздив верхи. Усе це сприяло правильному фізичному розвиткові хлопця.

Бесіда

1. Яким було ставлення Максима до музичних захоплень племінника? (Він уважав музику “великою силою, що надає можливості володіти серцем натовпу”, але йому хотілося, щоб Петро також умів співати. “Давні бояни, українські кобзарі і бандуристи були у більшості випадків сліпими”.)

2. Яка музика лунала в домі Попельських? (Класична музика.)

3. Яка роль належала музиці в роки дитинства Петра? (“Це захоплення музикою стало центром його розумового зростання: воно заповнювало й урізноманітнило його існування”.)

4. З якою метою мати Петра звеліла привезти до маєтку фортепіано? (Вона боролася за сина, намагалася пересилити вплив Йохима з його дивовижною сопілкою. Хлопчик ліобив слухати гру старого Йохима, але через деякий час він уподобав фортепіано.)

5. Яке місце зрештою посіла музика в житті Петра? (Музика стала сенсом його життя, вона подарувала йому не лише прекрасні хвилини насолоди, а й відчуття потрібності в цьому житті. Петро став служити музиці.)

Учитель. Музикою пройнята уся повість. Вона лунає в будинку Попельських, на вулиці з уст бандуристів, сліпих співців, бринить у церковних дзвонах.

Бесіда

1. З якою метою Максим дозволив Евеліні навчатися разом з Петром? (Максим розумів, що хлопчик має спілкуватися з однолітками, але вони не повинні бути жорстокими до нього. Окрім того, з Евеліною Петро уже не замикався в собі.)

2. Як на вашу думку, чи міг Максим захистити Петра від усіх життєвих тривог і негараздів? (Ні, цього не може зробити жодна людина. Але Максимові вдалося полегшити страждання племінника.)

3. З якою метою дядько запросив до Петра Ставрученків? (Він хотів розширити світогляд сліпого Петра.)

Виразне читання епізоду “Розмова Максима і Петра під час відвідування чудодійної католицької ікони”

Бесіда

1. Як поводилися герої під час цієї розмови? (Максим рішуче, Петро – розгублено.)

2. Який відгук у душі Петра мала ця розмова? (Розмова розбудила душу сліпого Петра, підштовхнула до активних дій. Максим поставив перед племінником проблему вибору: жити спокійно в маєтку чи пізнати страдницьке життя знедолених сліпих співаків.)

3, Якою була мета цієї розмови? Підтвердьте словами з тексту. (“Я хотів, щоб ти відчув чуже горе і припинив так носитися зі своїм…”)

Перегляд фрагменту фільму “Подорож зі сліпцями”.

Завдання учням

Висловте свою думку про рішення Максима щодо мандрівки Петра із знедоленими сліпими співцями. Подумайте, чи мав Максим право так чинити зі своїм сліпим племінником.

Працюємо з творами мистецтва.

1568 року видатний живописець Пітер Брейгель (Старший) намалював картину “Сліпі”. Вона втілює образ людства, що заблукало в бездуховності. Своїм твором художник стверджує, що люди повинні внутрішньо прозріти і знайти вихід. Про це пише у своїй повісті й Володимир Короленко.

– Розгляньте картину “Сліпі”. Які думки й почуття викликало у вас це полотно?

1843 року Тарас Шевченко намалював образ сліпого бандуриста, який передував однойменній поемі. Український геній розкрив глибоку життєву драму народного митця, але водночас підкреслив у ньому й велику духовну силу, поетичне відчуття краси, яку він несе у світ.

Учитель. Петро Попельський із допомогою дяді Максима і мандрів із бідними сліпими до Почаївської лаври увійшов у реальне життя. Він пройшов тими шляхами, якими йде його народ, і разом із народом він відкривав для себе не тільки великі страждання, але й мудрість і красу людських взаємин. Це допомогло Петрові по-іншому подивитися на себе і на свою сліпоту. Він зрозумів, що фізичну ваду можна перемогти силою духу.

Бесіда

1. Якою в повісті зображена мати Петра? Зачитайте її опис.

2. Чому в Анни Михайлівни виникали суперечки з братом?

3. Як ви думаєте, яким було б виховання Петра, якби не було втручання Максима?

Робота з текстом

Знайдіть у тексті портрети Евеліни в різному віці. Проаналізуйте, як змінюється героїня.

Бесіда

1. Яка, на вашу думку, головна риса вдачі Евеліни?

2. Що, на вашу думку, зближувало. Петра й Евеліну? (Вони обоє були оточені надзвичайною любов’ю своїх близьких. Обоє вони не знали життя, жили в замкненому світі своїх маєтків.)

3. Який момент у житті був переломним для Евеліни? (Зустріч із братами Ставрученками. Вона вперше відчула, що існує якийсь інший світ, невідомий і тривожний.)

4. Яка проблема виникла перед героїнею після зустрічі з братами Ставрученками? (Поринути в новий світ, у якому не було місця Петрові, або залишитися разом з коханим.)

– Який вибір зробила Евеліна? (Вона вибрала Петра.)

5. Як на вашу думку, чи було жертовним рішення Евеліни залишитися з Петром? (З боку Евеліни це був вияв щирої і дуже самовідданої любові. )

Творче завдання.

Створіть букет епітетів для Петра й Евеліни, користуючись текстом повісті.

Володимир Короленко. Сліпий музикант. Петро Попельський і Евеліна. Образ Максима Яценка, твердість його переконань, увага і повага до інших. Українська природа, народні образи и традиції в повісті

Учитель. Петро й Евеліна вперше зустрілися на лоні природи. Головний герой дуже тонко сприймав довкілля, тому тема впливу природи на людину в повісті посідає важливе місце.

Робота з текстом

Знайдіть у тексті описи природи і зачитайте їх, якою зображена природа у творі?

– Які пори року зображені в повісті? (У повісті зображені усі пори року: зима, весна, літо, осінь.)

– Коли відбулася перша зустріч Петра з природою? (Хлопчикові виповнилося три роки.) Знайдіть у тексті слони, які передають його враження. (Він чув, “як біжать попічь” і весняної води”, “гілки буків шепталися за вікнами”, “шум і вигуки журавлів”.)

– Знайдіть у тексті повісті рядки, в яких говориться про під чуття Петром природи.

Слово вчителя. Не менший вплив, ніж відчуття природи, справили на душу Петра пісні, музика, звичаї простого народу. У повісті широко використовуються образи з української культури.

Бесіда

1. Які образи з української культури присутні на сторінках по вісті? (Образи кобзарів, згадки про козаків, українські народні пісні.)

2. Хто найпершим увів Петра у світ музики? (Старий Йохим, який грав на сопілці.)

3. Знайдіть у тексті рядки, в яких говориться про українську пісню. (“Це пісні сильного, вільного народу. Твої діди по материнській лінії співали їх у степах на Дніпрі, на Дунаї, і на Чорному морі…”)

4. Яку пісню співав Йохим? (“Ой, там на горі та женці жнуть”.) Що відомо про цю пісню? (Це козацька історична пісня XVII ст.)

Прослуховування пісні “Ой, там на горі та женці жнуть”

Бесіда

1. Які образи виникли у вашій уяві під час слухання цієї пісні?

2. Які образи виникали у Петра, коли він слухав цю пісню?

3. Яка ще українська народна пісня згадується в повісті? (“З-за крутої гори вилітали орли”.)

4. У зв’язку із чим у повісті згадуються козаки? (У зв’язку з подорожжю, під час якої Петро, Евеліна, Максим, Анна Михайлівна, Ставрученки приїхали на леваду Остапа і по-бували на могилі Ігната Карого – старого козака.)

– Що прочитав Петро на могилі? Як він це зробив? (Петро читав за допомогою пальців. Він прочитав, кого там поховано і як загинув Ігнат Карий. )

Завдання учням

Сформулюйте роль образів української культури в повісті Н. Короленка “Сліпий музикант”. (Вони створюють атмосферу Сільського життя на Україні, передають красу природи, розповідають про простих людей, які наділені здатністю радісно сприймати життя, незважаючи на його складнощі і на їх важку долю. Українські мотиви надають повісті неповторного колориту.)

IV. Рефлексія.

Перегляд фрагменту фільму “Концерт”.

Завдання.

Проаналізуйте фінал твору. Чи згодні ви зі словами автора щодо Максима: “Ось і він зробив свою справу, і він не дарма прожив на світі…”? Аргументуйте свою відповідь.

Висновок.

Короленко стверджує, що людина завжди може досягти реалізації в житті, якщо вона зосередиться не на своєму горі, не на болісних переживаннях, а знайде духовну мету існування. Петро Попельський знайшов таку духовну мету – це мистецтво (музика), що веде його до пізнання світу й самого себе. Подружнє життя з Евеліною і народження сина – не сліпого, а зрячого – стали для Петра винагородою за його болісні шукання.

V. Домашнє завдання.

Створити постер до книги “Сліпий музикант”.

С. 156-159, прочитати розділи 1-10 “Маленького принца”*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Володимир Короленко. Сліпий музикант. Петро Попельський і Евеліна. Образ Максима Яценка, твердість його переконань, увага і повага до інших. Українська природа, народні образи и традиції в повісті