СВІТ ДОРОСЛИХ І СВІТ ДІТЕЙ У ПОВІСТІ ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА

Мета: продовжити дослідження світу дитячих ігор та сенсу їх протиставлення світові дорослих у творі Марка Твена; розкрити сутність “свого” і “чужого” світів для героїв повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”; розкрити сенс дитячого бунту проти обмежень дорослого світу; розвивати навички аналітичного дослідження ключових моментів твору в їх взаємозв’язку; вчити дітей бачити особливості авторського стилю та способів створення художньої реальності; сприяти формуванню кращих якостей людини на основі критичної оцінки дій та вчинків героїв художнього твору.

Обладнання: учнівські малюнки.

Тип уроку: комбінований.

Перед нами – чарівний “портрет” дитинства –

Живий, повнокровний, конкретний… вічний.

М. Славова

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів на основі висновків та узагальнень попередніх уроків

– Продовжується наша мандрівка у просторі повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра “. Який твір ми називаємо повістю?

– Пригадайте, де саме відбулося наше знайомство із головним героєм твору. Як поступово розширюється для читача світ, що оточує Тома Сойєра?

– Які художні світи ми виділили з тексту? Який художній прийом використав Марк Твен для їх зображення?

Сьогодні ми більш детально і глибоко маємо осмислити співвідношення світу дітей і світу дорослих у творі, зрозуміти, де і чому діти почувають себе комфортно, в чому полягає сутність дитячого бунту проти законів дорослого життя.

III. Оголошення теми уроку.

IV. Аналітичне дослідження ключових моментів розділів IV-VIII “Пригод Тома Сойєра”

Розділ IV. Епізод “Том вчить вірші з Проповіді на Горі”

– Де і коли відбуваються події цього епізоду?

– Як пов’язане вивчення Біблії дітьми із законами дорослого світу та обов’язками тітки Поллі щодо виховання Тома і виконання опікунського обов’язку?

– На попередніх уроках ми з’ясували, що Том був дуже розумним і кмітливим. Поясніть причину, чому Томові так важко було вчити вірші з Біблії. З чим це, на вашу думку, пов’язано?

– Прочитайте виразно діалог Тома і Мері. Спробуйте передати інтонацією сутність мук, які переживав Том. Чому хлопчик по-іншому почав сприймати завдання? Підтвердьте, що в цьому випадку діє закон, що був відкритий Томом Сойєром під час фарбування паркану. Поміркуйте, звідки про нього могла знати Мері? Чим, на вашу думку, методи Мері відрізняються від методів тітки Поллі? Хто з них, тітка Поллі чи Мері, краще розуміє Тома, чому? (Мері розбурхала Томову цікавість і бажання дістати винагороду. А тітка Поллі весь час його обмежувала. Мері сама ще була юною й, можливо, її світосприйняття було більш близьким до дитячого.)

– Зробіть висновки щодо ролі цього епізоду в розкритті рис характеру (чи особливостей поведінки) героїв та співвідношення “свого” і “чужого” світів у творі. До яких роздумів стосовно світу дорослих спонукає цей епізод? Обгрунтуйте. (Можливо, Марк Твен пропонує шлях до порозуміння між дітьми і дорослими. Щоб діти не сприймали світ дорослих як “чужий”, є сенс застосовувати замість заборонних та примусових методів методи зацікавлення та стимулювання.)

Розділ IV. Епізод “Том готується до відвідин недільної школи”

– Чому, на вашу думку, Том, який цілими днями міг купатись у річці, не хотів умиватись того недільного ранку?

– Що стало результатом Томової підготовки? Яку роль відіграє тут авторський гумор? Які художні деталі створюють ефект кумедності ситуації?

– Яким вийшов Том з рук Мері? Чому “тепер він мав надзвичайно пристойний і нещасливий вигляд”?

– Які слова в цьому епізоді є ключовими? Обгрунтуйте свою думку. (“Томові урвався терпець, і він огризався: мовляв, його завжди примушують робити те, чого йому не хочеться”.)

– Чи для всіх дійових осіб цього епізоду недільна школа була “чужим” світом? Аргументуйте текстом. (“… Всі троє рушили до недільної школи, яку Том ненавидів усім серцем, а Сід і Мері любили”.)

Розділ IV. “У недільній школі”

– Чи тільки Том потерпав від страждань у недільній школі? Як Том та його однокласники намагались компенсувати перебування в “чужому” для них світі? Як ви оцінюєте дії вчителя?

– З якою метою Том “скуповував” різнокольорові квитки? (В його душі спалахнули честолюбні прагнення. Вчити Біблію він не хотів, “але пов’язаних з нею слави та почестей, він, безперечно, давно вже жадав усім своїм єством”.)

– Оцініть роль портрета та промови директора недільної школи у зображенні “свого” і “чужого” світів у повісті. Які художні деталі є в цьому описі ключовими? З’ясуйте їх смислове навантаження.

Розділ V. “Недільна служба у церкві”

– Чим, на вашу думку, була церква для жителів Сент-Пітерсберга?

– Наскільки релігійними видались вам сент-пітерсбергці? Що саме не дає впевненості в щирості їхніх вірувань? (Авторський гумор.)

– Як впливала пасторова “страшенно довга і нудна” проповідь на парафіян?

– Як Том намагався розважитись? Поміркуйте, весело було тільки йому чи й іншим? Чому?

– Якого висновку дійшов Том? (“… Служба божа іноді може дати якусь утіху, коли її трохи урізноманітнити”.)

– Зробіть висновки щодо ролі цього розділу у повісті.

Розділ VI. Епізод “Томові страждання вранці в понеділок”

– Які синоніми до слова “школа” ви можете дібрати, враховуючи її сприйняття Томом? (Школа = “в’язниця” = “кайдани”).

– Яку винахідливість проявив Том, щоб не йти до школи? Як називають людину, що прикидається хворою? (Симулянт).

– Опишіть “зуболікарське знаряддя”, яке використала тітка Поллі. Хто ж насправді вирвав зуба Томові? (Сам Том. Спрацював інстинкт самозбереження.)

Розділ VI. “Дорога до школи”

Які події і факти цього епізоду ви вважаєте головними? (Том стає центром уваги і заздрощів завдяки видаленому зубові. Та головне – Том зустрів “юного відщепенця Гекльберрі Фінна”. Автор знайомить нас ще з одним головним героєм твору.)

– В чому полягала головна мета зустрічі Тома і Гека з точки зору самих хлопців, з точки зору автора? (Хлопці домовились про нічну зустріч з подальшим відвідуванням кладовища. Автор розширює світ пригод дітей, знімає просторові й часові обмеження, дає своїм головним героям більше свободи і самостійності. “Свій” світ єднає двох головних героїв – Тома і Гека.)

Розділ VI. “На уроці”

– Чому Том Сойєр відразу чесно зізнався щодо причини його запізнення? Яким було покарання?

– Чим було вчителеве покарання для Тома насправді? (Том зробив усе, щоб покарання було саме таким! Він прорахував наперед реакцію вчителя на його зізнання й мужньо терпів покарання. Адже його метою було місце “поряд із нею”.)

– Якими були кроки до зближення Тома і Беккі? Прослідкуйте за текстом.

– Яке місце за партою займають хлопчик і дівчинка спочатку? Чи змінюється їхнє положення щодо одне одного в результаті Томових зусиль? (Персик, малюнок на грифельній дошці, обіцянка навчити дівчину малювати, знайомство з Беккі Тетчер, зізнання в коханні.).

– Як кохання вплинуло на шкільні успіхи Тома?

Розділ VII. “Заручини”

– Які риси Тома і Беккі розкрились перед вами?

– Чи можна те, що відбулося між Томом і Беккі, назвати грою у кохання? Що не дає нам сприймати іхні стосунки як гру?

– Що стало причиною сварки між Томом і Беккі?

Розділ VIII. “Розчарування та мрії Тома Сойєра”

– Яка сторона особистості Тома розкривається у цьому розділі? (Внутрішній світ Тома, світ його переживань та мрій.)

– З яким настроєм Том пішов зі школи? Що стало причиною такого стану?

– Яка роль опису стану природи?

– Чи дійсно Том хотів померти?

– Які образи славетних чоловіків приваблювали Тома? Чому? (Солдат, індіанський ватаг, пірат (Чорний Месник Іспанських Морів).

– Як поява Джо Гарпера змінює плани Тома Сойєра? Чому хлопці віддали перевагу грі у благородних розбійників?

V. Підбиття підсумків. Узагальнення

На основі опрацьованих IV-VIII розділів повісті заповніть таблицю “Свій” та “чужий” світи “Пригод Тома Сойєра”. Робота виконується самостійно впродовж 4-5 хв. (Вдома дітям буде запропоновано доопрацювати цю таблицю, доповнивши її образами з IX-XII розділів.)

“Свій світ”

КОНФЛІКТ

“Чужий світ”

Вулиця, площа, ріка, ліс, свобода, ігри, відкритий простір, пригоди, таємниці, мрії.

Будинки, подвір’я з огорожею, школа (Том хворіє), церква (вчить молитви за подарунки), парадний одяг, розпорядок, встановлений дорослими, замкнений простір, закони дорослих, все, що обмежує свободу.

(Вдома діти додають до характеристики “свого” світу ще й кладовище та острів Джексона).

Гра-вікторина “Відгадай, який епізод ілюструє цей малюнок.”

(Вчитель демонструє учнівські малюнки, а діти встановлюють, що саме на ньому зображено, наскільки малюнки відповідають тексту.)

– Тож зробіть висновок, у чому полягає сутність дитячого бунту проти “чужого” їм світу дорослих. (Діти прагнуть будь-що розширити простір, отримати свободу, бути незалежними, прогулюють школу, порушують закони дорослих, не хочуть вчитись і працювати. Так вони відстоюють своє право жити за власними, дитячими законами, де гра посідає перше місце.)

VI. Домашнє завдання

Обов’язково прочитати розділи IX-XII, додатково – XIII-XXII. Підготувати детальний переказ пригод Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна на кладовищі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

СВІТ ДОРОСЛИХ І СВІТ ДІТЕЙ У ПОВІСТІ ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА