ОБРАЗИ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ У КАЗЦІ

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу з повістю-казкою Марини Павленко; навчити визначати особливості такого художнього жанру, як повість-казка; навчати виокремлювати й з’ясовувати роль засобів виразності;

– розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати прозовий твір, формувати навички висловлювати власні роздуми про суть людського життя, моральний вибір кожної особи;

– виховна: спонукати до творення та примноження добра, прищеплювати любов до краси, розвивати усвідомлення відповідальності за свою справу, за свої вчинки.

Обладнання: підручник, портрет М. Павленко.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

“Мікрофон”

1. Що, на ваш погляд, є найціннішим надбанням для людини – матеріальне чи духовне?

2. Яке призначення людини на землі?

3. Чи намагаєтесь ви застерегти свого товариша від негативного вчинку, який він планує здійснити? Якщо так, то в який спосіб?

Тести за текстом повісті-казки

1. Де відбуваються події, описані в повісті?

А Києві. Б Вінниці.

В Вишнополі.

2. Що означає слово “пригода”?

А Те, що трапилось (часто непередбачене, несподіване).

Б Приходити на допомогу у скрутну хвилину.

В Бути потрібним.

3. Визначте жанр твору.

А Детектив. Б Повість-казка.

В Пригодницька повість.

4. У кого в роду Софійки з’явилися коралі?

А Тітки Сніжани. Б Софійки.

В Бабусі Клави.

5. Яка була кличка кобили прабабці Ніни?

А Мальва. Б Майорчик.

В Маківка.

6. Як називалося село, де жила бабуся Софійки?

А Половинчик. Б Вишнопіль.

В Покровчик.

7. Чим схожі були між собою Міщенки?

А Були балакуни. Б Мали подвійну душу.

В Надзвичайно веселі.

109

8. Яке прізвище мала тітка Сніжана?

А Ліщина. Б Завадчук.

В Ягода.

9. Про кого сказано: “Уже мало не коло самого будинку мусила ховатись у кущі. Біля рогу стояв худенький хлопчик із прив’ялим букетиком польових квітів. Знудьговано колупав носком святкового босоніжка пилюку й раз по раз діловито поглядав то на руку, де в людей буває годинник і де в нього нічого не було…”?

А Софійку та Сашка. Б Вадима та Ірину.

В Сніжану та Валентина.

Бесіда з учнями

– Який гріх став поштовхом для сімейного прокляття?

– Чи справді можливе таке прокляття. Чи можна пояснити такі події чимось іншим?

– Як, на вашу думку, впливає характер людини на майбутнє нащадків?

– Як ви можете пояснити слово “людина”?

– Якими характерними якостями повинна бути наділена справжня людина?

– До якого головного героя можна звернутися із закликом: “Ти знаєш, що ти людина?” Доведіть свою думку, опираючись на зміст твору.

Робота у групах

Складання характеристики персонажа за планом.

Група 1. Гордій Кулаківський Група 2. Данило Міщенко Група 3. Вадим Кулаківський Група 4. Мішель (Михайло) Міщенко

План-схема характеристики персонажа

1. Ким є герой твору, його вік, сімейний стан.

2. Зовнішність образу.

3. Учинки, думки персонажа.

4. Риси вдачі.

5. Ставлення до нього інших героїв.

6. Розкриття характеру за допомогою мови.

7. Ставлення автора до персонажа.

8. Ваше ставлення до цього персонажа.

Робота з таблицею

Заповніть таблицю, порівнявши образи дорослих та дітей.

Дорослі

Діти

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завершити складання таблиці.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОБРАЗИ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ У КАЗЦІ