МАРК ТВЕН. ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА

Мета: ознайомити учнів з особистістю Марка Твена та його творчою спадщиною; розкрити чинники, що вплинули на формування письменницького таланту Марка Твена; проаналізувати смислове навантаження передмови до повісті “Пригоди Тома Сойєра” та першого розділу, виокремивши світ дітей і світ дорослих, їх співвідношення та здійснивши знайомство із головним героєм твору – Томом Сойєром.

Обладнання: виставка книг Марка Твена, портрет Марка Твена; презентація про життєвий та творчий шлях Марка Твена.

Тип уроку: комбінований.

Зберегти своє дитинство – означає залишитися безсмертним.

М. М. Пришвін

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Вступне слово вчителя з мотивацією навчальної діяльності учнів

Погляньте на портрет Марка Твена. Цей веселий чоловік створив книгу для вас і про вас. Адже хто з дітей не мріє хоча б день прожити на безлюдному острові без дорослих, хто не хотів би стати благородним розбійником, кого не ваблять ігри, таємниці та пригоди, кому не сниться скарб?

Створюючи художній світ “Пригод Тома Сойєра”, Марк Твен наповнив його величезною кількістю загадок, таємниць і пригод. Деякі з них ми почнемо розгадувати вже на сьогоднішньому уроці, щоб упродовж наступних зрозуміти, які ж цінності заклав у твір автор, що ось уже майже 140 років це улюблена книга дітлахів усього світу.

III. Знайомство з письменником та його книгами

Проте спочатку маємо ближче познайомитися з самим письменником та історією створення не тільки “Пригод Тома Сойєра”, а й інших книжок великого американця. (Переглядається відео – або слайд-презентація.)

Таємницями сповнені не тільки книги Марка Твена, а й саме його ім’я.

Робота з підручником – С.

Бесіда.

– Що вам відомо про ім’я Марка Твена? (Це його літературний псевдонім, узятий з лоцманського життя Семюела Ленгхорна Клеменса. Марк-твен (з англ. буквально) – мірка – два, що на мові лоцманів означало “шлях вільний”).

– Як ви думаєте, чому саме такий дивний псевдонім обрав собі письменник? (Можливо, називаючи себе Марком Твеном, Семюел Клеменс сподівався на безпечне, щасливе плавання у

Літературному морі, де на початківця чатувало так багато “мілин” та “акул” видавничого бізнесу. І, як виявилось, інтуїція його не підвела – він став найвідомішим письменником Америки ще за життя).

– Кому адресував Марк Твен свою книгу? Як звернення письменника до “дорослих чоловіків та жінок” пов’язане, на вашу думку, з епіграфом до уроку? Прокоментуйте.

– Які життєві випробування, на вашу думку, мали значення у формуванні Семюела Клеменса як письменника?

IV. Огляд виставки творів Марка Твена.

– Знайдіть у статті про Марка Твена інформацію щодо основних тем та мотивів його творчості.

Найбільш вдалі переклади українською мовою Володимира Митрофанова та Юрія Корецького, російською мовою – переклад Корнія Чуковського, що уславив своє ім’я як відомий дитячий російський письменник і перекладач.)

Продовження повісті “Пригоди Тома Сойєра” – роман “Пригоди Гекльберрі Фінна” (порівняно з повістю роман – більший за обсягом прозовий твір).

Три книжки із середньовічного минулого Європи: “Принц і злидар”, “Жанна д’Арк”, “Янки з Коннєктікуту при дворі короля Артура”.

У “Принці і злидарі” постає дивовижна історія про те, як двоє схожих як дві краплини води хлопчиків, принц і злидар, помінялись місцями через випадковість – принц потрапив до бродяг, а злидар – у палац. Що з цього вийшло, ви дізнаєтесь, прочитавши книгу.

“Жанна д’Арк” – це історія про героїчну боротьбу юної француженки за свободу й щастя рідного народу.

“Янки з Коннєктікуту при дворі короля Артура” – це книжка, яка висміяла тиранів, рицарів та поміщиків, священиків та монархів не тільки за часів англійського короля Артура, а й у Америці кінця XIX століття.

Та все ж найвідомішою й найулюбленішою книжкою Марка Твена стала повість “Пригоди Тома Сойєра”. Мабуть, саме тому в рідному містечку письменника Ганнібалі на високім скелястім березі стоїть один із небагатьох у світі пам’ятників літературним героям, яких створила творча фантазія письменника, двом підліткам – Тому Сойєру і Гекльберрі Фінну.

– Як же створювалась ця безсмертна книга?

Учитель. Марк Твен в першу чергу намагався зруйнувати традиції тогочасної дитячої літератури. На час появи “Пригод Тома Сойєра” в американській дитячій літературі були поширені так звані книги для недільної школи. Писалися вони в чутливо – побожній манері й розповідали про гарних дітей, які підуть прямісінько до раю, і про поганих, зіпсованих дітей, що звичайно закінчують життя на шибениці. Головним героєм цих книжок був зазвичай доброчесний, побожний та кволий “чемний хлопчик”. Повільно згасаючи від хвороби, він встигає перед смертю навернути на праведний шлях маленького негідника, що не бажає відвідувати недільну школу.

Книжка Марка Твена була повною протилежністю такій літературі, висміювала її, пародіювала, стверджуючи любов до свободи, до всього здорового, чистого, світлого в людині. І ці ідеї письменник втілив в одному із найчарівніших образів своєї творчості – в образі відчайдушного шибеника Тома Сойєра.

Біографи Марка Твена вже давно встановили, що більшу частину пригод Тома Сойєра автор пережив сам у віці свого героя. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди хлопчаки тікали від “цивілізації” дорослих або ж ховались у печерах поблизу міста. Ганнібальські босоногі хлопці багато в чому були схожі на товаришів Тома Сойєра, Навіть був у містечку індіанець Джо, що ледь не вмер з голоду, заблукавши в одній з печер.

Бесіда.

– Поміркуємо, чи можна сказати, що Том Сойєр – це Марк Твен у дитинстві? Чому? (Автора не можна ототожнювати з героєм, адже Марк Твен створив художній твір, а не документальні мемуари (спогад). По-друге, в “Передмові” письменник підкреслює, що Том Сойєр – “складна архітектурна споруда”, тобто образ, що ввібрав у себе типові хлопчачі риси характеру і поведінки. Проте дуже не просто помітити в цій книжці межу, за якою закінчується достовірність і починається вигадка, цікава, весела, немовби її написали самі підлітки-фантазери, для яких гра є найголовнішим заняттям у житті.)

Словникова робота.

Повість – прозовий твір, у якому розповідається про невелику кількість подій, об’єднаних навколо одного-двох персонажів.

С. – 189 – розгляд таблиці

Сюжет – художня послідовність подій у літературному творі. (С. 160)

Складники сюжету:

1. Експозиція – знайомство з героями твору, часом і місцем, де відбуваються події.

2. Зав язка – ключовий момент розгортання подій.

3. Розвиток дії – подальше розгортання подій твору.

4. Кульмінація – найвищий момент напруження в розвитку дії.

5. Розв’язка – події, що завершують твір, вирішують основні питання.

Тож починаємо знайомство з першим розділом повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”.

V. Коментоване читання розділу І повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра” з елементами аналізу

Бесіда на основі прочитаного:

– Як автор представляє нам головного героя? (“Шибеник”, “такий поганець”, “розбишака”, “в ньому наче біс сидить”, “невеликий хлопчисько”).

– Чиїми очима ми бачимо Тома? Чиї це характеристики? (Так називає його тітка Поллі.)

– Навіщо тітка Поллі носила окуляри? Які художні деталі використовує автор, щоб показати їх непотрібність?

– Як ви думаєте, кому з героїв симпатизує автор? Доведіть свою думку, спираючись на текст.

– Як ви оцінюєте тітчину заборону щодо варення? Невже їй шкода було солодощів?

– Як Томові вдалося уникнути покарання різкою? Яка, на вашу думку, риса його вдачі тут проявилась?

– Чому Том, втікаючи від тітки, перестрибує через паркан, а не біжить до хвіртки? (Він швидко долає обмежений заборонами світ володінь тітки Поллі. Паркан ніби кордон між волею і неволею.)

– Як ви гадаєте, тітка Поллі дійсно була розлючена витівками Тома?

Підтвердьте чи спростуйте цю думку, спираючись на текст. Які художні деталі допомагають зрозуміти, що вона любить Тома?

– Чому тітка Поллі вважає себе грішницею? Які факти з життя Тома відомі нам з промови його тітоньки? (Том – сирота. Син покійної сестри тітки Поллі. Жінка вважає себе поганим опікуном, оскільки не може зробити з Тома слухняного, набожного, зразкового хлопчика.)

Аналітична бесіда за змістом фрагменту першого розділу віл слів “Хом справді не пішов до школи…” до “Том аж ніяк не був Зразковим хлопчиком у містечку. Та він дуже добре знав такого і страшенно не любив його”. (Учням пропонують самостійно переглянути цей епізод впродовж 2-3 хвилин, відновивши його в пам’яті.)

– Чи була права тітка Поллі щодо того, що Том прогуляє заняття у школі? Як він провів день?

– У чому полягав хитрий Томів маневр щодо присипляння пильності тітки?

– Які чудеса майстерності “підступного слідчого” проявляла тітка Поллі? Як ви гадаєте, в чому вона припустилась прорахунків?

Висновок: розмова між Томом і тіткою Поллі схожа на двобій двох хитрунів. Один із них усіма сила-ми прагне вивести іншого на чисту воду (тітка Поллі), а інший намагається зберегти статус невинного й довести, що він нічого не порушував, тітка даремно сумнівалась в його порядності.

– У тексті сказано, що Том “ніяк не був Зразковим Хлопчиком у місті”

Далі йдеться, що він знав одного Зразкового і “страшенно не любив його” Хто цей Зразковий Хлопчик? Оцініть різницю між Сідом і Томом.

– Марк Твен описав два художні світи – світ дітей і світ дорослих. Спробуйте визначити, який із них є своїм і чому для Тома, Сіда і тітки Поллі. Обгрунтуйте свої висновки текстом.

– Як Том вирішив помститись Сідові? Чи гарна риса мстивість? Чому Том відразу не відлупцював Сіда?

Аналітичне дослідження заключної частини першого розділу

Ми визначили, що в повісті “Пригоди Тома Сойєра” автор зображує два художні світи – дітей і дорослих. Який художній прийом, знайомий нам, він використовує для їх зображення? (Антитезу, протиставлення.)

– Чи є антитезою авторське висловлювання про захоплення дітей і дорослих? Чому в цьому випадку Марк Твен використовує зіставлення?

– Подумайте, як зазвичай діють хлопчаки, коли кордони їхньої території порушують чужинці? Наскільки вірний реальному життю у цьому автор?

– Виразно прочитайте діалог Тома і незнайомого хлопця. Спробуйте передати інтонацією, як нагнітається обстановка сварки. Хто її ініціатор? Чому? Поясніть значення авторських зауважень: “обидва хлопці покотилися по пилюці, мов два коти. Вони тягали й смикали один одного за чуприни та за одіж, щипали і дряпали один одному носи – і вкрили себе порохом і славою”.

– Оцініть сенс Томової перемоги.

– Який негідний вчинок здійснив чужинець? Чи міг так вчинити Том? Чому ви так думаєте?

– Чим закінчується перший розділ повісті? Як він пов’язаний із наступним розвитком дії твору?

VI. Підбиття підсумків уроку. Узагальнення та висновки.

– Узагальніть свої думки щодо співвідношення світу дітей і світу дорослих, спираючись на текст 1-го розділу.

VII. Домашнє завдання

Прочитати II та III розділи повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Підготувати переказ ключових епізодів II розділу повісті.

С. 160 – у зошит


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

МАРК ТВЕН. ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА