ОБРАЗ АЛІСИ, СВІТ ЇЇ УЯВИ І ЗАХОПЛИВІ ПРИГОДИ

Мета уроку: опрацювати розділи книжки “Аліса в Країні Див”; поглибити уявлення учнів про сюжет твору і фантастику; розвивати вміння і навички виразного і коментованого читання, самостійного мислення, розлогого і образного мовлення; формувати вміння характеризувати образ персонажа, давати йому власні оцінки, бути уважним до нюансів художнього слова; виховувати інтерес до читання художньої літератури.

Обладнання: книжка Л. Керролла “Аліса в Країні Див”, ілюстрації Дж. Тенніела до книжки “Аліса в Країні Див”.

Усе дивасніше й дивасніше! –

Вигукнула Аліса (з великого зачудування вона

Раптом забула, як правильно говорити).

Льюїс Керролл

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Бесіда за питаннями вчителя.

– Які факти із життя Л. Керролла вам запам’яталися?

– У чому виявився його талант?

– Розкажіть про творчу історію книжки “Аліса в Країні Див”.

– Хто став прототипом героїні книжки?

– Які події відбулися в 1 розділі твору?

2. Робота в парах.

Діти отримують заготовки – “сонечка” і мають записати, яким вони запам’ятали автора казки “Аліса в Країні Див” (“психологічний портрет” письменника має складатися з таких характеристик: фантазер. Жартівник, любитель театру, вчений-математик, високоосвічений інтелектуал, талановитий письменник, самотня людина, фокусник, доброзичливий, шанувальник ігор)

3. Компаративне завдання.

Пригадайте ознаки чарівної казки. Чим книжка “Аліса в Країні Див” схожа на чарівні казки?

II. Підготовка до сприйняття навчальної теми

1. Прослуховування грамзапису “Пісня Аліси” В. Висоцького.

Казку про пригоди Аліси читають люди різного віку. У чому ж таємниця маленької Аліси? Чому образ Аліси викликає відгук у творчості музикантів, поетів? Послухайте пісню, яку написав В. Висоцький.

2. Інсценування – Аліса збирається у чарівний світ.

Доброго дня! Колись давно дітей в Англії навчали зовсім не так, як тепер. Ми повинні були знати, як правильно робити при знайомстві кніксен, як за столом ніколи не брати першого кусня собі, як ніколи не забалакувати першим до дорослих, як розмовляти правильною і гарною мовою… На кожен крок існувало неписане правило: порушиш – зостанешся не тільки без десерту, а й без обіду взагалі! Чемні дівчатка повинні були сидіти тихо, як мишки, і гратися в тихі настільні ігри – карти або шахи. Але нам так хотілося бігати, голосно сміятися і жити у світі своєї уяви! Мені пощастило. Письменник Льюїс Керролл увів мене у чарівний світ Країни Див, а там я зустрілася із Білим Кроликом і багатьма іншими цікавими персонажами. З кожним кроком мені ставало все дивасніше й дивасніше… І я навіть забула, як правильно говорити, тобто як ми говорили у реальному, земному світі. У Країні Див усе було дивним і навіть мова була дивна. Отже, давайте разом вирушимо їм назустріч! А моя кішка Діна нас почекає…

3. Слово вчителя.

Ми знову вирушаємо в подорож слідом за Алісою, яка погналася за Білим Кроликом. На нас чекає захопливий світ її пригод і нові фантастичні персонажі, яких вона зустріла.

III. Оголошення теми, епіграфа уроку

IV. Формування нових знань, умінь, навичок

1. Виразне читання уривку з 2 розділу (від слів “Все дивасніше й дивасніше…” і до “Ану, прочитаю вірша “Хороша перепілонька…”).

2. Обговорення прочитаного.

– Які нові події трапилися з Алісою?

– Як Аліса сприйняла чарівні пригоди?

– Як вона вирішила перевірити себе?

3. Коментар учителя.

Льюїс Керролл у своїй книжці висміював ті художні твори, які були перевантажені моральними прикладами й повчаннями, викликаючи у дітей не стільки прагнення вдосконалюватися, скільки нудьгу. У другому розділі письменник придумав віршик про крокодила на зразок вірша Ісаака Воттса про маленьку бджілку, котра постійно працює. Крокодил у вірші Льюїса Керролла зовсім не може бути взірцем, бо був кровожерливим (поїв усіх рибок). Звісно, це веселило дітей.

4. Робота з оригіналом і перекладом вірша “Хороший крокодилонько…”

– Прочитайте виразно оригінал і переклад вірша про крокодила.

– Знайдіть прикметники й іменники, які характеризують крокодила (в оригіналі і перекладі). Порівняйте їх.

– Як ви думаєте, чи підходять пестливі слова (у перекладі) до образу крокодила? З якою метою вони використані?

5. Виразне читання “в особах” (розмова Аліси й Миші в 2 розділі).

6. Творче завдання.

Доведіть, що світ, створений Л. Кєрроллом, є фантастичним.

7. Виразне читання рубрики “Краса слова” (с ).

8. Коментарі вчителя до 3 розділу “Аліси в Країні Див”.

У третьому розділі “Гасай-Коло та довгий хвіст” казкові події розвиваються. Аліса потрапляє у товариство дивних птахів і звірів, котрі вибралися разом із нею на берег з озера сліз. Постало питання, як їм обсохнути, і після тривалих “дебатів” розумний Додо запропонував цікавий спосіб – Гасай-Коло. Це сполучення виникло не випадково.

У повісті “Аліса в Країні Див” знайшли відображення деякі особливості суспільного життя Англії того часу. Назва розділу в оригіналі звучить як “А caucus-race and a long tale”. “Caucus” означає передвиборчі дебати, а “гасе” відповідно – змагання. В англійській мові “caucus-race” означає вид змагання (кожен бере в ньому участь, коли хоче і як хоче). Таким чином, Льюїс Керролл порівнює політичну ситуацію того часу з грою, у якій немає ніяких правил і норм. В українському перекладі В. Корнієнка хоча й немає відповідника виразу “caucus-race”, але сутність самої гри відображена адекватно: “… всі пускалися бігти самі й спинялися, коли заманеться, тому визначити, коли Гасай-Колу кінець, було не так вже й просто”.

III. Аналіз розділів II-IV повісті-казки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”

– Чим продиктований діалог Аліси з власними ногами? Чому, звертаючись до ніг, вона проголошує: “До побачення, ноги! … мусите давати собі раду самі”? (Парадокс! Аліса не тільки ніби роздвоюється, в ній ніби відсторонюються окремі частини тіла. Як тут не подумати про нонсенси! “От комедія – слати дарунки своїм власним ногам! І ще з якою чудернацькою адресою:

Ш-ній ПРАВІЙ НОЗІ АЛІСИНІЙ

КИЛИМОК-ПІД-КАМІНОМ

ВІД АЛІСИ, З ЛЮБОВ’Ю”)

– Чи усвідомлює Аліса, що верзе дурниці? (“- О людоньки, що за дурниці я верзу! Постійне поєднання дурниць і здорового глузду з усвідомленням дурниць самою героїнею. Але попри те, що Аліса весь час ловить себе на якихось невідповідностях та дурницях мислення, не фантазувати вона не може!”)

– Які наслідки для Аліси мав її гігантський зріст? (Ставши велеткою, вона ще більше віддалилася від здійснення свого бажання. “Єдине, що вона могла зробити, лежачи на підлозі, – це зазирнути в садок одним оком. Надії дістатися туди лишалося ще менше, ніж досі.”)

– Поясніть, чому Аліса знову зайшлася плачем? Що безглуздого ви помітили в процесі її плачу? Як ви вважаєте, чи рюмсали б ви в подібній ситуації?

– Як ви думаєте, чому знову в оповіді з’являється Білий Кролик? (По-перше, читач дізнається, що він боїться запізнитися до якоїсь Герцогині. По-друге, і це головне, злякавшись, Кролик кидає віяло та рукавички. Автор ніби надсилає допомогу героїні, що потрапила в скрутну ситуацію: далі ми дізнаємося, що, обмахуючись кроликовим віялом, Аліса знову зменшиться!)

– Як Аліса перевіряє себе на знання таблиці множення, географії та віршів? Чи є її відповіді науковими? Чому ви так вважаєте? Наведіть приклади нонсенсів у її вправах. Яка їх роль у тексті? Як ви думаєте, з якого дива “хороша перепілонька” перетворилася на “хорошого крокодилонька”? Доведіть, що віршик про крокодилонька є взірцем безглуздості й здорового глузду одночасно.

– Як Аліса познайомилася з Мишею? Виразно прочитайте діалог Аліси з Мишею. Передайте інтонаційно стан, у якому перебувають обидві героїні. Яку роль відіграють мовні маніпуляції Аліси?

– Як розширюється система образів до кінця II розділу? Як ви думаєте, навіщо? Розгляньте ілюстрації художників Джона Тенніела та Артура Рекхема до розділу “Озеро сліз”. Як живописні образи героїв казки допомогли вам скласти про них своє враження? Кого з героїв ви уявляли інакше? Як саме?

Система завдань і запитань для аналітичного дослідження розділу III “Гасай-Коло та Довгий Хвіст”:

– У якому стані перебувало товариство, що зібралося на березі? Що їх всіх об’єднує? (Усіх турбує одна проблема: як швидше обсохнути, щоб не захворіти.) У чому полягав рецепт обсихання, запропонований Мишею?

– Що означає спосіб для обсихання “Гасай-Коло” і хто його запропонував? Чому автор зауважує, що “Гасай-Коло”, “можливо, одного зимового дня тобі теж стане в пригоді”?

– Розкажіть про сповідь Миші. Чому її історія сумна? Чи дає вона відповідь на запитання, чому Миша так ненавидить котів і собак? Які натяки на реальне життя містяться в історії Миші? (Історія Миші – чи не найвідоміший зразок т. зв. фігурних (“емблемних”, “мальованих”) віршів англійською мовою. Такі вірші писали ще в Стародавній Греції.

– Чому Миша подалася геть? Як ви вважаєте, мала вона підстави ображатися на Алісу?

– Що таке “косючі ситуації”, про які говорить Крабиха, напучуючи свою дочку?

– Чому Аліса знову залишилася сама й знову розплакалася? (Своєю розповіддю про Діну, кішку з реального світу, вона налякала усе товариство. Птахи й тваринки повтікали. А дівчинка розплакалася від самотності.)

Система завдань і запитань для аналітичного дослідження розділу IV “Кролик крутить Крутихвостом”:

– Розкажіть, чому повернувся Білий Кролик та чому він так бідкався. Поясніть, чому він не міг йти до Герцогині без білих лайкових рукавичок та без віяла.

– Чому Білий Кролик називає Алісу Мері Ен? (Кролик переплутав Алісу зі своєю покоївкою. У Джулії Кемерон, подруги Керролла, була служниця на ім’я Мері-Ен, що, вірогідно, вплинуло на прізвисько Аліси.)

– Як ви думаєте, чому на табличці на дверях будиночка Білого Кролика була примітка “Шляхтич”? Чому всі літери на табличці великі?

– Поміркуйте, в чому полягає сенс перебування Аліси в будиночку Білого Кролика. Неприємності, в які потрапляє Аліса, змушують її згадувати про рідний дім: ” Як гарно було вдома, – думала бідна Аліса. – Там тебе ніхто ніколи не вижене під стелю і ніхто тобою не поштуркує – ніякі миші та кролики. І треба ж було мені плигати в ту кролячу нору?..” Й разом з тим вона отримує задоволення, опинившись у казковому світі: “А все ж… а все ж… тут, знаєте, доволі цікаво живеться! Подумати тільки – що я пережила! Читаючи казки, я гадала, що такого на світі просто не буває, а тут – ось воно!”

– Чому Аліса, незважаючи на свій великий зріст, затремтіла, коли Кролик повернувся додому? Як ви думаєте, над чим із сучасного йому реального життя глузує в даній ситуації Керролл?

– Який сенс має приказка “Як рак на горі свисне” в устах Аліси за обставин бажання Кролика потрапити в дім?

– Хто такий Пепе? Чому він звертається до Кролика “мельможносте”? В чому тут, по-вашому, сенс авторської насмішки?

– Яким чином відбувалося Алісине звільнення з будиночка Білого Кролика? Виразно прочитайте діалог Пепе й Крутихвоста. Спробуйте інтонаційно передати стан героїв. Чим небезпечною була пропозиція Кролика? Чому думки Аліси про її визволення не збігалися з діями слуг Кролика? Як ви вважаєте, що перетворило камінці, якими в Алісу жбурляли слуги Кролика, на тістечка?

– Який план склався в голові Аліси, щойно вона звільнилася з полону кроликового будиночка? (План Аліси: 1) “стати такою, як завжди”; 2) “знайти дорогу до чарівного саду”.) В чому полягала складність його реалізації? (“Аліса уявлення не мала, як підступитися до його виконання.”)

– Яка роль знайдення Алісою великого гриба та її спілкування з “велетенською блакитною Гусінню”, що курила кальян? Розгляньте ілюстрації Сальвадора Далі та Бессі Піза Гатменна до цієї ситуації. Скажіть, чого бракує на ілюстрації Далі? Як ви особисто уявляли цих нових персонажів твору?

IV. Підбиття підсумків уроку та узагальнення вивченого

– Про наслідки цієї розмови ми вже поговоримо наступного разу. А зараз маємо ще раз підтвердити на прикладах з розділів II-IV, що творча уява головної героїні є головним сюжетотворчим фактором.

– У чому ви вбачаєте дивніств та безглуздість ситуацій, у які потрапляє Аліса?

– Якщо в розвитку подій усе залежить від самої Аліси, як ви думаєте, чому вона не висловлює бажання повернутися додому?

– Спробуйте узагальнити, якою ви бачите Алісу в контексті вивчених розділів твору. Запишіть у робочі зошити головні характеристики героїні, визначені вами за розглянутими розділами.

– Керролл у своїй статті “Аліса на сцені” описував героїню люблячою, ніжною, поштивою у ставленні до всіх, довірливою та “допитливою до крайнощів, з тим смаком до Життя, який властивий лише щасливому дитинству, коли все є новим і хорошим, а Гріх та Печаль усього лише слова – пусті слова, які нічого не варті!” Наведіть приклади для підтвердження або спростування цих слів автора із розглянутих перших чотирьох розділів “Аліси в Країні Див”.

V. Застосування знань, умінь, навичок

Творче завдання.

– Усно опишіть Апісу (її зовнішність і риси характеру).

– Визначте риси фантастики у творі.

Робота з розвитку мовлення.

У творі багато фразеологізмів, які роблять його ще більш виразним. Учні отримують роздатковий матеріал. Завдання: з єднати фразеологічний вислів з його значенням.

Клювати носом

Байдуже

Виходити з себе

Затихнути, причаїтися

Зірвалася на ноги

Потрапити в скрутне становище

Вскочити в халепу

Придумалося, подумалося

Мені начхати

Гніватися, бути роздратованим

Спало на думку

Дрімати

Голову на відсіч даю

Швидко зіскочила, піднялася

Затамувати подих

Переконаний у правильності

VI. Домашнє завдання.

Прочитати 11-12 розділи твору. Намалювати малюнки, виліпити з пластиліну персонажів до прочитаних 1-7 розділів, підготувати переказ зображених на малюнках епізодів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ОБРАЗ АЛІСИ, СВІТ ЇЇ УЯВИ І ЗАХОПЛИВІ ПРИГОДИ