Перший український майстер книгодрукування – ПОХВАЛА КНИГАМ
Матеріал уроку. “Друкар книг, перед тим не бачених” (за Олександром Єфімовим).
Мета. Ознайомити учнів з історією друкування книг в Україні; навчати усвідомлено читати текст науково-популярного змісту, коротко переказувати його зміст; збагачувати словниковий запас школярів.
Обладнання. Таблиця складів (додаток 1).
Хід уроку
І. Вправи на вдосконалення техніки читання.
1. Розпитування.
За таблицею складів (додаток 1) читання колонки з голосними [у], [о].
2. Вправа для розвитку мовленнєвого апарату.
На дошці надруковано вірш. Учні вчаться читати його з різною інтонацією. Чому не завжди тепле літо?
Чому надходять холоди?
Чому калюжа льодом вкрита?
Куди поділася вода?
Відкіль струмить оце джерельце?
І як це тільки може буть?!
Н. Куфко
– Де можна знайти відповіді на усі ці питання? (У книжках.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Що ви вже знаєте про історію виникнення книг? Як жила книга за часів Київської Русі?
– Звичайно, винахід Йогана Гутенберга – друкарський верстат – не міг залишитися тільки в Німеччині. Дуже швидко книгодрукування почало поширюватися в інших країнах. Про першого українського майстра друку дізнаємось з оповідання О. Єфімова “Друкар книг, перед тим не бачених”.
III. Опрацювання твору.
1. Підготовка до самостійного читання.
Читання пірамідок слів.
Прес | Книг | Іван |
Аркуш | Чудові | Львів |
Друкар | Майстри | Москва |
Апостол | Друкована | Федоров |
Видрукував | Першодрукар | Мстиславець |
– Прочитайте першу пірамідку згори донизу, знизу догори. Яке слово не зрозуміли?
Прочитайте пояснення слова “апостол”, подане після тексту.
Доберіть близькі за значенням слова до слова “аркуш”. (Сторінка, листок.)
– Прочитайте другу пірамідку. Доберіть близькі за значенням слова до слова “чудові”. (Хороші, прекрасні, гарні.)
– Яке із слів вміщує у собі аж два слова? (Першодрукар.) Які спільнокореневі до цього слова є ще у пірамідках? Доберіть свої приклади.
– Прочитайте третю пірамідку слів. Що спільного помітили у всіх цих словах? (Пишуться з великої букви.) Поясніть правопис кожного з них. (Учні пригадують правило написання слів з великої букви.)
2. Читання твору учнями вголос “ланцюжком”.
– Де починав друкування книг Іван Федоров? В якому українському місті він працював?
3. Вибіркове читання.
– Прочитайте, яку першу книгу надрукували в Москві.
– Знайдіть опис роботи друкаря.
– Що друкував Іван Федоров у Львові? Як усі згадують про цю людину?
4. Вправа па розвиток швидкості читання.
Гра “Засічка-кидок”.
На слово “кидок” усі починають читати текст з другого абзацу (с. 34) мовчки для фіксування часу. Коли лунає “засічка” – школярі зупиняються, помічаючи останнє прочитане слово. Відводять погляд. Відпочинок 10-15 секунд. Той самий уривок читають ще 2 рази.
Після цього учні порівнюють усі результати. Роблять висновок, що багаторазове читання мовчки, як і вголос, збільшує темп читання.
5. Переказ тексту (диференційовано).
I група. Розказати про життя і роботу І. Федорова.
II група. Розказати про виготовлення друкованої книги Іваном Федоровим з помічником.
6. Визначення основної думки твору.
– Яке значення для розвитку книгодрукування в Україні мала робота Івана Федорова?
– Чому першодрукаря назвали “друкарем книг, перед тим не бачених”?
7. Доповнення знань учнів про І. Федорова.
– Крім “Букваря”, І. Федоров надрукував такі українські книги як “Граматика” і “Острозька Біблія”. В народній пам’яті він залишився як різносторонній майстер: писав передмови до надрукованих ним книг, вмів виливати з чавуну гармати. Крім пам’ятника у Львові, який зображений в підручнику, є ще пам’ятник І. Федорову в Москві.
8. Хвилинка-цікавинка.
– Пам’ятників видатним людям у світі багато, явище це досить поширене. Існує маса пам’ятників, що прославляють значущі для держави події. Рідкісне явище – увічнення пам’яті про якісь предмети.
Книга по праву заслужила таку честь, що говорить про її важливе значення для розвитку всього людства: вона зберігає вікові мудрості, просвіщає, вчить, виховує, дає можливість поринути у світ вічного та прекрасного. У всьому світі є безліч чудових пам’ятників книгам, гідних нашої уваги. Такі скульптури ставлять біля університетів, книжкових магазинів та бібліотек, у центрі міста або тінистих алеях на околицях. Розгляньте зображення кількох таких пам’ятників (с. 35).
9. Робота в зошиті (с. 17-18).
IV. Підсумок уроку.