Книги у Київській Русі – ПОХВАЛА КНИГАМ

Матеріал уроку. “Як жила книга за часів Київської Русі” (за Олександром Єфімовим).

Мета. Продовжити ознайомлення учнів з історією створення книг, навчати дітей аналізувати думки твору, формувати уміння працювати з науково – популярними текстами, збагачувати словниковий запас, удосконалювати навички читання.

Обладнання. Таблиця комбінацій приголосних (додаток 3), картки на розширення поля читання.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення техніки читання.

1. Розпитування.

За таблицею комбінацій приголосних (додаток 3) рядок 4 з голосними [и, е, у].

2. Гра “Знищений запис”.

– Прочитайте вислів, який був написаний у старовинній книзі, частина якої відірвалася.

(Знання – сонце, книги – вікно.)

– Як розумієте цей вислів? Пригадайте, як називався матеріал, з якого виготовляли книги у Стародавньому Єгипті і який згортали в трубку.

– Чому такі книги були дорогі?

– Чому вони залишалися недешевими навіть тоді, коли їх стали робити з паперу?

3. Читання анаграм.

– Через неуважного писаря у такій рукописній книзі могли з’явитися помилки. Прочитайте такі слова з дошки. Подумайте, яке слово “зайве” в кожній колонці.

Азетга (Газета) вакіца (Цікава)

Уржанл (Журнал) амдур (Мудра)

Ингак (Книга) піпра (Папір)

Лубяко (Яблуко) анелбюлу (Улюблена)

– Яке слово можуть описувати прикметники другої колонки? (Книгу.) Доповніть цю групу слів своїми прикладами.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми продовжимо читати твори про історію створення книги. Із Стародавнього Єгипту з його папірусами і Стародавнього Китаю з його дощечками перенесемось у часи Київської Русі – держави, яка існувала близько 9 століть тому назад з центром у Києві.

III. Опрацювання твору “Як жила книга за часів Київської Русі”.

1. Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.

– Слухаючи твір, подумайте, про що ви вже знали, а що з почутого вам незрозуміло. Підготуйте запитання про це.

Після читання учитель дає відповіді на запитання дітей.

2. Словникова робота.

А) Вправа на розширення поля читання.

Робота на картках у парах.

Жив

Ум

Князь

Була

Начебто

Дорого

Територія

Ярослав

Домислиться

Князювання

Володимир

Бездонна

Літопис

Письмо

Розум

Дуже

Вже

Як

Б) З’ясування лексичного значення слів.

– Прочитайте в лівій колонці, що на дошці, тлумачення, і доберіть до них із правої колонки відповідні слова.

Прикрашати –

Хан.

Церква, храм –

Заснована.

Радіти, веселися –

Оздоблювати

Правитель кочового татарського війська –

Втішатися.

Створена, започаткована

Собор.

3. Повторне читання твору учнями вголос.

– Хто заснував першу у Києві бібліотеку?

– Де поділися з неї книги?

4. Аналіз змісту твору.

– З якого князя-почалася історія книги у Київській Русі?

– Як називалися люди, які переписували книги? Що вони мали ще робити, крім переписування?

– Чому ці книги коштували дуже дорого?

– Перечитайте мовчки уривок з “Повісті минулих літ”.

– Кого мав на увазі літописець у виразі “начебто один хтось зорав землю, а другий посіяв”?

– Як він написав про тих, хто читає і вчиться з книг?

– З чим порівнюються книги?

– Звичайно, жаль, що уся бібліотека Ярослава Мудрого не дійшла до нас. Подумайте, що могло трапитися з цими книгами.

– Що зображено на пам’ятному знакові, що нагадує про цю бібліотеку?

– Прочитайте слова, що викарбувані на цьому знакові. Які слова вжиті в переносному значенні? Поясніть, що ними хотів сказати автор.

5. Робота з ілюстрацією до твору.

– Розгляньте малюнок, що на с. 32. Що нового ви на ньому побачили?

– Яким словам тексту відповідає ця ілюстрація?

6. Тестування.

Учитель зачитує речення, а учні на картках ставлять знаки + (Так) чи – (Ні).

1) Книга за часів Київської Русі була у великій пошані.

2) Першу бібліотеку у Києві заснував хан Батий.

3) Книги з Києва потрапляли до інших міст.

4) Всі книги зберігались у соборі.

5) Рукописні книги були дуже дорогі.

6) Бібліотека Ярослава Мудрого зараз у “Софійському музеї”.

Правильні відповіді:

1) +; 2) -; 3) +; 4) -; 5) +; 6) -.

7. Робота в зошиті (с. 15-16).

IV. Підсумок уроку.

– Що нового дізналися на уроці? Які відомості вас здивували?

– Доведіть, що це оповідання є науково-художнім.

– Розгадавши кросворд, ви дізнаєтесь ім’я автора літопису “Повість минулих літ”, уривки з якого були вміщені у тексті.

1) “Ум без… , як птиця без крил”. (Книг.)

2) Як називалася людина, яка переписувала книжки? (Переписувач.)

3) Місце, де сиділи переписувачі. (Собор.)

4) Який хан захопив Київ і після цього зникла бібліотека? (Батий.)

5) і 6) Який князь заснував у Києві при Софійському соборі першу бібліотеку? (Ярослав Мудрий.)

– Прочитайте відповідь у виділеному стовпчику. (Нестор.)




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Книги у Київській Русі – ПОХВАЛА КНИГАМ