Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини. Художні особливості сонетів В. Шекспіра

Мета: охарактеризувати героїв п’‎єси; поміркувати над таємницею вічних образів, різними поглядами на кохання; виховувати чуйність, шанобливість до чужих почуттів, гуманізм.

Обладнання: тексти трагедії “Ромео і Джульєтта”, портрет Шекспіра, презентація “Місто Джульєтти”, відео “Верона”.

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Епоха Відродження – це час розквіту людської особи, час географічних, наукових і творчих відкриттів, час титанів: Леонардо да Вінчі, Мікельанджело, Рафаель і, звичайно, Шекспір з його могутньою драматургією і проникливим ліризмом поезії. Шекспіра – поета дуже високо оцінили вже знавці літератури, що жили в його час. Вони уподібнювали Шекспіра великим письменникам античності. Більшої похвали не можна було придумати в епоху Відродження, коли мистецтво античності вважалося вищим зразком. “…Якби музи знали англійську, вони стали б творити витонченими фразами Шекспіра”, – писав про поета його сучасник Франсиз Мерез.

Учитель. …Уявімо собі, що нам вдалося потрапити на виставу в театрі “Глобус”, Полудень. Вузькими вуличками без тротуарів, повз крамничок, складів, садів з аренами для ведмежою цькування, тягнеться юрба людей різного звання і стану. Вже здалеку видно круглу будівлю з вежею, над якою піднято прапор, що означає, що вистава почнеться рівно о другій. Біля входу встановлено панно, що зображує Геркулеса: він тримає на плечах небесну сферу. Назвавши свій театр “Глобусом”, засновники давали зрозуміти, що на сцені його будуть показувати життя всієї земної кулі…

Публіки багато; скоро вона заповнить і солом’‎яні галереї, і лави під відкритим небом – для тих, хто небагатий. Сцена, з трьох сторін оточена глядачами, виступає далеко в зал. Декорації практично відсутні, їх заміняють два-три бутафорських предмети і старі килими, а то й просто полотна, наспіх розфарбовані художником. Підлогу вистелено очеретом до самого навісу на двох стовпах в глибині сцени; збоку йде стіна з альковомі, який прикритий завісою. У потрібних місцях дії завіса піднімається, і альков постає то кімнатою замку, то цвинтарним склепом, то келією вченого ченця. Вистава повністю орієнтована на глядацьку уяву: поля битв, залиті сонцем площі італійських міст, данські рівнини, венеціанські канали – все це глядачі мають уявити без підказок. Переконують лише сама п’‎єса й акторська гра…

Перед спектаклем гамірно: обговорюють коштовності відвідувачів, запасаються пудингом і яблуками, які можна купити у перекупок, що снують між рядами. Та ось ударив гонг, прозвучала флейта, з’‎явився актор, який коротко пояснює, про що буде йтися на сцені (він перебрав на себе функції хору, який в античних авторів коментував головні моменти п’‎єси). І все стихло. Глядачі з напругою стежитимуть за кожним поворотом долі героїв, ловитимуть кожну їхню фразу. Швидко тьмяніє сіре лондонське небо, стає прохолодно, сиро, але дія не переривається, увага публіки не слабшає. Шекспір підкорив її.

Сьогодні дають “Ромео і Джульєтту”. Цю трагедію поставили ще в 1595 році в старому приміщенні театру, але потім вона йшла і в “Глобусі”, користуючись незмінним успіхом. У ній прославився Бербедж – кращий актор трупи. Хлопчики, що виконували роль головної героїні (в ті часи трупи були суто чоловічими, актрис просто не існувало), виростали, опановували інші амплуа, але п’‎єса продовжувала жити.

Світова література знає багато прикладів вірної любові: Орфей і Еврідіка, Бенкетам і Фісба, Тристан і Ізольда, Петро і Февронія. Часом здається, що все це казки від початку і до кінця. Але дуже часто виявляється, що пишні коріння цих міфів і легенд достовірні. Час від часу доводиться чути, як хтось говорить, що любов Ромео і Джульєти – вигадка Шекспіра. Але треба б сказати по-іншому. Правда полягає в тому, що саме Шекспір (1564-1616) возніс на крилах поезії історію хлопця і дівчини з Верони. Його творіння – усесвітньо визнаний шедевр.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учитель. Є у світі літератури імена героїв, які знайомі усім, навіть якщо людина не читала самого твору. Ці імена стали символами якихось вічних цінностей : честі, благородства, відданості, любові. Над ними не владні ні люди, ні смерть.

У кінці XVI століття, точніше – в 1596 році Уільям Шекспір створив п’єсу, яка стала безсмертною, дала життя балету Сергія Прокофєва, опері Шарля Гуно, безлічі малюнків. Сюжет її був переосмислений чеським письменником Карелом Чапеком, вірш про героїв трагедії створила російська поетеса XX століття Маргарита Алігер, існує ряд екранізацій трагедії, одна з найбарвистіших належить італійському режисерові Франка Дзефиреллі.

Найцікавіше полягає в тому, що Шекспір не сам придумав сюжет цієї п’єси, а запозичував його у давньоримського поета Овідія, який у збірці “Метаморфози” (перетворення) розповів історію Пірама і Фісби. Мало хто пам’ятає Овідія і його героїв, а ось імена Ромео і Джульєтти ми вживаємо як символи відданості і беззавітної любові.

Історія створення трагедії.

Античним аналогом трагедії є історія пірама та Фісби. ЇЇ поклав в основу свого твору “Метаморфози” Овідій. Закохані Пріам і Фісба домовились про побачення. Дівчина прийшла раніше і на місці зустрічі побачила левицю із закривавленою пащею. Фісба втекла, загубивши накидку, яку левиця розірвала. Пріам прийшов пізніше, подумав, що Фісба загинула й кинувся на меч. Повернувшись, Фісба знайшла тіло коханого й покінчила життя самогубством. Ця старовинна легенда захопила не одного письменника. Вона неодноразово переповідалась італійськими новелістами. Цей сюжет використав і Артур Брук, який написав поему “Трагічна повість про Ромео і Джульєтту” (1562). Вільям Шекспір у 1595 році також написав оригінальний твір-трагедію “Ромео і Джульєтта”, використавши той самий сюжет. Мало хто пам’ятає Овідія і його героїв, а ось імена Ромео і Джульєтти ми вживаємо як символи відданості і беззавітної любові.

Перегляд буктрейлера.

Виявлення читацьких вражень учнів.

– Які враження виникли у вас під час читання п’‎єси, над чим ви замислилися?

– Які епізоди привернули вашу особливу увагу? Чому?

– Де відбуваються події твору?

Учитель. П’‎ять днів дії п’‎єси увінчали і драматурга, і його персонажів, і місто Верону, у якому сам автор ніколи не бував. Верона нині – місце справжнього паломництва закоханих з усіх кінців світу, адже це “місто Джульєтти”.

Перегляд презентації “Місто Джульєтти”.

Перегляд відео “Верона”.

Бесіда.

– З чого розпочинається п’єса? Який персонаж з’являється на сцені? Чи не здалося вам це дивовижним? (У пролозі на сцену виходить хор і коротко повідомляє сюжет усій п’єси.)

– Давайте прочитаємо пролог.

Учитель. У давнину в античних трагедіях був такий персонаж – хор, що складався з групи акторів. Він висловлював думку автора, висловлював відношення до того, що відбувається, коментував події. Шекспір використав цей прийом древніх авторів, щоб відразу настроїти глядачів на трагедію.

Основні конфлікти трагедії.

Основні теми сонетів В. Шекспіра   кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини. Художні особливості сонетів В. Шекспіра

– Як ви вважаєте, який із них основний? Який пов’язаний з фіналом твору і жанром трагедії? (Другий. Він є передумовою кільцевої композиції. Від прологу коло замикається у фіналі. Почавши з фіналу, виходимо на з’ясування причин трагічного кінця твору.)

– Визначте тему трагедії. (Твір про жорстокість світу, про силу любові, про дорослішання юних героїв.)

– Де відбувається дія? (В Італії, у Вероні і Мантуї.)

– Що ми дізнаємося про життя Верони на самому початку твору? (Тут багатьох років триває ворожнеча двох сімейств, причина її давно забута, правителеві Верони і жителям ця ворожнеча вже давно набридла, оскільки вона приносить багато бід і як і раніше ллє кров.)

Прослуховування в грамзаписі фрагмента з балету С. Прокофьева “Ромео і Джульетта”.

– Який настрій втілений в цій музиці? (Ворожий)

– У чому незвичність ситуації, яка з’являється перед нами в п’єсі? (Показано, як закохуються один в одного члени ворогуючи сімейств, самі юні представники прізвищ Монтеккі і Капулетті.)

– Згадайте, що таке сюжет, назвіть його елементи. (Сюжет – це система подій в творі. Елементи сюжету: експозиція, зав’язка, кульмінація, розв’язка.)

– Виділіть елементи сюжету в трагедії Шекспіра. (Експозиція – зіткнення Монтеккі і Капулетті, бесіда Бенволіо і Ромео, підготовка до балу у будинку Капулетті; зав’язка – зустріч Ромео і Джульєтти на балу у Капулетті і зародження любові; кульмінація – сцена в склепі, коли кожен герой, вважаючи свого коханого померлим, приймає рішення піти з життя; розв’язка – розповідь брата Лоренцо і примирення сімей.)

– Що є способом характеристики героїв в драматичному творі? (Їх монологи і діалоги, вчинки, відгуки про них інших героїв і авторські ремарки)

– Давайте простежимо, як створюються образи головних героїв, які змінюються під впливом своєї любові. Що говорить Ромео про любов на початку трагедії, до знайомства з Джульєттою?

(Акт 1, сцена 1 – три уривки)

– Чому герой так відзивається про любов? У чому справа? (Ромео признається, що закоханий в деяку Розаліну, яка не відповідає на його почуття, і це примушує його страждати.)

– Коли ми уперше зустрічаємо Джульєтту? Про що йде мова? (При розмові Джульєтти з матір’ю, яка повідомляє дівчині про увагу до неї графа Париса. Мати просить дочку звернути увагу на молодого жениха, на що Джульєтта відповідає: “Ще не знаю. Потрібно зробити пробу. Але це лише єдино для вас”. – акт 1, сцена. Юна героїня ще не думала про любов, про брак, вона спокійна.)

– Згадайте, скільки років Джульєтті? (Ще немає 14-ти років; про це говорить її годувальниця.)

Прослуховування фрагмента “Джульєтта-дівчинка” з балету С. Прокофьева

– Чому автор робить героїнею таку молоду дівчину? (Автор хоче підкреслити, що любов може прийти в будь-якому віці.)

– Як і де спалахує почуття юних героїв? (Виникає несподівано під час випадкової зустрічі Ромео і Джульєтти на балу у Капулетті, куди герой явився в надії зустрітися з Розаліною.)

ІІІ. Рефлексія.

Тестові завдання.

1) У чому полягала причина туги Ромео?

А) У коханні до Джульєтти;

Б) у коханні до Розаліни;

В) у ворожнечі двох сімей.

2) За кого батьки хотять видати заміж Джульетту?

А) За Тібальта;

Б) за Бенволіо;

В) за Паріса.

3) Як познайомилися Ромео і Джульєтта?

А) На балу у Капулетті;

Б) на святі у Монтеккі;

В) на площі у Вероні.

4) У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:

А) Ромео;

Б) Меркуціо;

В) Тібальт.

5) Чому загинув Тібальт?

А) Був заколотий Ромео;

6) помер від чуми;

В) був убитий Бенволіо.

Б) Як Ромео був покараний князем?

А) Посаджений під домашній арешт;

Б) посаджений до в’‎язниці;

В) висланий із міста.

7) Що радить Ромео брат Лоренцо?

А) Розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою;

Б) перечекати у Мантуї;

В) поїхати з міста.

8) Що вирішує зробити Джульєтта, щоб не одружуватися з Парісом?

А) Утекти з міста;

Б) випити “отруту”;

В) кинутися з башти.

9) Чому Ромео отруївся?

А) Дізнався про “смерть” Джульєтти;

Б) життя не мало сенсу для нього;

В) був винен у смерті інших людей.

10) Що було причиною смерті Ромео та Джульєтти?

А) Примхи долі;

Б) ворожнеча Монтеккі та Капулетті;

В) сильне взаємне кохання.

11) Як ведуть себе Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей?

А) Примиряються;

Б) ворогують ще сильніше;

В) не звертають уваги один на одного.

12) Що стане пам’‎яткою про кохання Ромео та Джульєтти у Вероні?

А) Трагедія про їхню любов;

Б) пам’‎ятники із золота;

В) любов їхні батьків.

IV. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про Ромео і Джульєтту (за варіантами), заповнити табличку*. Індивідуальне завдання: підготувати презентацію “Герої трагедії Шекспіра в живописі”.

ДЖУЛЬЕТТА

До знайомства з Ромео

Після знайомства з Ромео

РОМЕО

До знайомства з Джульеттою

Після знайомства з Джульеттою


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини. Художні особливості сонетів В. Шекспіра