Михайло Юрійович Лермонтов “Герой нашого часу”. Складність образу Печоріна, засоби його розкриття, духовна трагедія – І семестр
Мета: формування предметних компетентностей: розкрити образ головного героя роману “Герой нашого часу”; з’ясувати засоби його розкриття, духовну трагедію; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль головного та деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: художній образ, художні засоби.
Міжпредметні зв’язки: історія, географія.
Обладнання: портрет письменника, репродукція ілюстрації Д. Шмарінова “Печорін на дивані”, кросворд.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
– Згадайте, які риси притаманні байронічному герою. Чи можна вважати Печоріна байронічним героєм?
2. Розгадування кросворда
– Розв’яжіть кросворд та дізнайтеся, де відбувалися події роману
1) Прізвище розжалуваного офіцера, з яким відбулась дуель головного героя твору.
2) Назва повісті, яка хронологічно є першою.
3) Ім’я коханої Печоріна, що залишила в душі героя незгладимий слід, хоча відчувається, що й тут було більше смутку, ніж радості.
4) Прізвище Мері.
5) Укажіть жанр твору Лермонтова “Герой нашого часу”.
6) Одна з головних негативних рис характеру Печоріна.
Ключове слово: Кавказ.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Бесіда
– Розгляньте ілюстрацію до роману Д. Шмарінова. Як ви вважаєте, які риси характеру героя підкреслив художник?
2. Колективне складання таблиці-характеристики до образу Печоріна
– Впишить способи, якими герой намагався подолати свою нудьгу.
Служив у армії | Бував на світських вечірках і на балах | Закохувався |
Мандрував | Печорин | Намагався читати, навчатися |
Вів щоденник | Брав участь у дуелях | Закохував у себе заради розваги |
Висновок. Всі ці намагання не давали результату, і герой відчував дедалі глибшу нудьгу.
3. Постанова та рішення проблемне запитання
– А яке рішення запропонували б ви?
4. Слово вчителя
Душевна черствість, байдужість, невміння цінувати дружбу й кохання роблять образ головного героя малопривабливим. Але така оцінка Печоріна була б однозначною, якби не нотки сусму та безнадії в його образі нотки суму, безнадії. Саме ці риси нагадують нам іншого героя – Євгенія Онєгіна.
5. Робота з таблицею “Порівняльна характеристика Євгенія Онєгіна з однойменного роману О. Пушкіна та Григорія Печоріна з роману М. Лермонтова “Герой нашого часу””
Порівняльна характеристика Євгенія Онєгіна з однойменного роману О. Пушкіна та Григорія Печоріна з роману М. Лермонтова “Герой нашого часу”
Євгеній Онєгін | Григорій Печорін |
Спільне | |
Прізвища обох походять від назв річок (Онеги, Печори.). Вони обоє – представники вищого світу, цікавилися науками, мають критичний та скептичний розум, освічені, добре розбираються в людях, уміють ними маніпулювати, егоїстичні, спочатку прагнуть світських задоволень, потім розчаровується в них, робили спробу вивчати науки, читати книги, але байдужіють до всього, їх охоплює нудьга. Обидва мандрують | |
Відмінне | |
Наприкінці роману Онєгін стає зовсім іншою людиною. Він по-справжньому закохався, його хандра змінюється пристрастю. Тепер він мисляча, начитана людина, майже поет | Стан Печоріна є трагічнішим, він за натурою більш талановитий і чуттєвий. Це – сильна і вольова особистість, яка прагне діяльності. Та, попри обдарованість і багатство духовних сил, він, за його власним визнанням,- “моральний каліка” |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа “Сенкан”
Печорін.
Самотній, зайвий.
Кохає, страждає, маніпулює.
Душа його зіпсована суспільством.
Егоїст.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Охарактеризуйте жіночі образи роману. 1-ша група – Бела; 2-га група – Мері; 3-тя група – Віра; 4-та група – “Ундина”.