Михайло Юрійович Лермонтов. “Герой нашого часу”. Зв’язок твору з історичною й духовною атмосферою доби – І семестр

Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити із сюжетом роману “Герой нашого часу”, його особливостями; охарактеризувати його зв’язок із історичною і духовною атмосферою доби; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу прозового художнього твору; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовихованні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати головне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з художнім текстом великого обсягу; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: спостереження над текстом художнього твору.

Основні терміни та поняття: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія, географія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрація М. Врубеля “Дуель Печоріна з Грушницьким”, відеофрагменти за романом.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Настрої розчарування, зневіри та безнадії, що виникли в суспільстві після поразки декабристів, звичайно, не могли не позначитися на романі Лермонтова “Герой нашого часу”. Мабуть, саме тому у творі багато трагічних епізодів. Кожна повість закінчується черговим нещастям або розчаруванням, пов’‎язаним із головним героєм Печоріним. У своєму романі М. Лермонтов продовжив пушкінські реалістичні традиції, узагальнивши в образі головного героя роману типові риси молодого покоління епохи, що настала після розгрому декабристського повстання в Росії. Як розкривається зв’‎язок твору з історичною і духовною атмосферою доби, побачимо в наступних розділах-повістях твору. Про це – на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1) У нього було біляве волосся та чорні очі, очі, які не сміялися, коли він сміявся. Чий це портрет? (Печоріна.)

2) Які папери, залишив Максиму Максимовичу Печорін? (Свій щоденник.)

3) Чому автор вирішив видати нотатки Печоріна? (Тому що, повертаючись із Персії, Печорін помер.)

4) Чому Ундина вирішила втопити Печоріна? (Боялася, що він розкриє їхню таємницю коменданту міста.)

5) Печорін зайшов до хати, де мав жити. Що йому здалося дурним знаком? (На стінах не було жодної ікони.)

6) Ким були Янко, Ундина? (Контрабандистами.)

7) Що вразило Печоріна, коли він почув розмову Ундини зі сліпим? (Сліпий з ним розмовляв українською мовою, а з Ундиною – російською.)

8) Що в образі Ундини вразило Печоріна? (Її правильний ніс.)

9) Як Печорін вибрався на берег? (Гріб половиною старого весла.)

10) Чим закінчилася боротьба Печоріна і Ундини в човні? (Печорін скинув дівчину у воду.)

11) Як Янко віддячив сліпому за допомогу? (Він дав йому монету на пряник.)

12) Чому Печоріну стало сумно, коли він побачив, як сліпий плакав? (Він пошкодував, що вдерся до кола чесних контрабандистів.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з текстом розділу “Княжна Мері” (виразне читання уривків)

2. Евристична бесіда

– Що нового дізнається про Печоріна читач? (Печорін отримує призначення на військову службу у П’‎ятигорськ.)

– Що, можливо, дивує читача з перших сторінок повісті? (Те, що головний герой милується весняним пейзажем.)

– Кого Печорін зустрічає на водах? (Свого давнього знайомого Грушницького.)

– Як ви гадаєте, чи зрадів Печорін такій зустрічі? (Навряд, адже він сприймає Грушницького досить іронічно.)

– Ким, на думку Печоріна, стають люди, подібні до Грушницького? (Або врівноваженими поміщиками, або п’‎яницями, або і тим, і іншим.)

– Яким постає в розділі лікар Вернер? (І скептиком, і матеріалістом, і поетом; мріє про мільйони, але не поспішає їх заробляти.)

– Чим приваблює Григорія Олександровича лікар Вернер? Чому вони потоваришували? Чи є у них щось спільне? (Приваблює те, що Вернер “вивчав усі живі струни людського серця”, а Печорін цікавлять “слабкі струни людей”, але друзями вони не були, оскільки головний герой не здатен на справжню дружбу.)

– Чому Печорін вирішив закохати у себе Мері? Наскільки йому це вдалося?

– Як ви вважаєте, чи кохав Печорін княжну Мері?

– Чи здатний герой на сильні почуття? Аргументуйте свою відповідь.

3. Творча робота в групах

– Розгляньте ілюстрацію М. Врубеля “Дуель Печоріна з Грушницьким”. Підберіть до неї цитату з тексту. Які почуття героїв передав художник на малюнку?

4. Постанова та рішення проблемного питання

– Чи можна провести паралель між Тетяною Ларіною та княжною Мері? (Так. Героїні кохають своїх обранців, але не дуже розуміють їхню справжню сутність.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Займи позицію”

– Система образів у “Княжні Мері” глибоко продумана і урівноважена. У перших записах журналу Печоріна читач дізнається про Грушницького і Мері, Віру та Вернера. Визначте, через стосунки з якими героями розкривається зовнішня сторона життя Печоріна, а в стосунках з якими персонажами автор зображує справжнього Печоріна, кращі сторони його душі? Які саме? Аргументуйте свою думку.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати главу “Фаталіст”, уміти коментувати.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Михайло Юрійович Лермонтов. “Герой нашого часу”. Зв’язок твору з історичною й духовною атмосферою доби – І семестр