Чорнобильського катастрофа в українській літературі – ПРАКТИКУМ
1. Передчуття трагічної події в творах українських літераторів. Пророча стаття Л. Ковалевської про негаразди на станції, яка з’явилась в “Літературній Україні” за місяць до аварії.
2. Чорнобильська тема в поезії та прозі (І. Драч, Б. Олійник, B. Яворівський).
3. Документальні книги Ю. Щербака “Чорнобиль” та лауреата Нобелівської премії з літератури С. Алексієвич “Чорнобиль: хроніка майбутнього”.
4. Публіцистичні виступи письменників (О. Гончара, Ю. Щербака, B. Яворівського та інших).
Завдання:
1. Ознайомитися зі статтею Л. Ковалевської. Законспектувати основні положення.
2. Написати рецензію на один із прочитаних романів, визначити у ній проблематику і головну думку твору.
Література
1. Алексієвич С. Чорнобиль: хроніка майбутнього: документальна книга / С. Алексієвич // Сучасність. – 1998. – №4. – С. 15 – 33.
2. Гощинець І. Чорнобиль як словесний образ в українській поезії кінця ХХ століття / І. Гощинець // Вивчаємо українську мову та літературу: науково-методичний журнал. Заснований у серпні 2003 р. – 2011. – № 13. – C. 4 – 7.
3. Гундорова Т. Післячорнобильська бібліотека. Український літературний постмодерн: монографія / Т. Гундорова. – К.: Часопис “Критика”. – 2005. – 263 с.
4. Драч І. Чорнобильська Мадонна: поема / Іван Драч // Вітчизна. – 1988. – №1. – С. 42 – 62.
5. Кордун В. Плач по землі поліській: поема / Віктор Кордун // Зимовий стук дятла: поезії. – К.: Український письменник, 1999. – С. 43 – 51.
6. Лемаршанд Ф. Топос Чорнобиля / Фредерик Лемаршанд. – К.: Дух і літера, 2001. – Ч. 7 – 8. – 374 с.
7. Москаленко М. Віктор Кордун: поезія і велич світу: літературно – критичні статті / Михайло Москаленко // Кур’єр Кривбасу. – 1999. – №115. – С. 143 – 156.
8. Павлишин Марко. Чорнобильська тема і проблема жанру. Канон та іконостас: літературно-критичні статті / М. Павлишин. – К.: Час, 1997. – С. 175 – 184.
9. Яворівський В. І засурмив янгол. В 3 т. / Володимир Яворівський. – К.: Глобус, 1993. – Т. 3: Повість, роман. – 317 с.
Related posts:
- Постать І. Франка в українській літературі та національній культурі – ПРАКТИКУМ 1. Філософська наповненість поеми “Мойсей”. 2. Сюжетно-композиційна специфіка поеми, система образів. Образ Мойсея як поводиря народу. 3. Проблематика твору: історичний шлях нації, визначна особистість як її провідник, пробудження національної свідомості, історичної пам’яті. 4. Ідейно-філософський зміст поеми “Похорон”. 5. Проблема геройства та зради у творі. 6. Особливості процесу становлення та еволюції публіцистичних, літературно-критичних, світоглядно-естетичних засад творчості […]...
- СПИСОК ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ТЕКСТУАЛЬНОГО ВИВЧЕННЯ 1. Т. Шевченко: “Гайдамаки”, “І мертвим, і живим…” 2. І. Франко: “Мойсей”, “Похорон”, “Література, її завдання і найважливіші ціхи”. 3. Леся Українка “Лісова пісня”, “У пущі”. 4. В. Винниченко: “Між двох сил”, “Базар”, “Щоденник”. 5. М. Хвильовий: цикл памфлетів “Камо грядеши”, “Думки проти течії”, “Україна чи Малоросія”, новела “Я (Романтика)”. 6. Ю. Яновський: “Вершники”. 7. […]...
- Жіноча проза в українській літературі кінця ХХ-початку ХХІ століття – ПРАКТИКУМ 1. Поняття “фемінізм”. Особливості сучасної феміністичної прози. 2. Творчість О. Забужко. Основні етапи біографії. 3. Тематика творчого доробку О. Забужко. Роман “Польові дослідження з українського сексу”: нівеляція в українському суспільстві морально-етичних цінностей, місце жінки у суспільстві, порівняння американського й українського способів життя. 4. Повість “Казка про калинову сопілку”: переосмислення міфу про перше братовбивство. 5. М. […]...
- Читацький практикум. Імпресіоністичний твір. Ключі до прочитання. Есе як форма рефлексії про прочитане (письмовий твір) – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: повторити особливості творів, написаних у імпресіоністичній манері; формувати літературну компетентність учнів; навчати їх необхідності розглядати кожний твір у контексті літературного процесу; розвивати творчі здібності старшокласників, уміння давати власну оцінку культурно-мистецьким явищам, навички роботи із джерелами інформації; виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак. Теорія літератури: імпресіонізм. Обладнання: презентація “Есе”. Тип уроку: застосування навичок та […]...
- Читацький практикум. Переклад художніх творів. Запозичення світових сюжетів. Відгук про твір, перекладений українською (І. Франка, Лесі Українки та інших) – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: повторити відомості про переклади художніх творів, дізнатися про запозичення світових сюжетів, дізнатися про перекладацьку діяльність Лесі Українки; розвивати навички аналізу художнього перекладу; розвивати полікультурну й комунікативну компетентності, вміння писати відгук про твір, перекладений українською, навички виразного читання, емоційність: виховувати повагу до праці перекладача, яка надає можливість знайомитися з надбаннями світової літератури, інтерес до творів […]...
- Драматургія М. Куліша – ПРАКТИКУМ 1. Розвиток театру в Україні 20 – 30-х років ХХ століття: (“Березіль” Л. Курбаса, Харківський театр ім. І. Франка). 2. М. Куліш як характерний представник експресіоністської драми в українській драматургії. 3. Мистецтво М. Куліша як комедіографа. Актуальність проблематики комедії “Мина Мазайло”, її жанрова природа. Перегук деяких епізодів з комедією “Міщанин-шляхтич” Мольєра. Втілення в образі головного […]...
- Шістдесятництво в українській літературі – Особливості розвитку української літератури ХХ – початку ХХІ століття План 1. Ключові передумови появи шістдесятництва: суспільно-політичної ситуації другої половини 50 – 60-х років ХХ століття, специфіка культурно – історичного розвитку. 2. Зародження соціокультурного феномену “шістдесятництво”: визначні представники. 3. Морально-етичні й художньо-естетичні засади шістдесятників. 4. Специфіка прози шістдесятників: ліричність, історичність, національне підгрунття, химерність (на прикладі прозового доробку В. Яворівського). Мета: окреслити ключові передумови появи шістдесятництва […]...
- Експресіонізм – літературно-мистецький напрям. Експресіонізм в українській літературі. експресіонізм у творчості В. Стефаника, О. Турянського – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА Мета: ознайомити учнів із основними ознаками експресіонізму як літературно-мистецького напряму; розвивати уміння самостійно добирати матеріал з різних джерел, аналізувати та систематизувати його, навички виступати перед аудиторією; виховувати культуру мовлення та спілкування. Теорія літератури: експресіонізм. Обладнання: картини художників-експресіоністів, картина Е. Мунка “Хвора дівчинка”, книжкова виставка творів В. Стефаника та О. Турянського, уривки з музичних творів С. […]...
- Зародження фемінізму в українській літературі на тлі західноєвропейських традицій Характерною рисою сучасного літературознавства є те, що постмодерний критичний дискурс розпочав ретроспективний перегляд української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст., коли чітко проявилися феміністичні тенденції. Їх виникнення в нашій літературній традиції було обумовлено зневірою в старі ідеали, руйнацією ієрархічної системи цінностей патріархального устрою, в якому жінці відводилася пасивно-другорядна роль, а також, як слушно зауважив […]...
- Місце і роль творів І. Я. Франка в українській дитячій літературі Від смерті Шевченка ніхто з українців не здобув собі більшого імені на всіх просторах України й ширшого розголосу між чужими, як Іван Франко. На це велике ім’я зложилися його небуденний талант і рідке багатство й різнорідність його діяльності й творчої праці. Політика й поезія, публіцистика й філософія, новелістика й літературна критика, повість і історія, драма […]...
- Способи творення лексем на позначення рослин в українській новітній літературі Надзвичайно різноманітний рослинний світ нашої планети дивує багатством видів, форм, барв, чарує своєю неповторною красою, вабить нерозгаданими таємницями. Тема рослин, їх інтерпритація письменниками новітньої літератури у своїх творах є недостатньо висвітленою та грунтовно проаналізованою в літературознавстві. До проблеми дослідження рослин неодноразово зверталися вчені-дослідники. Зустрічаємо праці Кобіва Ю. А., Носаля Н. Н., Коваля Л. С., Сабадаша […]...
- Класний контрольний твір (письмово) – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: перевірити вміння учнів писати роботи творчого характеру на основі вивченого матеріалу; розвивати навички зв’язного писемного мовлення; формувати творче мислення учнів; виховувати навички раціонального використання навчального часу, інтерес до наслідків власної праці. Теорія літератури: модернізм, неоромантизм, драма-феєрія, ліричний цикл, ліричний герой, драма. Обладнання: теми творів. Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. […]...
- НАТАЛЯ КОБРИНСЬКА – СТАНОВЛЕННЯ РЕАЛІСТИЧНОГО МЕТОДУ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ 70 – 90-х РОКІВ (1855-1920) Неоціненна заслуга Н. Кобринської полягає в тому, що, започаткувавши феміністичний рух, вона вселяла в жіночі душі впевненість, надихала на працю в царині культури, суспільно-політичного життя, з якого жінка була виключена. Її особистий приклад заохотив до праці Анну Павлик, О. Кобилянську, Є. Ярошинську, Ольгу та Михайлину Рошкевичок, Софію Окуневську-Морачевську, Уляну Кравченко (Юлію Шнайдер), Клементину Попович […]...
- Що таке гіпербола в українській мові і літературі? Згідно з даними вчених-лінгвістів, українська мова входить в десятку найбільш розвинених, багатих і виразних мов світу. Чимала заслуга в цьому належить численним художнім інструментам, в достатку використовуваним українськими письменниками, поетами і звичайними людьми. Одним з них є гіпербола – улюблений прийом письменників, поетів і журналістів. Суть методу і які його переваги? Що означає слово “гіпербола”? […]...
- Образ скупого в українській та світовій літературі “З усього… треба користь виймать, хоч би зубами прийшлось тягнуть – тягни!” – слова Пузиря з української п’єси Карпенка Карого можна почути не від одного сучасника. Їх десятки, сотні, тисячі. Література намагалася відобразити образ скупого по-різному. Такі персонажі є як в українській, так і зарубіжній літературах. П’єса “Хазяїн” – соцiально-сатирична комедiя містить багато негативних персонажів, […]...
- “Марія” – перший в українській літературі твір про насильницьку колективізацію 1917 рік приніс величезні зміни у віковий уклад життя всього суспільства. Грандіозні плани швидкої побудови соціалізму стримувало тільки селянство, яке і усіх сил трималося за своє хазяйство, за землю і нізащо не хотіло віддавати н загальне користування горбом нажите добро. Але влада розуміла, що колективні господарства найбільш прийнятна форма, яка дозволить викачати ресурси села и […]...
- Ренесанс і Бароко в українській літературі – Давня література Вивчення художньої літератури нагадує послідовну – від епохи до епохи – мандрівку в часі. Епоха Середньовіччя в європейській і українській культурі поступилася Ренесансу, а за нею настала епоха Бароко. У чому ж полягають культурні й літературні особливості кожної з них? Знайти відповідь допоможе історичний контекст. ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ У середині XIV століття більша частина українських земель […]...
- Творчість письменників-шістдесятників – ПРАКТИКУМ (Заняття проходить у формі зустрічі у літературному кафе) 1. Піднесення української культури в час послаблення тоталітарного тиску в 60-х роках ХХ століття. 2. Праця І. Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація?” та її значення в розвитку української літератури. 3. “Шістдесятники” як широкий культурологічний рух, його історична зумовленість. 4. “Неонародницька” концепція лірики В. Симоненка, поєднання публіцистичного дискурсу з […]...
- Історична тема у творчості Т. Шевченка – ПРАКТИКУМ 1. Історична основа поеми “Гайдамаки”, особливості художнього осмислення української історії. Джерела твору. 2. Характеристика образів поеми “Гайдамаки”, засоби їх творення. 3. Жанрово-композиційні особливості поеми “І мертвим, і живим…”. 4. Послання “І мертвим, і живим…” – сатиричне викриття закомплексованості малоросійства. 5. Проблематика поеми “І мертвим, і живим.”. Завдання: 1. Вивчити напам’ять уривок з поеми “Гайдамаки”: розділ […]...
- Імпресіонізм творчості М. Коцюбинського, М. Черемшини, В. Винниченка. Риси модернізму в літературі – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: повторити вивчене про імпресіонізм та його основні ознаки; поінформувати про імпресіонізм творчості українських письменників М. Коцюбинського, М. Черемшини, В. Винниченка; вказати на особливості прояву напряму в літературі, музиці, образотворчому мистецтві; розвивати вміння користуватися різними джерелами для пошуку інформації, аналізувати та систематизувати зібраний матеріал, навички самостійної роботи та роботи в групі, зв’язне мовлення; виховувати культуру […]...
- ХТО ЗНАВ, ХТО ВІВ СМЕРТЯМ І СТРАТАМ ЛІК? (голодомор 1932-1933 рр. в Україні та відображення його в українській літературі) Нагадайте мені інший народ, щоб він зазнав такої чорної недолі, Як народ український?! Іван Огієнко Багатовікова історія України – це літопис життя народу-великомученика. Майже кожне століття, як свідчать наукові джерела, позначене голодними роками, епідеміями, спустошливими війнами, чужоземними навалами. Ніколи український народ не мав навіть короткочасного перепочинку задля відновлення своїх сил та енергії. Та. найбільших втрат […]...
- Особливості модерного художнього мислення Лесі Українки – ПРАКТИКУМ 1. Драматургія Лесі Українки як нове явище в українській літературі. 2. Тематичне і жанрове багатство драм. Неоромантична концепція героя. 3. “Лісова пісня”: фольклорна основа, джерела, система образів. Два світи, дві філософії у драмі-фейєрії Лесі Українки. 4. Художні особливості драми “У пущі”. 5. Публіцистика Лесі Українки. Завдання: 1. Виписати цитати до характеристики образів Мавки та Лукаша. […]...
- І. П. Котляревський – автор першого драматичного твору в українській літературі. (Наталка Полтавка) П’єса “Наталка Полтавка” написана І. Котляревським для потреб Полтавського театру 1818 р. – саме тоді, коли Драматург перебував там на посаді керівника. Глядач українського театру був найрізноманітніший, але І. Котляревський хотів бачити в театрі найбільше простолюдина, тому основою для його п’єси стала жива дійсність, тогочасне народне життя, і героїв він обрав також з народу. Конфлікт […]...
- Складна картина літературного процесу 20-30-х років XX століття. Художньо-публіцистична творчість М. Хвильового – ПРАКТИКУМ 1. Історична обстановка в Україні у 1917 – 1930-х рр., комплекс проблем соціально-економічного, державно-національного, мовного, культурного характеру та їх вплив на літературне життя. 2. Модерністський дискурс та його різновиди. Розмаїття стилів, художніх манер та форм творчості. 3. Українські літературні журнали, альманахи в 20 – 30-х років XX століття, їх роль в організації літературного процесу. 4. […]...
- ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ – Українська література кінця XIX – початку XX ст Імпресіонізм – ностальгійний спалах мрії про гармонію. Юрій Кузнецов Як художнє явище імпресіонізм виник насамперед у живописі. Назва (від фр. impression – враження) однієї з основних течій модернізму походить від назви картини Клода Моне “Враження. Схід сонця” (1873). Спочатку поняття “імпресіонізм” закріпилося за особливостями світобачення французьких живописців (Клод Моне, Едуард Мане, Огюст Ренуар, Каміль Піссарро, […]...
- НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ – Українська література кінця XIX – початку XX ст Неоромантизм – одна з провідних течій модернізму. У світовій літературі це мистецьке явище представлене такими іменами: Редьярд Кіплінг, Роберт Луїс Стівенсон, Етель Ліліан Войнич, Генрік Ібсен, Джек Лондон, Ернест Хемінгуей. У польській літературі в стилі неоромантизму творили Станіслав Пшебишевський, Ян Каспрович, у російській – Володимир Короленко, Микола Еумільов, ранній Максим Еорький, Олександр Ерін. В українській […]...
- Місце і роль творів І. Я. Франка в українській дитячій літературі. Особливості розвитку дитячої літератури ІІ половини ХХ століття План 1. Місце і роль творів І. Я. Франка в українській дитячій літературі. 2. Особливості розвитку отчої літератури ІІ половини ХХ століття. Місце і роль творів І. Я. Франка в українській дитячій літературі Великий внесок в українську дитячу літературу зробив І. Я. Франко. Важка праця була справою всього його життя. Оповідання з життя селян і […]...
- В. СИМОНЕНКО – “ЛИЦАР НА БІЛОМУ КОНІ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. “ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА”. ВТІЛЕННЯ В ЛІРИЦІ ОСОБЛИВОСТЕЙ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНТАЛЬНОСТІ, РИС НАЦІОНАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ Мета: – навчальна: подати відомості про Василя Симоненка як видатного українського поета, навчати визначати провідні мотиви та ідеї, коментувати художні засоби, з’ясовувати символічний зміст образу лебедів; – розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати поезію, аналізувати її, висловлювати власну думку про патріотизм, почуття власної гідності й самодостатності; – виховна: виховувати любов до матері, до Батьківщини, […]...
- В. СИМОНЕНКО – “ЛИЦАР НА БІЛОМУ КОНІ” В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. “ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА” Мета: поглибити знання школярів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка; проаналізувати його поетичний твір “Лебеді материнства”, звертаючи увагу на його ідейно-художній та символічний зміст, жанр, образи; розкрити поняття “ліричний герой”; розвивати вміння учнів зв’язано й грамотно викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки; збагачувати словник школярів; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги до творчості […]...
- ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ – Українська література кінця XIX – початку XX ст Експресіонізм ( від латин, expressio – вираження) – стильова течія модернізму, що виникла на межі XIX – XX ст. у європейському живописі як заперечення міметичних1Тенденцій реалізму, натуралізму та імпресіонізму. Відомі майстри цього стилю – норвежець Едвард Мунк, німці Пауль Клеє, Ернст Кірхнер, Франц Марк, росіяни Василь Кандинський, Олексій Явленський, австрієць Егон Шіле, італієць Амадео Модільяні, […]...
- В. Голобородько. Самобутня постать поета в українській літературі. Вірш “Наша мова”. Роль рідної мови в житті й долі кожної людини Мета. Ознайомити учнів з біографією поета, дати поняття вільного вірша, вчити учнів розуміти його специфічну форму; розвивати вміння знаходити самостійно і характеризувати поетичні образи, виховувати любов до рідної мови. Обладнання: портрет письменника, книга для учнів “Українська література у таблицях і схемах”, 5-11 класи. Хід уроку I. Перевірка домашнього завдання. II. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу. […]...
- Пам’яті тридцяти – збірний образ ліричного героя. Історична основа поезії. Образно-символічне вираження ідеї твору. Читацький практикум. Літературознавчий аналіз поетичного твору як одна з форм прочитання твору – СИМВОЛІЗМ В УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. ВИННИЧЕНКА, П. ТИЧИНИ Мета: проаналізувати з учнями поезію “Пам’яті тридцяти”; розвивати навички аналізу поетичного твору, уміння висловлювати власні міркування з приводу особливостей вірша та передавати враження від художнього твору різними засобами; виховувати почуття любові до рідної землі та бажання знати її історію. Теорія літератури: символізм. Обладнання: текст твору, відеоматеріали (на розсуд учителя), фото пам’ятника, встановленого на місці бою […]...
- В. ГОЛОБОРОДЬКО. САМОБУТНЯ ПОСТАТЬ ПОЕТА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. “НАША МОВА”. РОЛЬ РІДНОЇ МОВИ В ЖИТТІ Й ДОЛІ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ Мета: ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом В. Голобородька, з’ясувати самобутність постаті поета у вітчизняній літературі, проаналізувати його поезію “Наша мова”; дізнатися про поняття вільного вірша; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять; вміння виразно і вдумливо читати вірші, грамотно, виважено, грунтовно висловлювати свої міркування, робити висновки; виховувати почуття любові, пошани до творчості В. Голобородька, рідної […]...
- Шкільний твір на тему – Образ Марусі Чурай в українській літературі – Л. Костенко Постать Марусі Чурай, полтавської піснетворки XVII ст., посіла важливе місце в історії української літератури. Щоправда документальних підтверджень про її існування на сьогодні не знайдено і про реальність поетеси свідчать лише її твори, які до того ж стали вже народними піснями, та художні твори про неї. М. Старицький використовує фольклорний сюжет у своїй драмі “Ой, не […]...
- Злочини радянської система у прозі першої половини ХХ століття – ПРАКТИКУМ 1. Роман У. Самчука “Марія” – перший твір в українській літературі про голодомор. Тематика та проблематика роману. Образна система. Мистецька неповторність образу Марії. Змалювання агресивності і антинародної суті більшовицької влади на селі. Трагедія руйнування українського роду. 2. Роман “Жовтий князь” В. Барки. Ідейно-естетичне навантаження назви твору. Сюжетно-композиційна єдність роману. Образи. Символи та алегорії твору. Проблематика. […]...
- В. Симоненко – “лицар на білому коні” в українській літературі. “Лебеді материнства”. Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос його лірики Мета. Подати додаткові відомості про поета, удосконалювати вміння виразно читати поезію; прокоментувати художні засоби; з’ясувати символічний зміст образу лебедів; виховувати почуття патріотизму, любові до матері, Вітчизни. Обладнання: збірка поезій “Лебеді материнства”, текст пісні “Виростеш ти, сину”. Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності. Учениця 1. Не шукаю до тебе Ні стежинки, ні броду, – Ти у […]...
- De libertate – Григорій Сковорода (1722-1794) – Ренесанс і Бароко в українській літературі – Давня література Що є свобода? Добро в ній якеє? Кажуть, неначе воно золотеє? Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все злото, Проти свободи воно лиш болото. О, якби в дурні мені не пошитись, Щоб без свободи не міг я лишитись. Слава навіки буде з тобою, Вольності отче, Богдане-герою! 1757 (Переклад В. Шевчука) Аналізуємо художній твір 1. Як […]...
- Симфонія Сковорода. Історія написання твору. Сковородинівська барокова традиція в українській літературі. Жанрове новаторство. Афористичність, алегоризм і символізм поеми. Ідея вічного пошуку гармонії буття в поемі. Прийом монологу як спосіб саморефлексії автора – СИМВОЛІЗМ В УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. ВИННИЧЕНКА, П. ТИЧИНИ Мета: висвітлити історію написання твору; визначити, у чому полягає жанрове новаторство поеми; осмислити афористичність, алегоризм та символізм творчого доробку П. Тичини; з’ясувати роль прийому монологу у творі; спроектувати відображене автором на сучасність; розвивати навички самостійної роботи та роботи з джерелами інформації; виховувати почуття патріотизму, працювати над збагаченням духовного світу старшокласників. Теорія літератури: поема-симфонія. Обладнання: мультимедійне […]...
- Роман “Тигролови” – перший пригодницький роман в українській літературі – твір з української літератури Іван Багряний увійшов в українську літературу не тільки своїм напруженим, емоційним стилем художньої мови, не тільки сміливістю своїх думок та безкомпромісністю їх викладу, коли йшлося про правду та про совість автора, але й тим, що розвинув новий жанровий різновид у нашій літературі – пригодницький роман. Що таке пригодницький роман як жанр? Це різновид роману взагалі; […]...
- “ЧОРНА РАДА” П. КУЛІША – ПЕРШИЙ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ ІСТОРИЧНИЙ РОМАН-ХРОНІКА – твір з української літератури Пантелеймон Куліш (1819-1897) – одна із самобутніх постатей в українській літературі. Енциклопедичність його знань і суперечливість світогляду дивували, викликали часом взаємовиключаючу реакцію, але ніколи не лишали байдужими тих, хто звертав увагу на його творчий і життєвий шлях. “Наділений великим талантом, але ще більшою амбіцією, – писав І. Франко, – Куліш протягом свого довгого життя проходив […]...