Джанні Родарі. Листівки з видами міст. Широта свиту та його сприйняття ліричним героєм вірша. Листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття

Мета: ознайомити учнів із творчістю Джанні Родарі; здійснити аналітичне дослідження поезії “Листівки з видами міст”; виокремити художні світи твору; звернути увагу учнівської аудиторії на авторське світобачення в смисловому полі тексту; формувати навички аналізу ліричного твору; розвивати образне мислення, навички вдумливого аналітичного читання художнього тексту; сприяти вихованню поваги до Людини.

Тип: урок-діалог.

Обладнання: слайд-шоу “Листівки” Італії”.

Дивних багато в світі див,

Найдивніше із них – людина…

Софокл

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

– Які твори ми опрацювали в рамках теми “Поетичне бачення світу”?

– Дайте визначення хайку.

– Який мотив є головним у поезії Роберта Бернса “Моє серце в верховині…”?

– Чому Гайавату вважають національним героєм Америки?

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Із Північної Америки, там, де “… плеще Гітчі-Гюмі..”, ми переносимося до сонячної Італії. Письменник, творчість якого ми сьогодні розпочинаємо вивчати, нагороджений найвищою премією в галузі дитячої літератури – премією Ганса Крістіана Андерсена. Цей дивовижний письменник створив добрі й веселі історії про хлопчика-цибулинку, про хлопчика Джельсоміно, що володів чарівним голосом. Ім’‎я цього письменника – Джанні Родарі. Сьогодні ми ознайомимося з його поезією “Листівки з видами міст”, спробуємо розкрити авторський задум та побачити світ таким, яким його бачить поет.

Розповідь учня про письменника.

Джанні Родарі (Rodari, Gianni – 23.10.1920, Оменья – 14.04.1980, Рим) – італійський письменник.

Був учителем початкових класів. Брав участь у русі Опору. Після війни, у 1948 p., став літературним співробітником міланського видання газети “Уніта”. За сприяння Родарі у цій газеті було створено спеціальний дитячий куточок, у якому він публікував свої вірші. У 1951 р. побачила світ перша поетична збірка Родарі “Книжка веселих віршів” (“І libro delle filastrocche”). Так само, як у дитячій свідомості фантазія поєднується з подіями реального життя, у поезії Родарі образи народних казок переплітаються з реальними персонажами (“Куди поділися феї”, “Лист до феї”).

Хоча письменник і не спрощував проблем, які порушував у своїх віршах, проте вони залишаються зрозумілими для маленьких читачів. Без зайвої моралізації Родарі розповідає про різні професії, кожна з яких має свої барви, особливий, неповторний аромат (“Чим пахнуть ремесла”, “Запахи ремесел”).

За своєю формою твори Родарі близькі до італійського дитячого фольклору. У 1951 р. Родарі став редактором дитячого ілюстрованого тижневика “Піоньєре”, на шпальтах якого опублікував повість-казку “Пригоди Цибуліно” (“Il romanzo di Cippollino”). Цибуліно – це хпопчик-цибулинка, який виявляє хоробрість та кмітливість у боротьбі проти злого синьйора Помідора та чванькуватого барона Апельсина. Після публікації повісті-казки Родарі продовжував писати про Цибуліно. У журналі “Піоньєре” письменник регулярно розповідав про нові пригоди хлопчика-цибулинки на вулицях італійських міст. У подібному стилі написані й інші повісті-казки Родарі, у тому числі “Казки по телефону” (“Fscvole al telefono”, 1962).

У повісті-казці “Подорож Блакитної Стріли” читач потрапляє в світ ляльок, що прагнуть принести радість бідним дітям. Одночасно відбувається багато цікавих подій. При цьому Родарі не лише розважає, а й говорить про такі важливі поняття, як дружба, справедливість, доброта.

Побутова реалістична повість “Маленькі волоцюги” й казкова повість “Джельсоміно в Країні брехунів” розповідають про непросте життя мешканців Південної Італії.

У 1966-1969 pp. Родарі працював над спільними проектами з дітьми. У 1970 році за внесок у розвиток дитячої літератури був нагороджений Премією Ганса Крістіана Андерсена, що зробило його одним з найвідоміших італійських дитячих письменників. Його твори почали перекладатися іншими мовами народів світу.

Бесіда:

– Яке враження справила на вас розповідь про життя й творчість Джанні Родарі?

– Які історії розповідав Джанні Родарі дітям?

– Про які важливі речі говорив письменник з маленькими читачами?

– Як ви думаєте, чому існує так багато екранізацій творів Джанні Родарі?

IV. Аналітичне дослідження тексту поезії.

Бесіда на з’‎ясування первинного рівня сприйняття тексту

– Які почуття викликала у вас ця поезія?

– Які образи намалювала ваша читацька уява?

– Чи не виникло у вас бажання одразу ж вирушити в далеку подорож до Італії? Як ви вважаєте, що так вплинуло на ваше бажання?

– Які ще думки та бажання виникли під час читання поезії?

– Що виявилося незрозумілим?

Аналіз поетичного тексту

Виразне читання поезії учителем та учнями.

– Чому поезія розпочинається зі згадування листівок? (Часто люди милуються листівками із зображенням видатних пам’‎яток культури та архітектури, гарних краєвидів. Туристи, подорожуючи країнами, часто купують такі листівки на згадку або щоб послати своїм рідним та друзям. Листівки викликають не тільки захоплення чудовими куточками земної кулі, а й бажання подорожувати, відкривати для себе всю широту та красу світу.)

– На скільки частин ви умовно поділили б текст поезії? (Текст поезії умовно ніби розпадається на дві частини: на опис Італії за листівками та роздуми автора про реальне життя людей.)

– Чому автор використовує такий “розподіл” у тексті? (Щоб продемонструвати читачам як красу Італії, так і життя її людей. )

– Поміркуйте, ці частини поезії зіставлені чи протиставлені? Який прийом використовує автор? (Частини поезії протиставлені між собою, автор використовує антитезу, щоб примусити читача замислитися та придивитися уважніше до реального життя людей.)

Виразне читання першої частини поезії від слів “Поштові листівки з видами міст…” до слів “Чудово! Прекрасно! Розкішні види!”.

– Якою постає Італія в цих рядках? (Італія постає розкішною країною мрій, де чудова архітектура поєднується з екзотичною природою, куди прагне потрапити кожен турист.)

Перегляд слайд-презентації з видами міст, про які пише Дж. Родарі.

– Яке ваше враження від слайд-шоу? (Воно унаочнює авторський текст, демонструючи красу італійських міст, про які пише автор.)

– Як, по-вашому, ставиться ліричний герой до своєї країни? (Ліричний герой захоплюється прекрасною Італією, її історичними пам’‎ятками та чудовими краєвидами. “Ось Рим: Колізей, Капітолій і Форум… / Мілан із славетним готичним собором. / Ось Піза з своєю похилою вежею. / Венеція краля з каналів мережею. / Ось Генуя – гавань, палаци блискучі, / Неаполь, затока, Везувій димучий…”)

– До кого звертається поет у другій частині? (До читача, до туриста, до людини.)

– Як ви розумієте прохання автора поглянути за картинку? (Зрозуміти та побачити справжнє життя людей у цих гарних містах, де завжди повно туристів.)

– Хто насправді цікавить поета? (Прості люди.)

– Які питання ставить автор читачу? Що прагне показати? (“А глянь за картинки – чи так воно вийде? / Чи справді в Венеції тільки й роботи / Гондоли ганять і співать без турботи? / Чи справді безжурні неаполітанці / Тільки те й знають, що гулі і танці?” Автор прагне, щоб кожен, хто читає його вірш, замислився над життям простих людей, які живуть у цьому раю для туристів. Для автора важлива не тільки краса міст, а й краса людського існування, співчуття до ближнього, увага і повага.)

“Художні світи поезії Джанні Родарі “Листівки з видами міст”, звертання до якої буде доречним упродовж усіх уроків з вивчення вірша.

Італія для туристів: величні міста, розкішні пам’ятки архітектури, прекрасна природа

Італія простих людей: повсякденна важка праця, часто бідне життя. Розмаїте життя, різні Характери, різні темпераменти

Прагнення автора привернути увагу туристів, читачів, всіх людей у першу чергу до життя людей, що населяють ці прекрасні місця!

Як ви розумієте бажання ліричного героя

“Дозвольте, синьйори, самому розглянуться /На всі ті міста – у натурі, без глянцю”? (Для автора важливо знати справжнє життя цих прекрасних міст, тому його ліричний герой прагне дізнатися про нього не з листівок, а хоче у на власні очі побачити, як живуть люди.)

– Доведіть цитатами з тексту, що ліричний герой вірша – гуманіст. (“Хай сам подивлюся, / Хай сам я побачу, / Кому як живеться”)

– Яким чином автор розкриває перед читачем розмаїте життя людей рідної країни? (Ліричний герой спостерігає за різними людьми, за їхнім життям, характерами. Міста заселені людьми, які радіють і сумують, працюють і байдикують, живуть у бідності, навіть голодують.)

– Як ви розумієте останній рядок поезії? (“Картинки веселі, життя – суворе.” Автор закликає кожну людину в першу чергу “дивитися за картинку”, не тільки насолоджуватися гарними краєвидами та чудовою архітектурою, а й перейматися долями інших людей.)

– Як у поезії розкривається любов автора до свого народу, до своєї землі? (Автор, як і його ліричний герой, не тільки пишається своєю рідною Італією, а й щиро любить свій народ.)

– Що, по-вашому, символізують листівки?

Колективне створення схеми

“Листівки як символ широти світу в поезії Джанні Родарі “Листівки з видами міст”

Краса Італії

Джанні Родарі. Листівки з видами міст. Широта свиту та його сприйняття ліричним героєм вірша. Листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття

Єдність і дружба з іншими народами

Широка панорама рідної автору Італії

Любов автора до рідної землі

Турбота про інших, співчуття до важкої долі простих людей, автор порушує важливі соціальні проблеми

Намагання пробудити в інших милосердя та увагу

V. Підсумкова бесіда в просторі означеної теми.

– Поміркуйте, яким чином автор об’‎єднує художні світи твору. (Автор пише про свою рідну землю. Звертаючись до всіх людей, він розширює художній простір тексту та об’єднує всі країни, всі народи.)

– Яким постає ліричний герой у поезії? Які цінності є головними в його житті? (Любов до рідної землі, широта світогляду, співчуття, увага до життя інших людей.)

– Яким ви побачили світ, змальований автором? (Світ прекрасний та дивовижний, але найбільше диво – життя людини!)

– Як ви розумієте слова давньогрецького драматурга, що стали епіграфом до нашого уроку? Як ви гадаєте, чи поділяв Джанні Родарі цю думку? Аргументуйте відповідь.

– У чому ви вбачаєте зв’язок поезії Джанні Родарі з творами Мацуо Басьо, Роберта Бернса та Генрі Лонгфелло? (Любов до батьківщини та нерозривний зв’язок із рідною землею, увага до життя людини, до її бід та радощів – все це об’‎єднує поезії, що вивчалися в рамках теми “Поетичне бачення світу”.)

– Поміркуйте, що ви розповіли б туристам про свою рідну країну. Які міста та пам’‎ятки культури ви розмістили б на своїх листівках?

Перегляд мультимедійних презентацій “Моє улюблене місто” (випереджальне завдання)

Учитель. Поезією Джанні Родарі ми завершуємо вивчення теми “Поетичне бачення світу”.

Що, по-вашому, в цілому дає людині поезія?

– Яким чином великий і прекрасний світ розкривається в поетичних рядках?

– Що особисто ви взяли для себе з уроків вивчення поетичних творів?

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання.

Прочитати С. 196 – 200.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Джанні Родарі. Листівки з видами міст. Широта свиту та його сприйняття ліричним героєм вірша. Листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття