А. ЧАЙКОВСЬКИЙ “ЗА СЕСТРОЮ”. НАПРУЖЕНИЙ ДИНАМІЧНИЙ СЮЖЕТ ГЕРОЇКО-РОМАНТИЧНОЇ ПОВІСТІ

Мета: продовжити роботу над опрацюванням ідейно-художнього змісту повісті, зокрема проаналізувати ІІІ, ІV розділи твору; дослідити і виявити особливості динаміки сюжету “За сестрою”; розвивати творчу уяву, здібності, пам’ять, культуру зв’язного мовлення; збагачувати активний словник учнів; формувати їх кругозір; виховувати у школярів на прикладі лицарських чеснот героїв твору, почуття патріотизму, відданості, віри в перемогу добра.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет А. Чайковського, учнівські малюнки до твору, текст повісті, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

Огляд учнівських малюнків з відповідним коментарем.

III. Актуалізація опорних знань

1. Розгадати кросворд на тему

“Сторінками життя і творчості А. Чайковського”

По вертикалі: 7. Ім’я письменника. (Андрій)

По горизонталі: 1. Назва одного з творів письменника. (“Богданко”) 2. Країна, в якій твори А. Чайковського мали широкий читацький резонанс. (Канада) 3. Посада, яку обіймав майбутній письменник після закінчення Львівського університету. (Адвокат) 4. Місто, де народився А. Чайковський. (Самбір) 5. Жанр твору “За сестрою”. (Повість) 6. Письменник, який позитивно оцінив перші твори А. Чайковського. (Коцюбинський)

2. Бесіда за питаннями

– Дайте визначення сюжету художнього твору. Назвіть його складові.

– Що впливає на розвиток сюжету твору “За сестрою” А. Чайковського?

– Як реальні події у творі влучно переплітаються з художнім вимислом письменника?

– Якими у творі зображені козаки? Що нового ви про них дізналися?

– Як козаки ставляться одне до одного? Про що це свідчить?

– Чи хотіли б ви стати козаком? Чому? Відповідь обгрунтуйте.

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

1. Опрацювання змісту ІІІ розділу твору

1.1. Виразне читання найцікавіших, на думку учнів, епізодів.

1.2. Тема: зображення кмітливості, винахідливості, спритності Непорадного при захопленні у полон татарина.

1.3. Ідея: засудження хитрості, підступності ворога (татарин); уславлення прагнення козацтва йти у бій з поневолювачами, захищаючи рідну землю, свій народ.

1.4. Основна думка:

1) Тільки в злагоді, впорядкованості, дружній підтримці, порозумінні між козаками – сила запорожців;

2) “Хай буде один ватажок, бо де дві газдині, там хата неметена”.

1.5. Композиція.

Експозиція: татарин тишком-нишком пробрався до козацького табору, коли запорожці відпочивали.

Зав’язка: С. Непорадний за допомогою аркана спіймав татарина, тим самим зберігши життя багатьом козакам.

Кульмінація: сутичка між Андрієм Недолею та Остапом Тріскою; хитрість татарина з приводу обміну сідла у Павлуся.

Розв’язка: козаки вирушили у похід, щоб забрати у татар награбований ясир.

1.6. Сюжет.

Під час відпочинку козаків до їх табору наближався татарин. Він хотів всіх перерізати, але його вислідив і спіймав Непорадний за допомогою аркана. Полонений татарин розповів про напад орди на Спасівку. До козаків прибув загін на чолі із сотником Андрієм Недолею. Між Андрієм і Остапом виникла сварка стосовно того, хто буде керувати козацьким військом. Татарин має велике бажання обмінятися з Павлусем сідлами. Хитрість і підступність татарина викриває козак Непорадний. Козацтво вирішує вийти у похід на татар, користуючись інформацією полоненого.

1.7. Обговорення змісту ІІІ розділу за питаннями:

– Як Непорадний вислідив татарина?

– Для чого татарин з’явився у козацькому таборі?

– Яким чином С. Непорадний захопив ворога у козацькому стані?

– Для чого дід Панас пропонував козацтву залишити татарина живим?

– Чим козаки залякали татарина?

– Що розповів полонений татарин козакам про напад орди на Спасівку?

2. Робота над змістом IV розділу повісті

2.1. Переказ учнями улюблених епізодів з розділу.

2.2. Тема: зображення битви козацтва з татарами, в результаті якої перемогу отримали запорожці.

2.3. Ідея: уславлення мужності, героїзму, винахідливості козаків, їх любові до рідного краю, народу; засудження підступництва, жорстокості татар.

2.4. Основна думка: сила козаків у їх завзятості, рішучості, прагненні здобути перемогу над ворогом, жертвуючи своїм життям.

2.5. Композиція.

Експозиція: розмова Павлуся з Петром перед битвою.

Зав’язка: за допомогою полоненого татарина козацтво підступило до татарського ківша.

Розвиток дії: битва козаків з татарами.

Кульмінація: перемога козацтва, полонений молодий Мустафа-ага.

Розв’язка: полонений татарин отримує волю.

2.6. Сюжет.

Хвилювання Павлуся перед битвою. Під час військових подій Петро намагається бути з братом. Козаки у стані ворога. Битва. В бою гине Тріска, багато козаків. Поховання загиблих. Перемога над ворогом. В полон до козаків потрапляє молодий Мустафа-ага. С. Непорадний відпускає полоненого ним татарина на волю.

2.7. Бесіда за питаннями.

– Якою уявляв Павлусь битву козаків з татарами?

– Про кого турбувався Петро перед боєм? Чому?

– Погодні умови сприяли чи перешкоджали битві козаків з татарами?

– Через що козаки не змогли зненацька захопити татарський табір?

– Яку тактику обрав Тріска під час бою?

– Як повів себе полонений молодий Мустафа-ага?

– Що здобули козаки після перемоги над татарами?

VI. Підсумок уроку. Бесіда за питаннями

– Які епізоди твору вас найбільше вразили? Чому?

– Чи хотіли б ви бути героями цього твору? Свою відповідь вмотивуйте.

– Якому герою повісті ви симпатизуєте, а до якого ставитеся зневажливо?

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VІІІ. Домашнє завдання

Ознайомитися із змістом V, VI розділів повісті, вміти висловлювати свої думки про вчинки та поведінку героїв твору.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

А. ЧАЙКОВСЬКИЙ “ЗА СЕСТРОЮ”. НАПРУЖЕНИЙ ДИНАМІЧНИЙ СЮЖЕТ ГЕРОЇКО-РОМАНТИЧНОЇ ПОВІСТІ