Е. А. По “Золотий жук”. Захопливий сюжет повісті – ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Тема. Е. А. По “Золотий жук”. Захопливий сюжет повісті. Особливості композиційної будови твору – “розповідь у розповіді”, її художнє значення (поєднання різних точок зору, створення емоційної напруги, таємничої атмосфери та ін.)

Мета: навчальна: ознайомити учнів з ознаками жанру детективу; допомогти глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивальна: розвивати образне та логічне мислення, навички виразного читання, переказу, виділення ключових епізодів, їх коментування, уміння відповідати на питання; виховна: сприяти формуванню допитливості, прагнення до розвитку своїх розумових здібностей, любові до читання художньої літератури.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, кінофільм (за вибором учителя).

Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Розгадування криптограм – це, звісно, цікаве заняття для дозвілля. А чи знадобиться воно в реальному житті, чи допоможе вирішити проблеми? Безперечно. Адже такі ігри розвивають логічне мислення, увагу, пам’‎ять, наполегливість, терплячість. Крім того, класика детективів дає психологічні спостереження за різними людьми, що допоможе розпізнати друзів та ворогів, осіб, схильних до неадекватної поведінки, до злочинів. Отже, продовжуємо знайомство з книгою Е. А. По “Золотий жук”.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Виразне читання уривків повісті Е. А. По “Золотий жук”, переказ першої умовної частини повісті, виділення ключових епізодів, коментування, висловлення думок і вражень

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання другої умовної частини повісті Е. А. По “Золотий жук”

2. Словникова робота, обмін враженнями

3. Евристична бесіда за запитаннями підручника

4. Заповнення таблиці “Точки зору персонажів твору”

Точки зору персонажів твору

Герої

Точки зору

Легран

Зі шматком пергамента пов’‎язана якась таємниця, її обов’‎язково треба розгадати; можливо, вона буде корисною

Розповідач

Легран захопився химерною ідеєю, у нього “золота лихоманка”

Джупітер (Юпітер)

Хазяїна вкусив золотий жук, і той захворів

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. “Побудуй ланцюжок”

– Виправте помилки в існуючому ланцюжку (поміняйте картки місцями), дайте пояснення

Е. А. По Золотий жук. Захопливий сюжет повісті   ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Правильна послідовність: жук – пергамент – вогонь – череп – кіт – тепла вода – сковорідка – криптограма.

2. Повідомлення учня про золотого жука.

– У примітках до книги Е. А. По сказано, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки двох видів жуків, поширених на території США. Яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються?

– Опис золотого жука Е. А. По відповідає реальності. Нереальною є тільки його велика вага. Скоріше за все прототипом золотого жука був один з американських видів Plusiotis (Scarabaeidae). Золотистий хрущ із цього роду і справді здається відлитим із чистого золота, хоча важить він не більше за інших жуків У описаного Е. А. По жука є ще темні плями на надкрилках, відсутні у срібного та золотого виду Plusiotis, тому коментатори зазвичай вважають, що По змішав ознаки двох різних видів.

У Книзі рекордів Гіннесса жуки сімейства Scarabaeidae, які живуть здебільшого у тропіках, визнані найсильнішими тваринами, що існують на світі, у відношенні до своїх розмірів.

Скарабей священний (Scarabaeus Sacer) був у давньому Єгипті предметом культу (у тому, як саме жуки котять кульки гною, вбачали прообраз руху сонця). Існував у Єгипті й культ бога Хепрі – бога вранішнього сонця, який зображувався у вигляді скарабея або людини з головою скарабея.

Фігурки скарабея, виготовлені з дорогоцінного каміння, служили печатками, амулетами, прикрасами. На великих “скарабеях” робились надписи, малюнки, емблеми. Ці фігурки клали у труни й саркофаги померлих, іноді розміщали їх у муміях. Такої уваги жодні інші жуки не привертали.

Скарабей – обов’‎язковий герой науково-популярних книг, у яких розповідається про жуків А який іще жук може похвалитися тим, що з присвячених саме йому, а не людям, кадрів, розпочинається відомий художній фільм “Фараон” (1966) режисера Єжи Кавалеровича?

Не обійшли увагою цих комах і письменники. Про різних жуків у своїх творах писали Артур Конан Дойл (“Мисливець за жуками”), Кліффорд Саймак (“Золоті жуки”), Ганс Крістіан Андерсен (“Гнойовик”), Марк Твен (“Пригоди Тома Сойєра”), Франц Кафка (“Перетворення”), Віктор Пелєвін (“Життя комах”).

Отже, жук у повісті Е. А. По вигаданий, хоча й дуже схожий на знаменитого скарабея

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати другу умовну частину повісті Е. А. По “Золотий жук”, виділяти ключові епізоди, елементи сюжету, відповідати на запитання підручника, коментувати, висловлювати свої думки та враження

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Ніколи не подумав (-ла б) би, що…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Е. А. По “Золотий жук”. Захопливий сюжет повісті – ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ