А. Конан Дойл “Записки про Шерлока Холмса” – ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ
Тема. А. Конан Дойл “Записки про Шерлока Холмса”. Сутність дедуктивного методу Шерлока Холмса, утвердження в його образі сили інтелекту і моральних якостей. Доктор Ватсон як оповідач. Різні точки зору на події як художній прийом створення атмосфери таємничості
Мета: навчальна: зацікавити учнів особистістю і творчістю письменника; навчити давати характеристику героям на основі їхніх вчинків та ставлення до людей; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, формувати уявлення про загальнолюдські цінності: гуманізм, справедливість; виховна: сприяти формуванню прагнення до саморозвитку.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором вчителя).
Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору, дедукція, цикли.
Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Проведення гри
1. Повідомлення учня “Заочна екскурсія в музей Шерлока Холмса”
– Англія. Лондон. Бейкер-стріт 221Б. За часів А. Конан Дойла будинку під таким номером не існувало. Дослідники витратили багато часу, щоб встановити, де міг би мешкати знаменитий детектив. У 1951 році в будинку на Бейкер-стріт було відкрито виставку, присвячену Шерлоку Холмсу. Нині там музей, і гостей привітно зустрічає “секретарка” містера Холмса, яка відповідає на листи, що й досі надходять на адресу відомого сищика. Вона охайно і діловито відповідає тим, хто чекає на допомогу чи пораду, що містер Холмс перебуває на заслуженому відпочинку на своїй фермі в Сассексі, де, як і раніше, розводить бджіл…
А зараз завітаємо на вулицю Нортамберленд-стріт, у таверну “Шерлок Холмс”, де розташований ще один музей загального улюбленця. За скляною перегородкою – вітальня, у якій із любов’ю відтворено особливості обстановки, відомої всьому світові. Ось крісло Холмса – для людини, високої на зріст, воно замале й не дуже зручне, але він його любив ось крісло-гойдалка Ватсона. А третє крісло пропонується відвідувачеві У кутку на столику з пропаленою кислотою стільницею – хімічна лабораторія Холмса. Там-таки його знамениті люльки й не менш знаменита лупа, купа листів із різних куточків світу Здається, ось-ось відчиняться вхідні двері, і до кімнати ввійдуть господар зі своїм приятелем. Привітавшись, перший обов’язково промовить такі слова: “Мене звуть Шерлок Холмс. А це мій друг і помічник доктор Ватсон, у присутності якого ви можете говорити так само одверто, як і зі мною”.
(За М. П. Тугушевою)
2. Літературна гра “психологічний портрет героя”
– Складіть психологічний портрет героя.
Риси характеру | Цитати, факти |
Прагнення до надзвичайного | “Усе моє життя – безперервне зусилля врятуватися від банальної одноманітності існування” (“Спілка рудих”). “…Холмс, працюючи з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фантастичного” (“Пістрява стрічка”) |
Справедливість | Робить усе можливе заради встановлення істини |
Розум, винахідливість | Користується методом дедукції, виявляє надзвичайні інтелектуальні здібності |
Ерудованість | Демонструє знання з психології, географії, історії, філології, етнографії, медицини, зоології, хімії та ін. |
Цікавість, уважність, спостережливість | “Його погляд, не минаючи жодної дрібниці, безупинно й уважно оглядав кімнату”; “Холмс неквапливо походжав по кімнаті і з гострою цікавістю досліджував кожну річ”; “Він сів навпочіпки перед дерев’яним стільцем і з величезною увагою почав розглядати сидіння” (“Пістрява стрічка”) |
Благородство | Завжди готовий допомогти тим, хто потребує захисту (міс Стоунер, місіс Фарінтош, містер Вілсон) |
Безкорисливість | “Що ж до винагороди, то моя робота і є для мене винагородою…” (“Пістрява стрічка”) |
Мужність | Неодноразово ризикує життям заради розкриття злочину |
Честолюбство й хвалькуватість | Радіє від того, що його здібності викликають захоплення в інших, передусім у Ватсона. Як належне сприймає похвалу |
IV. Інтелектуальна гра “Я – ДЕТЕКТИВ”
(Учні об’єднуються у команди, або учитель організовує індивідуальне змагання; виграє той, хто точніше проведе “розслідування”.)
Завдання № 1. Розкласти на столі речі (блокнот, бумажник, ключі, візитівки, окуляри, фонарик, квиток на автобус, телефон і т. ін.). розповісти про цю людину. (Наприклад, це людина середнього віку, працює допізна, їздить на роботу автобусом, із невеликими статками – телефон звичайний, живе самотньо, робота сидяча і т. ін.)
Завдання № 2. Показати портрет людини (видатної, але не надто відомої з портретів) – зробити її психологічний портрет, потім порівняти з офіційним чи художнім описом.
Завдання № 3. Розшифруйте висловлення літературознавця К. Шахової:
ОЯПВНІДОАН ПОР ЕЛРОКАШ ОЛХМАС АТ ОГЙО АДУГР ВСТАОАН СКУВИБЛИЮТЬ ОВМ ПРТІОС І СТЧИІ ПЛИЕРНИ СГОВО ЖРУАН. (Оповідання про Шерлока Холмса та його друга Ватсона виблискують, мов прості і чисті перлини свого жанру )
V. Рефлексія
VI. Домашнє завдання
Подивитися фільми про Шерлока Холмса, порівняти з книгами.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“У цій грі мені найбільше сподобалося…”
admixerML. fn. push(function() { admixerML. display(‘admixer_950d38d072474f83a678c205db63b89d_zone_8297_sect_2140_site_1996’); });