Артур Конан Дойл (1859-1930). “Записки про Шерлока Холмса” (“Пістрява стрічка”) – ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Тема. Артур Конан Дойл (1859-1930). “Записки про Шерлока Холмса” (“Пістрява стрічка”). А. Конан Дойл – відомий автор класичних детективів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідань про Шерлока Холмса. Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні “Пістрява стрічка”

Мета: навчальна: ознайомити учнів із жанром детективу, письменниками, котрі в ньому працюють, зокрема А. Конан Дойлом; зацікавити темою; допомогти глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивальна: розвивати образне та логічне мислення, навички виразного читання, переказу, виділення ключових епізодів, їхнього коментування, уміння відповідати на питання; виховна: сприяти формуванню допитливості, прагнення до розвитку своїх розумових здібностей, любові до читання художньої літератури.

Обладнання: виставка книжок – кращих детективів світової літератури, портрет письменника, ілюстрації до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, кінофільм, відеоматеріали про музей Шерлока Холмса.

Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору, дедукція, цикл.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Прийом “виправте помилки”

1. Головний герой оповідання “Золотий жук” – Генрі Легран.

2. Легран оселився на Салівеновому острові поблизу Чарльстона у штаті Північна Кароліна.

3. Джупітер вірно служив своєму хазяїнові тому, що той йому добре платив.

4. Легран захворів, бо жук укусив його в голову.

5. Оповідач дуже добре розумів Леграна, на відміну від Джупітера.

6. Героям не вдалося відразу знайти скарб, тому що оповідач переплутав праве око з лівим

7. Джупітер був найспокійніший з усіх героїв, коли ті побачили скарби.

8. Оповідач кинувся було танцювати, коли зрозумів, у чому його помилка.

9. Легран першим помітив, що намальований жук схожий на череп.

10. Знаки на пергаменті були зроблені синім чорнилом.

11. “Чортове сідало” – це висока скеля біля тюльпанового дерева.

12. “Єпископів заїзд” – це шинок поблизу острова.

13. “Добре скло” – це марка красивого скляного посуду.

14. Колекції комах Леграна позаздрив би сам Швемербек.

15. Біля скарбу шукачі пригод знайшли чотири скелети.

16. У важкій залізній скрині було коштовностей на мільйон доларів.

2. Робота в парах

– Розкрийте секрет успіху Леграна. (Особисті якості: цікавість, цілеспрямованість, наполегливість, спостережливість, кмітливість, уважність; знання з хімії, фольклору, англійської мови, математики, історії; уміння логічно мислити, фантазувати, розгадувати криптограми.)

3. Розгадування кращих криптограм, складених учнями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

О Шерлоку великий! Як хочеться нам

Твої пригоди ділити

І таємниць розплутати клубок,

Яких, крім тебе, нікому не розкрити.

В наш вік тривожний ти радість несеш

Хлопчині, що марить тобою,

І старцю, який, зустрівши тебе,

Знов молодіє душею.

О Шерлоку, тобі ми співаєм хвалу,

Хай слава твоя не боїться віків,

Улюблений, мудрий, безстрашний герой

З Британських сивих берегів.

(Гімн прихильників Холмса. 1951)

Як ви здогадалися, сьогодні ми познайомимося ще з одним класиком детективного жанру, літературним учнем Е. А. По, А. Конан Дойлем, “батьком” знаменитого дуету нишпорок Шерлока Холмса й доктора Ватсона.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменника А. Конан Дойла

2. Відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково), перегляд відеоматеріалів

3. Виразне читання оповідання А. Конан Дойля “Пістрява стрічка”

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда (зокрема й за запитаннями підручника – вибірково)

– Якими принципами керувався Шерлок Холмс у своїй роботі? (Він працював з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного.)

– Хто звернувся до детектива про допомогу? Що свідчить про виняткову спостережливість Холмса?

6. Аналіз сцени зустрічі Стоунер і холмса (інсценування діалогу міс Стоунер і Холмса)

7. Робота зі словником літературознавчих термінів.

Опрацювання та запис понять цикл, дедукція

8. Завдання дослідницько-аналітичного характеру

– Знайдіть в оповіданні “Пістрява стрічка” деталі та факти, за якими Холмс розкрив злочин, застосовуючи метод дедукції. (Квиток за лівою рукавичкою – міс Стоунер приїхала поїздом уранці; грязюка на лівому рукаві – довго їхали розмоклою дорогою на возі; вкрита синцями рука дівчини – її били, поводилися жорстоко; заповіт покійної дружини на користь дочок – перешкода для вітчима в отриманні спадку; повідомлення міс Стоунер про те, що її сестра чула запах сигари; ліжко, прикріплене до підлоги, фальшиві шнур і дзвінок – місток для того “щось”, яке могло перебратися від душника до ліжка; посвистування, сейф, блюдечко з молоком, батіжок із петлею – вказують на наявність у лікаря живої змії. )

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Фронтальне опитування

– Які прислів’‎я розкривають якнайповніше ідею оповідання “Пістрява стрічка”? (Хто яму копає іншому, сам у неї звалиться. Хто мечем воює, той від меча і загине. Добро і правда завжди поруч ходять, завжди перемагають. Стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе.)

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменника, знати зміст оповідання “Пістрява стрічка”, переказувати, аналізувати, висловлювати свої почуття та враження

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“У Шерлоку Холмсі мені імпонує…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Артур Конан Дойл (1859-1930). “Записки про Шерлока Холмса” (“Пістрява стрічка”) – ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ