Ярослав Стельмах. Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера. Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом – Урок 2

Мета: навчати учнів переказувати найцікавіші епізоди повісті; розвивати навички аналізу змісту твору, поведінки героїв повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, творчу уяву школярів; виховувати почуття любові до краси рідного краю, до книги.

Тип уроку: урок практичного застосування знань.

Засоби навчання: підручник, портрет Я. Стельмаха, ілюстрації до твору, роздавальні матеріали.

Епіграф до уроку:

Книга – казкова лампа, яка дарує людині світло…

Василь Сухомлинський

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань і суб’єктного досвіду учнів.

Фронтальне опитування.

– Чи можна вважати твір Я. Стельмаха “Митькозавр із Юрківки…” пригодницьким?

– Що свідчить про любов Митька до природи, уміння орієнтуватися на місцевості?

– Чим хлопців захоплювало перебування в лісі біля озера?

– Чому Я. Стельмах намагається протиставити Васю Троша і Сергія з Митьком?

– Які стосунки складаються між Сергієм і Митьком під час їх перебування на природі, біля озера?

Робота з розвитку усного мовлення.

– Перекажіть улюблений епізод повісті від власного імені або від імені одного з персонажів твору.

III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Світ природи дуже різноманітний і гармонійний. Найважливіше – зуміти побачити його красу, відчути гармонію природи і людини, долучитися до цієї земної краси, пізнати навколишній світ.

IV. Самостійне виконання учнями завдань.

Робота з текстом.

Виразне читання VI розділу.

Бесіда за питаннями.

– Як бібліотекарка оцінила читацьку активність хлопців?

– Як читання книг вплинуло на їх кругозір?

– Що цікавого вичитав Митько в книжках?

– Чому льотчику, єдиному свідку, хто бачив драконів, не повірили?

– Що цікавого дізналися хлопці про хохулю?

– Які думки виникли у хлопців щодо походження назви села Юрківка?

– Як Сергій запропонував назвати істоту, що, на думку хлопців, живе в озері?

– Що остаточно переконало юних дослідників у наявності чудовиська в озері?

Інтерактивна вправа “Розв’язування ситуативних завдань”.

1. Уявіть, що ви випадково провинилися, зробили якусь шкоду. Признаватися в цьому вам незручно. І тут вас викрили. Як ви будете діяти і чому саме так?

2. Уявіть, що ви з другом (подругою) придумали якусь гру, але посварилися за розподіл ролей. Вам, як завжди, на вашу думку, випала гірша роль. Що ви будете робити?

– А як, на вашу думку, вчинили б Митько та Сергій у таких ситуаціях? Про це дізнаємось із наступного розділу.

Робота з текстом.

Виразне читання VII розділу.

Дослідницька робота над композицією VII розділу.

Експозиція: розповідь Митька про особливості полювання на тигрів та необхідність застосування цього методу для того, щоб спіймати чудовисько.

Зав’язка: хлопці впіймали курку, викопали яму й очікували на появу невідомого звіра.

Кульмінація: до ями замість чудовиська потрапляє дід Трохим.

Розв’язка: виправдовування перед дідом Трохимом, провал операції “Курка”.

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Чи можна, на вашу думку, засудити хлопців за те, що обдурили старого Трохима? Як це їх характеризує?

– Чим пояснити доброзичливе ставлення діда Трохима до Сергія з Митьком, хоча через них він мало не покалічився? Обгрунтуйте свою думку.

– Чи можна ставати на шлях брехні заради власних потреб, шкодити іншим людям?

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Обов’язкове: прочитати VIII-IX розділи, скласти запитання до головних героїв твору.

– За бажанням: намалювати, якими ви уявляєте Сергія і Митька.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ярослав Стельмах. Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера. Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом – Урок 2