А. ДІМАРОВ “БЛАКИТНА ДИТИНА”. ДИНАМІЧНИЙ СЮЖЕТ, ПРОЗОРІСТЬ ТА ІРОНІЧНІСТЬ ОПОВІДІ, МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА ТВОРУ

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст, спостерігати за динамічним сюжетом повісті, звертаючи увагу на прозорість та іронічність оповіді, проблематику твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння виразно читати твір, робити відповідний коментар щодо його змісту; виховувати почуття пошани до творчості А. Дімарова, прагнення цінувати дружбу, робити добро.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет А. Дімарова, текст твору, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант “Життя і творчість А. Дімарова”

1. Місто, де народився А. Дімаров. (Миргород)

2. За гороскопом письменник… (Телець)

3. Чим займався Анатолій Андрійович після закінчення школи? (Був мобілізований до армії)

4. Фронт, на якому воював письменник. (Південно-Західний)

5. Назва першої збірки оповідань А. Дімаова. (“Гості з Волині”)

6. Навчальний заклад, де Анатолій Андрійович навчався протягом з 19501951 рр. (Літературний інститут ім. М. Горького в Москві)

7. Термін навчання письменника у Львівському педагогічному інституті. (1951-1953)

8. Отримавши вищу освіту, А. Дімаров працював. (Редактором у видавництвах)

9. Творчий доробок Анатолія Андрійовича складає. (Кілька десятків томів)

10. Найулюбленіший жанр для письменника. (Історії)

11. Твір, який написаний А. Дімаровим у 1983 р. (“Містечкові історії”)

12. Рік початку друкування творів письменника (1944р.)

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку

1. Евристична бесіда за питаннями

– Що таке дружба? Чим вона перевіряється?

– З якою метою А. Дімаров обрав оповідь у творі прозору та іронічну?

– Який сміх використовує письменник у повісті?

– В чому полягають морально-етичні проблеми твору?

– Чим близькі вам ситуації, у які потрапляє герой твору?

– Як ви ставитеся до його вчинків та поведінки?

2. Опрацювання розділів повісті А. Дімарова “Блакитна дитина”

(частина “На коні й під конем”)

2.1. “Про парушутну вишку і про те, що таке “зайці” і з чим їх їдять”.

2.1.1. Переказ цікавих епізодів з розділу.

2.1.1. Тема: розповідь Васька Гаврильченка про свої захоплення літаками, стрибками з парашуту, відтворення почуттів першого польоту Толі на парушуті з вишки.

2.1.3. Ідея: прагнення стати професіоналом своєї справи, мати улюблене заняття і присвятити йому все своє життя (Васько Гаврильченко).

2.1.4. Основна думка: Васько Гаврильченко: “Якби і стрибав, то тільки з такого літака, який підняв би його аж у стратосферу”.

2.1.5. Композиція.

Експозиція: розповідь Васька Гаврильченка Толі про своє улюблене захоплення.

Зав’язка: щоб стрибнути з вишки на парашуті, Толі необхідно мати сорок копійок.

Кульмінація: Толя-“заєць”, перший стрибок.

Розв’язка: не кожний повірив Толі про його перше випробування.

2.1.6. Зміст розділу.

Васько Рибальченко розповів Толі про своє захоплення літаками, відвідування гуртка планеристів, навіть складання вірша про авіацію. Васько запропонував новому другу спробувати стрибнути з вишки на парашуті. “Для цього необхідно мати 40 копійок, яких, на жаль, Толя не мав. Тому йому необхідно було проїхати додому в поїзді “зайцем”. Ледве хлопець позбувся переслідувань ревізорів, відвідування міліції, але гроші зекономив.

2.1.7. Бесіда за питаннями.

– У чому полягали особливості мислення Мишка Кононенка?

– На підставі чого можна було з’ясувати, про яку професію у майбутньому мріяв Васько Гаврильченко?

– Через що Марія Федорівна знижували Василеві оцінку з української мови?

– Чим міг пишатися Василь серед учнів школи?

– Яким чином Толя отримав авторитет у Васька?

– Чим Толю вразила кімната Василька?

– Чому Толя зніяковіло почував себе у родині Васька?

– Куди запропонував піти Васько другу? Що там побачив Толя?

– Чому серед люду була популярна гра у “шалабана”?

– Що відчував Толя, їдучи “зайцем” у поїзді?

– Яким чином Толя уникнув відвідування міліції?

– Як же було здійснено героєм твору стрибок з вишки на парашуті?

– Чому Федько не повірив у можливість стрибка Толі на парашуті з вишки?

2.2. “Маскулінум, фемінінум, нойтрум”.

2.2.1. Виразне читання окремих епізодів розділу.

2.2.2. Тема: зображення парубкування Толі по відношенню до Ніни після тривалих сумісних занять з німецької мови.

2.2.3. Ідея: возвеличення щирого почуття кохання, засудження брехні, користості (рудий Іван).

2.2.4. Основна думка: кожна людина проймається таким коханням; намагається виховати у себе риси доброти, порядності, чемності, доброзичливого ставлення до всього живого, яке її оточує.

2.2.5. Сюжет.

У розділі дві сюжетні лінії:

1) надання Ніною допомоги Толі в опануванні німецької мови;

2) прагнення Толі і його брата виростити, виховати цуценя “німецької вівчарки” – допомога прикордонникам.

2.2.6. Композиція.

Експозиція: а) шевство Ніни над Толею, яке виявилося у прагненні дівчини допомогти хлопцю опанувати німецьку мову; б) Толя і його брат взяли на виховання щеня “німецької вівчарки”.

Зав’язка: а) відвідування Ніною й Толею кінотеатру; б) Дік не виявився щеням німецької вівчарки.

Кульмінація: а) щирість почуттів між Ніною і Толею; б) зникнення Діка після того, як його покусала скажена собака.

Розв’язка: а) образа Олі на Ніну, непорозуміння між Мишком і Толею; б) перебування хлопців у лікарні.

2.2.7. Зміст розділу.

1) Толя слабко знав німецьку мову, і вчителька зобов’язала “сильних” учнів надавати допомогу з цього предмета. Для хлопця такою ученицею була Ніна. Через деякий час дівчина запропонувала Толі відвідати кінотеатр, після чого між ними виявилося перше кохання.

2) Толя і його брат вирішили виростити цуценя німецької вівчарки для прикордонників. Вони мріяли про те, щоб їх імена з’явилися на сторінках газети “Пионерская правда”. Однак це цуценя, яке їм приніс Микола, виросло і не мало ознак німецької вівчарки. Незабаром Діка (так звали собаку хлопця), покусав скажений пес, через це Толя і його брат перебували у лікарні, як ті, що мали контакт зі своєю собакою.

2.2.7. Бесіда за питаннями.

– Чому для Толі німецька мова – “найсерйозніша дисципліна?

– За яких умов Толі і Ваньку дозволялося пограти у більярд?

– Чому хлопців було обдурено?

– Що придумав Толя для того, щоб помститися рудому Іванові?

– З яким натхненням хлопці готували рудому Івану листа німецькою мовою?

– Що вирішила зробити Клара Карлівна з учнями, які мали слабкі знання з німецької?

– Чому Толя частенько казав Ніні під час занять з нею про те, що забув підручник з німецької вдома?

– Як Толя сприйняв пропозицію Ніни піти у кінотеатр?

– Через що хлопець, після того як провів Ніну додому і повертався назад, відчув якусь ворожість, небезпечність?

– Чому наш герой вимушений був ночувати у сараї в копиці торішнього сіна?

– Для чого Толя з братом вирішили виховувати цуценя німецької вівчарки?

– Чому у Толі та його брата виник сумнів стосовно породистості цуценя, яке їм приніс Микола?

– Чи вивправдалися сподівання хлопців стосовно породистості щеня?

– Чому Толя з братом вимушені були з’явитися до лікарні?

– Як почували себе хлопці, перебуваючи у лікарні?

– Через що Оля Чровжова образилася на Ніну Рибальченко?

2.3. “Анжеліка Михайлівна, птах Фенікс, фізкультура і кишенькова артилерія”.

2.3.1. Виразне читання розділу з коментуванням.

2.3.2. Тема: зображення любові, а потім і ненависті до вчительки хімії.

2.3.3. Ідея:

1) прагнення знайти порозуміння не завжди є позитивним результатом, оскільки іноді заважають амбіції одної із сторін.

2) возвеличення потягу молоді стати справжніми захисниками рідного краю, бути учасниками видатних історичних подій.

2.3.4. Основна думка: іноді надмірне кохання перетворюється на неприємне почуття, жорстокість; ніщо так не згуртовує колектив, як дружба, солідарність.

2.3.5. Композиція.

Експозиція: нова вчителька хімії обворожила всіх хлопців і виявила до себе ненависть дівчат 9-В класу.

Зав’язка: непорозуміння між Кімом і Костем Калюжним.

Кульмінація: розчарування 9-В класу Анжелікою Михайлівною. Розв’язка: тренування Толі і Федька у киданні гранати, у результаті якого Федько розбив вікна крайньої хати.

2.3.6. Зміст розділу.

У 9-В класі з’явилася нова молоденька вчителька хімії Анжеліка Михайлівна. Хлопці класу її дуже любили, а дівчата ревнували. Після непорозуміння між Костем і Кімом останній хотів помститися однокласнику за образу. Кім кинув брудну ганчірку від крейди на Анжеліку Михайлівну замість Костя, чим її дуже образив. Учні вирішили піти до вчительки і пояснити прикрість ситуації, у якій вона опинилася і вибачитися перед нею. Анжеліка Михайлівна не пробачила їм, оскільки вимагала почути ім’я винуватця. У результаті учні класу перестали любити і поважати вчительку, бо вона ще поскаржилася на учнів директору школи. Тренуючись у киданні гранати, Федько влучив у вікно крайньої хати. У зв’язку з цим Толя так і не зміг розвинути навички у киданні гранати.

2.3.7. Бесіда за питаннями:

– Яким було кохання у школярів дев’ятого класу?

– Як учні дев’ятого класу сприйняли нову вчительку хімії?

– Де вимушений був голитися Толя? Як це сталося?

– Що вчинили хлопці на практичній роботі, щоб привернути до себе увагу Анжеліки Михайлівни?

– Чому всі учні класу сміялися з Кіма?

– Що змусило з’явитися на уроці у 9-В класі спочатку директора, а потім і завуча?

– Що було вирішено у класі стосовно пояснення Ніни Рибальченко в кабінеті директора про випадок перед початком уроку хімії?

– Для чого окремі учні вирішили піти додому до вчительки хімії? Чим закінчилася їх розмова з нею?

– Через що змінилося ставлення класу до Анжеліки Михайлівни?

– Чому Толя назвав батьківські збори класом разом з директором школи суцільними поминками?

– Чим пояснити рішення Толі не запрошувати мати на батьківські збори?

– Як учні 9-В класу ставилися до Марії Федорівни?

– Які історичні події згадуються у творі?

– Чому учні полюбили уроки фізкультури?

– Для чого Толя і Федько вирішили потренуватися у киданні гранати?

2.4. “Як Амур намагався пробити моє серце, та лише стріли погнув”.

2.4.1. Переказування цікавих епізодів розділу.

2.4.2. Тема: самопожертва Толі у коханні до Ніни Рибальченко заради провини перед Васьком Гаврильченком.

2.4.3. Ідея: вміння тактовно поводити себе з друзями і тим, кого так любиш.

2.4.4. Основна думка: поступись другові, навіть якщо стосується кохання.

2.4.5. Композиція.

Експозиція: розповідь-спогад Толі про брехливе свідчення на Васька Гаврильченка вчителю історії.

Зав’язка: Амур витіснив у Васька кохання до літаків, замінивши його коханням до Ніни Рибальченко.

Кульмінація: “Ти любиш… Ніну? Толя поступається власним коханням заради Васька.

Розв’язка: Ніна вже не запрошує Толю в кіно.

2.4.6. Зміст розділу.

За стрілянину паперовими кульками на уроці історії Толя отримав запис у журнал “погано”. Щоб ліквідувати цей запис, хлопець вимушений був набрехати вчителю історії, поклавши всю провину за свою негативну поведінку на Васька. Після цього Толі прикро на душі. Заради Васька Гаврильченка, який полюбив Ніну, Толя відмовляється на прохання дівчини відвідати кіно. Врешті-решт спільні уроки з німецької мови припинилися, Ніна вже не запрошувала Толю в кіно, а ходила з Васьком.

2.4.7. Бесіда за питаннями.

– Якими були тоді шкільні ручки?

– За що Толя отримав у журналі запис “погано”?

– Чому цей вчинок Толя згадував з неприємністю?

– Чим Толя хотів довести свою відвертість Василеві?

– Про що свідчило з’явлення Амура у 9-В класі?

– Яким питанням Василь вразив Толю?

– Як у подальшому склалися стосунки між Толею і Ніною Рибальченко?

V. Підсумок уроку

Мікрофон: “Що із життя однолітків мене вразило і сподобалося?” (За твором А. Дімарова “Блакитна дитина”)

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності

VII. Домашнє завдання

Скласти питання до твору, за допомогою яких можна було дослідити життя української родини (доброта, любов, розуміння, взаємопідтримка).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

А. ДІМАРОВ “БЛАКИТНА ДИТИНА”. ДИНАМІЧНИЙ СЮЖЕТ, ПРОЗОРІСТЬ ТА ІРОНІЧНІСТЬ ОПОВІДІ, МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА ТВОРУ