Ніна Бічуя. “Шпага Славка Беркути”. Сюжет
Тема. Ніна Бічуя. “Шпага Славка Беркути”. Сюжет
Мета: ознайомити із сюжетом повісті Н. Бічуї “Шпага Славка Беркути”, допомогти учням усвідомити її ідейно-художній зміст; розвивати образне та аналітичне мислення, уміння виразно читати, переказувати сюжет, виділяти його елементи, висловлювати власні міркування з приводу прочитаного; виховувати шанобливе ставлення до дружби, честі й людської гідності, сімейних цінностей, неприйняття жорстокості та обману.
Теорія літератури: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
1. Переказ прочитаної І умовної частини твору Н. Бічуї, висловлення своїх міркувань.
2. Складання анкети-характеристики письменниці.
Ім’я, по батькові, прізвище – Ніна Леонідівна Бічуя
Рік народження – 1937
Місце народження, проживання – м. Київ, проживає у Львові
Навчання – середня школа № 5, факультет журналістики Львівського університету
Рід занять, захоплення – журналістка, літературний працівник театру, перекладач, редактор, викладач вищого навчального закладу
Сімейний стан – одружена, чоловік – відомий український письменник Роман Іваничук
Основні твори – “Дрогобицький звіздар”, “Повісті”, “Квітень у човні”, “Родовід”, “Бенефіс”, “Десять слів поета”, книжки для дітей – “Канікули у Світлогорську”, “Шпага Славка Беркути”, “Звичайний шкільний тиждень”, “Яблуні і зернятко” та ін.
Нагороди, відзнаки – Орден Усмішки
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
Літературознавець П. Кириченко відзначав, що для творів Ніни Леонідівни Бічуї характерні “тонкий психологізм, добре знання життя дітей і, головне, любов до них – неспокійних, принципових, інколи гарячкуватих, а ще точність художнього слова, образу, деталі – ось риси, якими позначена творчість Ніни Бічуї і які зробили її книги популярними не лише серед юних читачів, а й серед дорослих”. І ми переконаємося в цьому на сьогоднішньому уроці.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Виразне читання II умовної частини повісті Н. Бічуї “Шпага Славка Беркути”.
(Розділи: Блакитні печери. Максимальне навантаження. Сорока з перебитим крилом. Юлько вдома. Стефко вдома. Славко вдома.)
ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.
ü Евристична бесіда.
– Про що свідчить захоплення Славка спортом, археологією, географією, іншими навчальними предметами? (Людина різнобічно розвинена, допитлива, прагне пізнати світ і знайти своє місце в ньому.)
– Що таке “максимальне навантаження”? Чи можете ви особисто визначити рівень свого “максимального навантаження”? І чи потрібно його визначати взагалі?
– Як характеризує хлопців випадок зі знайденою в парку пораненою сорокою?
– Наскільки відрізняється поведінка героїв у школі, у стосунках із друзями та вдома? (Наприклад, Юлько вдома ніжний із матір’ю, любить гуляти містом із батьком, захоплений його розповідями про старе місто; з однолітками часто буває пихатим, заздрісним, нечесним.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Робота з таблицею.
Заповнити таблицю відомостями про героїв, з якими ми вже познайомилися.
Славко Беркута |
Юлько Ващук |
Лілі Теслюк |
Стефко Вус |
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст II умовної частини повісті Н. Бічуї “Шпага Славка Беркути”, уміти переказувати, коментувати, виділяти ключові епізоди, характеризувати героїв.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– З героїв твору “Шпага Славка Беркути” мені найбільше імпонує…