Зрозумій, розкажи, фантазуй

Матеріал до уроку. В. Сухомлинський “Дід Осінник”.

Мета. Удосконалювати навички правильного, інтонаційного, виразною читання, поглибити знання учнів про творчість В. О. Сухомлинського; розвивати вміння фантазувати; виховувати любов до природи.

Обладнання. Таблиці складів для розпитування, картки-“блискавки” із словами, портрет В. О. Сухомлинського, картки з деформованим текстом.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Орфоепічна вправа.

– Промовте виразно, чітко:

Га – ха

Зі – сі

Ву – фу

Аб – ап

Жи – ши

Ти – ши

Гу – ку

Ку – гу

Об – оп

2. Чистомовка.

Шу-шу-шу – чистомовки я пишу

Ят-ят-ят – для усіх-усіх малят.

Ки-ки-ки – їх говорять залюбки,

Ло-ло-ло – щоб чисте мовлення було.

3. Розпитування за складовою таблицею.

4. Читання деформованого тексту.

ПлийТе нійліт чірвс. аН лугомубо біне ласпахуе шапер казіроч.

5. Читання слів з карток-“блискавок”.

Живе

Листі

Почує

Сивий

Спить

Тільки

Сумну

Жовтіє

Луки

Борода

Вітер

Співає

– Назвіть слова – назви предметів.

– Назвіть слова – назви ознак.

– Назвіть слова – назви дій.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Слово вчителя.

– Багато творів В. О. Сухомлинського ви вже прочитали і тому знайомі з його творчістю. А сьогодні ми продовжимо знайомство з творчістю письменника.

Усе своє життя В. Сухомлинський присвятив педагогіці. Він навчав дітей мислити, відчувати, творчо сприймати навколишній світ.

В. О. Сухомлинський вважав, що “джерелом дитячого розуму” с природа, тому створив Школу під Голубим Небом. Уроки для своїх вихованців він часто проводив біля річки, у полі, у лісі та в інших мальовничих місцях.

2. Читання та обговорення тексту-спогаду В. Сухомлинського про Школу під Голубим Небом (с. 74-75).

– Що ж таке Школа під Голубим Небом?

– Читаючи казки В. Сухомлинського, спробуйте зрозуміти, яке значення в людському житті мас вміння фантазувати.

III. Опрацювання казки В. Сухомлинського “Дід Осінник”.

1. Читання казки вчителем.

– Де живе дід Осінник?

– Коли росте борода діда Осінника?

– Чому його назвали Осінником?

2. Словникова робота.

Осінник

Сторожко

Журлива

Курли-курли

Підводиться

На узлісся

Тихо-тихо

Щось мугиче

За вітром

Це ж борода

3. Повторне самостійне читання казки (мовчки).

– До чого ж прислухався дід Осінник? Чому?

– Коли прокидається дід Осінник?

– Розкажіть, яким ви уявляєте нього героя.

4. Вибіркове читання.

– Прочитайте рядки, у яких сказано сказано, де живе дід Осінник.

– Де спить дід? Прочитайте.

– Знайдіть і прочитайте рядки, в яких сказано, коли прокидається дід Осінник.

– Що каже дід Осінник? Прочитайте.

– Прочитайте опис діда.

– Що мугиче дід Осінник? Прочитайте.

– Знайдіть рядки, в яких сказано, що відбувається, коли співає дід Осінник.

– Про що не здогадуються люди, дивлячись на осінній туман? Прочитайте.

5. Фізкультхвилинка.

Повіяв сильний вітер.

Нахилив додолу квіти.

Квіти нахиляються, у росі вмиваються.

Сонечко встало, квіточки підняло.

Гаєм літають бджоли, все цвіте довкола.

Пташки в вишині літають,

А діти за парти тихенько сідають.

6. Складання характеристики діда Осінника. Словесне малювання.

7. Робота з зошитом (с. 21).

IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

– Чи сподобалася вам казка? Чому?

– Придумайте інше ім’я для діда Осінника.

– Складіть про нього власну казку – пофантазуйте.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Зрозумій, розкажи, фантазуй