Добре серце і лід розтопить

Матеріал до уроку. В. Сухомлинський “Снігуроньчина пісня”.

Мета. Розширити кругозір учнів. Розвивати пізнавальні інтереси; працювати над поділом тексту на частини, над планом твору; вдосконалювати техніку читання. Виховувати спостережливість.

Обладнання. Ілюстрації та фотокартини із зображенням зими, картки-“блискавки” зі словами, таблиці складів для розпитування.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Гра “Утвори нове слово”.

Лиска (Миска, маска, мавка, лавка).

Кіска (Кізка, кішка, … ).

Голод (Голос, волос, … ).

Муха (Вуха, вуса, … ).

2. Розпитування.

1) Гра “М’ячик”.

У кишеньку, шо посередині, вчитель почергово вставляє букви, які позначають приголосні: сп, дж, зб, гл, стр, впр.

Учитель веде указку від голосних ліворуч до букв, що позначають приголосні (закриті склади) і навпаки (відкриті склади).

2) Розпитування за складовою таблицею (у кожного на парті).

3. Читання вірша з дошки.

– Прочитайте віршик. Чи нічого не переплутав автор?

Цуцики занявкали: – Няв! Няв! Няв!

Киценьки загавкали: Гав! Гав! Гав!

Качечки заквакали: – Ква! Ква! Ква!

Курочки закрякали; Кря! Кря! Кря!

К. Чуковський

– Виправте помилки автора.

4. Читання карток-“блискавок”.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо знайомство із творчістю В. О. Сухомлинського – прочитаємо його казку “Снігуроньчина пісня”, будемо визначати тему твору і складати його план.

III. Опрацювання казки В. О. Сухомлинського “Снігуроньчина пісня”.

1. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

– Поміркуйте, чому казка має таку назву. Визначте тему твору.

2. Словникова робота.

Сльотáва осінь

Замéти

Озéрце

Дід Морóз

Снігýронька

Катáтимуться

Стýкатиме

Крижанá бурулька

3. Самостійне читання казки (мовчки).

Який настрій твору? Доведіть свою думку.

Зразок:

На мою думку… , тому що… .

Я гадаю… , адже… .

Я думаю… , бо… .

Я вважаю… , тому що….

4. Поділ тексту на частини. Складання плану.

Про що йдеться у кожній частині? Розкажіть.

План

1. Настала зима.

2. Прилетіла Снігуронька.

3. Дід Мороз над озерцем.

4. Крижана бурулька.

– Перекажіть близько до тексту ті частини казки, у яких ідеться про пісню Снігуроньки.

5. Фізкультхвилинка.

Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки, поскачи на місці трохи.

Руки ззаду покладемо, головою повернемо.

Разом всі присядемо і за парги сядемо.

6. Вибіркове читання.

– Прочитайте зачин і кінцівку казки.

– Розгляньте ілюстрації і фотокартини.

– Прочитайте уривки казки, які відносяться до них.

– Прочитайте слова, де сказано, про що співала Снігуронька.

– Прочитайте, що відбулося, коли підійшов Дід Мороз.

– Прочитайте опис зими. Що можна ще додати до нього?

7. Розвиток зв’язного мовлення.

– Розкажіть, що б ви зобразили на картинах, прочитавши цю казку.

– Як ви гадаєте, пісеньку якого птаха почула дівчинка?

– Спробуйте скласти продовження казки.

– Скажіть, як зобразити на малюнку образи осені й зими, які 6 об’єднали події у казці.

8. Робота з зошитом (с. 21).

IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

– Чи сподобалася вам казка? Чим саме? Доведіть свою думку.

– Виконайте завдання.

1) Прочитайте описи зими у казках В. Сухомлинського та К. Ушинського. Порівняйте їх.

2) Намалюйте зиму за прочитаними творами. Передайте її характер.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Добре серце і лід розтопить