Людина красна не словами, а добрими ділами – ПРОЗОВІ ТВОРИ

Матеріал уроку. “Василь Сухомлинський” (про нього). Василь Сухомлинський “Красиві слова і красиве діло”.

Мета. Вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, розвивати зв’язне мовлення, виховувати доброту, чуйність.

Обладнання. Портрет В. Сухомлинського, картки зі словами.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Гра “Здогадайтеся: про кого або про що я розповідаю”.

– Учень, школяр, черговий, третьокласник, син, онук, племінник, пустун – … (Хлопчик).

– Чекає, зустрічає, запитує, годує, читає, готує, прибирає, посміхається, виряджає, піклується, стомлюється – … (Мама).

– Іде, капає, ллє, мочить, закінчується – … (Дощ).

– Мрійник, вигадник, казкар, поет, фантазер – … (Письменник).

2. Гра “Закінчіть речення”.

Байки пише… (Байкар).

Казки вигадує… (Казкар)

Вірші складає… (Поет)

Прозу створює… (Прозаїк)

– Хто з названих письменників пише оповідання?

– Що таке оповідання? Чим оповідання відрізняється від казки і вірша?

3. Вікторина “З якого це оповідання?”

– Прочитайте “ланцюжки” слів. Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали цих персонажів і ці предмети.

Учитель, директор, клас, горбатенька… (“Горбатенька дівчинка”)

Тимко, сестричка Тетянка, радість, усмішка… (“Тетянка усміхається!”) Сіре кошеня, люди, Наталочка… (“Покинуте кошеня”)

Учителька Катерина Іванівна, учні, голубе небо, Валя… (“Я хочу сказати своє слово”)

Марійка, Миколка, Лариса, піжмурки… (“Про що думала Марійка”)

Оля, Сергійко, вокзал, мами… (“У привокзальному садку”)

Оля, Ліда, соловейко, сміття… (“Соромно перед соловейком”)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– А об’єднує усі ці оповідання ім’я видатного педагога, прекрасного письменника Василя Олександровича Сухомлинського. Саме із ознайомлення з його читацькою скарбничкою ми почнемо вивчати новий розділ “Прозові твори”.

III. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом В. О. Сухомлинського.

1. Розповідь учителя.

– Народився В. О. Сухомлинський 28 вересня 1918 року в с. Василівці на Кіровоградщині в родині бідного селянина. У 1933 році Василь закінчив семирічну школу. Однокласники згадували, що у хлопця був чудовий характер. Він був енергійним, життєрадісним хлопчиком, дуже любив читати твори Т. Шевченка, П. Мирного.

Закінчив Кременчуцький педінститут і працював учителем української мови і літератури, був завучем.

У 1941 році, коли розпочалася війна, Василь Олександрович пішов на фронт. Але воювати довелося недовго, бо був двічі поранений і довго лікувався. У 1948 році Василь Олександрович стає директором Павлиської школи.

2. Ознайомлення із статтею “Василь Сухомлинський” (про нього).

– Яким незвичайним учителем був В. Сухомлинський, дізнаєтесь, прочитавши про нього статтю (с. 114).

Учні читають мовчки. Після цього дають відповіді на запитання вчителя.

– Кому Сухомлинський присвятив усе своє життя?

– Що робив він у Павлиській школі?

– Що намагався відобразити у своїх творах?

3. Доповнення знань учнів.

Понад 35 років Василь Олександрович працював учителем і директором школи. Тридцять два роки вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалися на папір, ставали книгами, статтями. Всього він написав понад 70 томів цікавих розповідей для дітей: мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. У цьому розділі ознайомимося із кількома з них.

IV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського “Красиві слова і красиве діло”.

1. Робота над заголовком твору.

– Прочитайте назву оповідання. Які слова ви вважаєте “красивими”? А діла?

– Про що може ітися у творі?

2. Виразне читання оповідання вчителем.

– Коли і де відбуваються описані події?

– Чому діти були у хатинці серед поля?

3. Словникова робота.

Вправа на миттєве сприйняття слів.

Слова на картках-блискавках: її, в цей, суху, мокру, гарні, красиві, негода, хатина, хатинка.

– Яке слово з прочитаних найменше? Які слова-антоніми запам’ятали? А синоніми? Продовжіть їх ряд. (Чудові, прекрасні.)

– Що означає слово негода?

– Які спільнокореневі слова прочитали? Доберіть ще кілька споріднених слів.

4. Повторне читання оповідання вголос “ланцюжком”.

– Скільки дійових осіб у творі?

5. Аналіз змісту і вибіркове читання.

– Що це за маленька хатинка стояла серед поля? Прочитайте.

– Чому хлопці опинилися у ній? Що вони побачили?

– Чи знали друзі четвертого хлопчика?

– Прочитайте, у якому він був вигляді.

– Що йому сказав перший хлопчик? Що промовив другий? Прочитайте ці слова.

– Чи можна сказати, що слова цих двох хлопчиків – красиві?

– Що зробив третій хлопчик?

– Поміркуйте, що змоклому хлопчику було в той момент потрібніше: красиві жалісливі слова чи сухий одяг.

– У яких словах оповідання висловлено його головну думку?

– Що автор хотів показати вам вчинками героїв?

– Що зрозуміли ви для себе?

6. Гра “Розвідники”.

– Знайдіть у тексті порівняння. Що автор хотів ними підкреслити?

7. Читання в особах.

– З якою інтонацією треба читати слова перших двох хлопців?

– Чиї слова треба читати розповідним тоном?

8. Розвиток зв’язного мовлення (у парах).

– Складіть власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного.

9. Робота з ілюстрацією до оповідання.

– Розгляньте малюнок до твору. Який епізод твору зображено?

10. Робота в зошиті (с. 47).

V. Підсумок уроку.

– Прочитайте прислів’я, переставивши склади. Яке з них виражає головну думку казки?

ВоСло до васло – жизлосять вамо.

ДиЛюна накрає не васломи, а бридоми миділа.

Дореб лоді биро лосмі.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Людина красна не словами, а добрими ділами – ПРОЗОВІ ТВОРИ