ВОЛОДИМИР СОСЮРА. ІНТИМНІ, ПЕЙЗАЖНІ МОТИВИ ТВОРІВ “ВАСИЛЬКИ”, “ОСІНЬ”. АНАЛІЗ ПОЕЗІЙ, ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ – Світ української поезії
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст творів поета “Васильки”, “Осінь”; розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки, робити висновки; виховувати почуття пошани до творчості В. Сосюри, повагу до щирого почуття – кохання та любові до рідної природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет В. Сосюри, бібліотечка творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вступне слово вчителя
Володимир Михайлович Сосюра – талановитий поет-лірик, співець боротьби і кохання, неперевершений майстер чарівного слова. Він співець червоних, суворих осінніх вітрів: важких років, замріяний живописець світанків, журавлиних перельотів і голубих далей. Поет був ніжний, мов пісня солов’їна і тривожний, наче грози революції.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка вивченого напам’ять вірша “любіть Україну”
2. Бесіда за питаннями
□ Дайте визначення вірша як літературному жанру.
□ Як твори письменників пов’язані з їхнім життям?
□ Які поезії про відтворення краси природи вам відомі?
□ Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники використовують їх у своїй творчості?
□ Чому людина і природа становлять єдине ціле?
□ Дослідіть, як природа впливає на внутрішній світ людини.
□ Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі?
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Теорія літератури (учні пояснюють, яка лірика називається пейзажною, інтимною, громадянською)
До інтимної лірики належать ті поезії, у яких виявляються найрізноманітніші почуття, пов’язані з особистими переживаннями людини, зокрема кохання
До громадянської лірики належать вірші, у яких митець порушує важливі суспільні питання.
До пейзажної лірики належать вірші, у яких йдеться про художні переживання природи, олюдненої та одухотвореної.
2. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В. Сосюри “Васильки” (1938)
2.1. Вступне слово вчителя.
Улюблений колір письменника – блакитний. Голуба ріка поезії Сосюри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту.
Лірична героїня любовної лірики Сосюри за всієї її варіантності завше зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно – красуня з блакитними очима.
Вірш “Васильки” написаний поетом під впливом однойменної народної пісні. Це невеличка поетична мініатюра – роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцать рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.
2.2. Виразне й осмислене читання поезії.
2.3. Тема: Оспівування щирого почуття, щасливої миті в душі закоханих.
2.4. Ідея: возвеличення кохання – смисл життя кожної людини.
2.5. Основна думка: “…і синіє щастя у душі моїй”.
2.6. Жанр: інтимна лірика.
2.7. Римування: перехресне.
2.8. Віршовий розмір: шестистопний хорей з широким використанням пірихію (парних ненаголошених складів). Цей розмір відповідає народнопісенному.
2.9. Зміст вірша
Сині васильки автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живописці вважають холодною. А під пером поета вона наповнюється теплом: “І синіє щастя у душі моїй”.
Природа у вірші одухотворена, вона радіє і сумує разом з ліричним героєм, у душі якого панує оптимістичний настрій навіть тоді, коли він усвідомлює конечність людського життя. На зміну одному поколінню приходить інше, а вічними й нетлінними зостаються краса кохання, теплота людських сердець, єднання людини з природою:
Так само буде поле, як тепер, синіти і хмарки летіти в невідомий час, і “другий, далекий, сповнений привіту, з рідними очима порівняє нас”.
У вірші немає суму, що таке недовговічне людське буття. Оптимістична і філософська в своїй основі поезія вічно молодого співця допомагає людям жити й любити.
2.10. Художні особливості твору.
Повтори: передають радісне збудження, захоплення (“Васильки у полі, васильки у полі, і у тебе, мила, васильки з-під вій…”).
Метафори: “гаї синіють”, “щастя синіє у душі…”, “осіяють роки”, “синіє поле”, “хмарки летять”.
Порівняння: “Васильки у полі… – васильки з-під вій”, “одсіяють роки, мов хмарки на небі”.
Епітет: “рідні очі”.
2.11. Аналіз поезії. Бесіда.
· Про що свідчить початок вірша?
· Чому поет порівнює очі коханої з васильками?
· Що, на ваш погляд, уособлюють васильки?
· Як краса коханої і природи пов’язані між собою? Для чого В. Сосюра порівнює ці образи?
· У чому поет убачає щастя? Від чого воно залежить?
· Умотивуйте, що васильки – символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша.
· Чому кохані можуть перетворитися на квіти?
· Що відбуватиметься з героями впродовж життя?
· Як внутрішні почуття героя гармоніюють з красою василькового поля?
· Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя.
· Що символізує плинність часу?
· З якою метою написано поезію? Над чим вона змушує замислитися читача?
2.12. Виконання творчих завдань.
Доберіть до слів “щастя” і “любов” синоніми.
“Мікрофон”: Від кого (чого) залежить щастя людини?
2.13. Робота в малих групах. На кожній пелюстці волошки у стислій письмовій формі висловити думку: “Кохання – це…”.
2.14. Обговорення прислів’їв про щастя.
□ Всякий свого щастя коваль.
□ Хто горя не бачив, той і щастя не знає.
□ Від щастя не вмирають.
□ Не родись у платтячку, а родись у щастячку.
□ Не родись красна, а родись щасна.
□ Хто доброго чоловіка минає, той щастя не має.
□ Тільки нещасливі щастя шукають.
□ Щастя скоро покидає, а надія – ніколи.
3. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В. Сосюри “осінь”
3.1. Виразне читання поезії вчителем напам’ять.
3.2. Коментар учителя.
Осені присвячує, мабуть, найбільше віршів. В. Сосюра. Осінь у природі… Осінь життя… Поет сприймає сумну красу осені як час збирання плодів. Його цикли осінніх мелодій здебільшого пройняті глибоким оптимізмом, вірою у вічну молодість. Про причину, яка зумовлює оптимістичне звучання віршів на кожному новому етапі життя і творчості, він щиро зізнається перед читачем:
Мов два мене: один ще юний, юний,
А другий, що й казать, уже старий,
Та їх серця одні єднають струни,
І тому я незмінно молодий.
Поетична книжка В. Сосюри “Осінні мелодії” – це пісня щирого й відданого серця, що бринить на найтоншій струні. Осінні настрої найглибше відбились саме у віршах цієї збірки:
Од дум ніяк я не засну,-
Вони біжать, нема їм краю.
Блажен, хто осінь на весну в
Натхненній пісні обертає.
Поезія Сосюри щира, дивовижно тонка і ніжна. Він пише про осінній сад, про багряну печаль жоржин, про осінні дерева, на яких так мало листя, про вітер, що тихо пролітає садами, розносячи запізнілі жалі. Автор любить осінь в її печалі, і ніхто не вб’є його любов:
Люблю світань твоїх холодні роси,
Стрічки зорі, садів твоїх блакить.
Ти – як любов моя золотокоса,
Що біля мене з квітами стоїть.
Багато віршів зі збірки “Осінні мелодії” покладено на музику, і вони стали відомими піснями.
Поет творив багато й натхненно, і його голос нагадував собою криницю, якої не вичерпнути ні влітку, ні восени.
Поезія Володимира Михайловича є відгуком щирим і простим на почуття людини, на ніжність і пристрасність і людського серця.
Чарівне багатство лірики Володимира Сосюри яскраво промовляє про те, що їх автор увійшов у поезію як натхненний співець життя, він поруч із нами, він житиме вічно.
3.3. Запис у зошити.
3.4. Основною думкою поезії є:поетичне зображення краси природи, зокрема “жовтокосої” осені.
Надзвичайно мелодійні, красиві поетичні рядки, у яких відтворено картину природи в кольорах і звуках, у відчуттях. Мабуть, лише у В. Сосюри тиша “синя”, а пелюстки – “печальні”. Осінь жовтокоса гордовито залишає свою печатку на всьому – золотить дерева, в’ялить квіти й трави, роздягає берізку.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Проведення тестового опитування
1. Колір, який переважає у творах “Васильки” та “Осінь”…
А червоний; Б білий;
В синій; Г зелений.
2. Визначте римування поезії:
А паралельне; Б кільцеве;
В перехресне; Г верлібр.
3. Жанр лірики “Васильки” та “Осінь”:
А інтимна; Б пейзажна;
В філософська; Г громадянська.
4. Васильки росли:
А біля лісу; Б на клумбі вдома;
В неподалік від річки; Г у полі.
5. Квітки ліричний герой порівнює з кольором:
А очей коханої; Б неба;
В річки; Г раннього туману.
6. На видноколі можна було побачити:
А село; Б луки;
В гаї; Г кохану ліричного героя.
7. “Одсіяють роки, мов…” – продовжте рядок поезії:
А мить; Б хмарки на небі;
В вечірня зоря; Г вранішній сонячний промінь.
8. Кохання з роками може перетворитися на:
А тополі край дороги; Б джерельце біля лісу;
В солов’їв – митців співу; Г квітки.
9. У невідомий час летять:
А незабутні роки; Б щасливі хвилини;
В хмарки; Г журавлі.
10. Ліричний герой поезії “Васильки” звертається й описує красу:
А весняного поля; Б гаїв;
В милої; Г хмар сонячного ранку.
11. Другий, невідомий час буде сповнений:
А радістю; Б привітом;
В бадьористю; Г золотом.
12. У тексті поезії васильки порівнюються з:
А очима коханої;
Б внутрішнім почуттям ліричного героя;
В красою і привабливістю поля;
Г намистом молодої.
2. Робота на картках
Картка № 1
1. Як, на вашу думку, поезія “Васильки” пов’язана з особистим життям В. Сосюри? Свої міркування аргументуйте.
2. Зважаючи на зміст поезії, чи можемо ми бути впевненими, що любов – це вічне? Відповідь умотивуйте.
3. Поле синітиме від:
А туману; Б диму від вогнища;
В васильків; Г барвінків.
Картка № 2
1. Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії “Васильки”. Що сприяло створенню цих портретів?
2. Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: “…і синіє щастя у душі моїй”.
3. У душі ліричний герой відчуває:
А тривогу; Б смуток;
В розчарування; Г щасливу мить.
Картка № 3
1. Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи можна вважати щастя тривалим у житті кожної людини? Наведіть переконливі аргументи.
2. Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь умотивуйте.
3. Поезія “Васильки” В. Сосюри написана:
А 1938 р.; Б 1928 р.;
В 1918 р.; Г 1939 р.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
VII. ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, аналізувати вірші В. Сосюри, намалювати кольорові ілюстрації до них.