КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 З ТЕМИ “ТВОРЧІСТЬ В. ПІДПАЛОГО, В. ГОЛОБОРОДЬКА, В. СОСЮРИ”. ТЕСТУВАННЯ – Світ української поезії
Мета: за допомогою запропонованих завдань виявити рівень знань, умінь та навичок учнів із вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, уміння застосовувати здобуті знання під час виконання завдань; виховувати впевненість у своїх знаннях, бажання мати високі результати своєї праці.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЕМ СТРУКТУРИ ТЕМАТИЧНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Контрольна робота містить три основних блоки: біографічний, ідейно-художній, творчий.
Біографічний блок містить вісім питання, які стосуються життєвого та творчого шляху В. Підпалого, В. Голобородька, В. Сосюри. Загальна кількість можливих балів – 4.
Ідейно-художній блок перевірить ваші знання щодо ідейно-художнього аналізу вивчених поезій. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. Максимально за цей блок питань можна отримати 4 бали.
У творчому блоці запропоновано теми для творчої роботи, яку оцінюють 4 балами.
IV. ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
І варіант
І. Біографічний блок
1. Хто із вивчених вами поетів народився на Донбасі?
А В. Сосюра, В. Голобородько.
Б В. Підпалий, В. Голобородько.
В В. Підпалий, В. Сосюра.
2. Хто здобував освіту в Київському університеті імені Т. Г. Шевченка?
А В. Підпалий, В. Голобородько.
Б В. Підпалий, В. Сосюра.
В В. Голобородько, В. Сосюра.
3. Хто у своїй творчій діяльності займався перекладом?
А В. Підпалий.
Б В. Голобородько.
В В. Сосюра.
4. Хто із митців писав новели та елегії?
А В. Сосюра.
Б В. Підпалий.
В В. Голобородько.
5. Хто за свою літературну діяльність був удостоєний Національної премії імені Тараса Шевченка?
А В. Сосюра.
Б В. Голобородько.
В В. Підпалий.
6. Хто був найяскравішим представником творчого напрямку “тихої лірики”?
А В. Голобородько.
Б В. Сосюра.
В В. Підпалий.
7. Про кого сказала поетеса Л. Костенко: “Замість нього залишились вірші, замість нього залишилось світло, яке ми зараз відчуваємо”?
А В. Сосюру.
Б В. Голобородька.
Г В. Підпалого.
8. Хто із названих письменників, не належить до поетів-шістдесятників?
А В. Стуст.
Б В. Голобородько.
Г С. Жадан.
ІІ. Ідейно-художній блок
1. Метафори: “гаї синіють”, “щастя синіє у душі…”, “осіяють роки”, “синіє поле”, “хмарки летять” використано у творі:
А “Васильки”.
Б “Зимовий етюд”.
В “Дощ”.
Г “.Бачиш: між трав зелених.”.
2. Установіть відповідність.
Назва твору | Віршований розмір |
1 “Васильки” | А Хорей |
2 “Любіть Україну” | Б Амфібрахій |
3 “Зимовий пейзаж” | В Дактиль |
4 “З дитинства: дощ” | Г Ямб |
Д Верлібр |
3. Образ вітру, печальних пелюстків, синьої тишини наявний у вірші:
А “Осінь” В. Сосюри;
Б “Зимовий етюд” В. Підпалого;
В “…Бачиш: між трав зелених.” В. Підпалого.
Г “Васильки” В. Сосюри.
4. Установіть відповідність.
1 2 3 4 | Назва твору “Наша мова” В. Голобородька “Васильки” В. Сосюри “Любіть Україну” В. Сосюри “З дитинства: дощ” В. Голобородька | А Б В Г Д | Ідея твору Утвердження любові до життя, рідного дому, батьків, рідного краю; радості життя в єднанні з природою Возвеличення кохання – смисл життя кожної людини Уславлення ролі мови, її значимості у житті нашого народу; гордості українців за свою мову Возвеличення любові українців до рідного краю, заклик любити рідну Землю Возвеличення материнської любові |
ІІІ. Творчий блок
Напишіть твір на одну із запропонованих тем:
· Над чим змушує замислитися поезія Василя Голобородька?
· Загальнолюдський зміст поезій В. Сосюри.
· Мальовничість та музикальність поезій В. Підпалого.
ІІ варіант
І. Біографічний блок
1. Хто за свою літературну діяльність був удостоєний премії імені Григорія Сковороди?
А В. Голобородько.
Б В. Сосюра.
В В. Підпалий.
2. За який вірш В. Сосюра зазнав найгостріших звинувачень у націоналізмі?
А “Любіть Україну”.
Б “Васильки”.
В “Осінь”.
3. Хто належить до поетів-шістдесятників?
А В. Підпалий.
Б В. Голобородько.
В В. Сосюра.
4. Про творчість якого письменника в Україні майже не з’являлися матеріали, а лише за кордоном?
А В. Підпалого.
Б В. Сосюру.
В В. Голобородька.
5. Хто захоплювався українським фольклором та опублікував кілька розвідок?
А В. Сосюра.
Б В. Голобородько.
В В. Підпалий.
6. Звідки родом поет В. Підпалий?
А Полтавщина.
Б Донеччина.
В Черкащина.
7. Кому належать слова: “Одним із мотивів, які спонукали мене звернутися до верлібру, був намір писати так, щоб кожен вірш мав неповторний малюнок, неповторний ритм”?
А В. Голобородькові.
Б В. Сосюрі.
В В. Підпалому.
8. Кого за успішну першу збірку поезій відзначено літературною премією імені Василя Симоненка?
А В. Підпалого.
Б В. Голобородька.
В В. Сосюру.
ІІ. Ідейно-художній блок
1. Визначте римування поезії “Васильки” В. Сосюри:
А паралельне; Б кільцеве;
В перехресне; Г верлібр.
2. Установіть відповідність.
Уривок | Художній засіб | |
1 | “Вечір, мов казка, над Україною, казка, як вечір, аж синьо в очах…” | А Метафора |
Б Порівняння | ||
2 | “І синіє щастя у душі моїй” | В Анафора |
3 | “Любіть Україну!..” | Г Повтори |
4 | “Хто пасеться / хто набігається / хто | Д Риторичне звертання |
Нахитається” |
3. Вільним називається вірш, у якому:
А вільний порядок слів;
Б неримовані рядки;
В багато засобів художньої виразності;
Г римовані рядки.
4. Установіть відповідність.
Назва поезії | Вид лірики |
1 “Васильки” | А Патріотична |
2 “Любіть Україну” | Б Інтимна |
3 “Осінь” | В Філософська |
Г Пейзажна |
ІІІ. Творчий блок
Напишіть твір на одну із запропонованих тем:
· Чим привабила мене поезія Василя Голобородька.
· Цінність творчого доробку В. Підпалого.
· Загальнолюдський зміст поезій В. Сосюри.
Відповіді до контрольної роботи
I варіант
Біографічний блок: 1 А) 2 А) 3 А) 4 Б) 5 Б) 6 В) 7 Г) 8 Г).
Ідейно-художній блок: 1 А) 2. 1 А) 2 Б) 3 Г) 4 Д) 3 А) 4. 1 В) 2 Б) 3 Г) 4 А).
II варіант
Біографічний блок: 1 В) 2 А) 3 А) 4 А) 5 Б) 6 А) 7 А) 8 Б).
Ідейно-художній блок: 1. В) 2. 1 Б) 2 А) 3 Д) 4 В) 3. Б) 4. 1 Б) 2 А) 3 Г).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ