Підсумковий урок. Тематичне оцінювання – ПІДСУМКИ

Мета – формувати компетентності: Предметні (систематизовані й узагальнені знання за темами, вивченими впродовж навчального року; уміння проводити паралелі між літературними й сучасними темами та проблемами; уміння аналізувати власні недоліки; навички самостійної індивідуальної й колективної роботи (у парах і групах); уміння формулювати, висловлювати, аргументувати й обстоювати власну думку; допитливість; прагнення самоосвіти, самовдосконалення, літературної обізнаності; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; світогляд).

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок.

Обладнання: фрагменти кінофільмів та аудіозаписів, видання літературних творів та ілюстрації до них, перелік літератури для читання влітку, результати анкетування, створені учнями реклами-презентації, медіазасоби, роздавальний матеріал (картки із завданнями; 2 варіанти).

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

(Охочі презентують рекламу книги “Таємний щоденник Адріана Моула”, автором якої нібито є вони.)

2. Інструктаж щодо виконання тестових завдань

3. Виконання тестових завдань (по 12 балів за кожним із варіантів)

I варіант (кожна правильна відповідь – 1 бал)

1. П’‎єса М. Метерлінка “Синій птах” – це твір:

А) “театру абсурду”;

Б) драми парадокса;

В) комедії дель-арте;

Г) “театру надії”.

2. За змістом п’‎єси М. Метерлінка “Синій птах” фея Берилюна в реальному житті – це:

А) сусідка Берленго;

Б) дружина дроворуба;

В) місцева знахарка;

Г) директорка школи.

3. Алхімік у творі П. Коельйо – це:

А) учений – той, хто збагнув Душу світу і зрозумів свій шлях у житті;

Б) маг, чаклун, що ворожить на хімічних елементах;

В) людина, що за допомогою хімічних дослідів намагається знайти чудодійну речовину – філософський камінь;

Г) учений-хімік високої кваліфікації.

4. Твір П. Коельйо “Алхімік” за жанром:

А) повість;

Б) поема;

В) драма;

Г) роман.

5. Основою твору “Алхімік” є:

А) алегорія;

Б) розгорнута метафора;

В) розгорнуте порівняння;

Г) різка сатира.

6. Дія твору П. Коельйо відбувається в:

А) минулому;

Б) умовному часі;

В) майбутньому;

Г) сьогоденні

7. Душа Світу, де записані всі долі, живиться, за П. Коельйо:

А) щастям людей та іншими сильними почуттями;

Б) людською працею;

В) небесною росою;

Г) нектаром із найкращих квітів землі.

8. Своїми проблемами Адріан Моул ділився із:

А) друзями;

Б) бабусею;

В) щоденником;

Г) дівчиною Пандорою, у яку був закоханий.

9. Найбільше Адріан любив:

А) грати в бейсбол;

Б) читати книжки;

В) сидіти на даху будинку й мріяти;

Г) слухати музику.

10. Адріан послав свій перший вірш про водопровідний кран у видання:

А) “Дейлі Телеграф”;

Б) Бі-Бі-Сі;

В) “Гардіан”;

Г) “Тайм”.

11. Перша робота, на яку влаштувався Адріан:

А) розносити газети;

Б) мити машини;

В) продавати печиво та цукерки;

Г) вигулювати собак.

12. Адріан Моул пише в щоденнику, що коли б у нього з’‎явилися тридцять тисяч (за стільки сусід містер Люкас продає свій будинок), то він би:

А) накупив би солодощів для всієї школи;

Б) здійснив би заповітні мрії пенсіонерів;

В) почав би подорожувати світом;

Г) побудував би приватну ветеринарну клініку та притулок для тварин.

II варіант (кожна правильна відповідь – 1 бал)

1. Сучасники називали М. Метерлінка:

А) бельгійським Шекспіром;

Б) послідовником А. Рембо;

В) спадкоємцем Е. Т. А. Гофмана;

Г) драматургом романтизму.

2. Жанр твору М. Метерлінка “Синій птах”:

А) драма “театру абсурду”;

Б) романтична п’‎єса;

В) епічна драма;

Г) драма-феєрія.

3. “Алхімік” належить до літературного напряму:

А) реалізм;

Б) романтизм;

В) постмодернізм;

Г) модернізм.

4. Тема твору “Алхімік”:

А) захоплива подорож до єгипетських пірамід;

Б) пошуки та знаходження істини;

В) пошуки стародавніми хіміками чарівного каменя;

Г) обрання молодою людиною майбутньої професії.

5. Образ Сантьяго асоціюється з:

А) Дон Кіхотом;

Б) рицарем Айвенго, Робіном Гудом;

В) біблійними героями-пастухами та Одіссеєм;

Г) Гамлетом.

6. Сантьяго заради подорожі до єгипетських пірамід став:

А) погоничем верблюдів;

Б) вівчарем;

В) цілителем;

Г) воїном Світла.

7. Батьки Сантьяго мріяли про те, щоб син став:

А) вівчарем;

Б) ученим-алхіміком;

В) священиком;

Г) мандрівником.

8. Дія у творі Сью Таунсенд “Таємний щоденник Адріана Моула” відбувається у:

А) І половині ХХ ст.;

Б) ІІ половині ХХ ст.;

В) ХІХ ст.;

Г) ХХІ ст.

9. Батьки Адріана Моула працюють:

А) батько – водопровідником, мати – домогосподаркою;

Б) батько – лікарем, мати – медсестрою;

В) обидва письменниками;

Г) батько – інженером, мати – бібліотекаркою.

10. У гуртку “добрі самаряни” Адріан Моул:

А) опікувався старим чоловіком;

Б) доглядав за квітами в міській оранжереї;

В) годував собак у притулку;

Г) був добровільним регулювальником і переводив через дорогу старих та дітей.

11. Адріан Моул сам себе вважає:

А) невдахою;

Б) сильною людиною;

В) інтелектуалом;

Г) кращим другом і порадником.

12. Батьки Адріана ставилися до сина:

А) з любов’‎ю та повагою;

Б) як до генія;

В) дбайливо, піклуючись про організацію його щоденного дозвілля;

Г) байдуже, переймалися своїми проблемами.

4. Взаємоперевірка виконання тестових завдань (у парах)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналізування результатів анкетування

Методичний коментар. Ініціативна група, до роботи якої було залучено учнів із високим рівнем навчальних досягнень, опитувала учнів упродовж попередніх 1-2 тижнів.

Запитання анкети

· Чому ти надаєш перевагу – читанню книг чи перегляду кінофільмів?

· Скільки книжок читаєш?

· Книгам якої тематики надаєш перевагу (крім тих, що за програмою)?

· Чи цікавишся ти поезією і якою саме (класичною, сучасною)?

· Чи дослухаєшся ти до слів сучасних популярних пісень і що ти думаєш про їхній зміст?

· У чому ти вбачаєш переваги й недоліки: а) читання художньої літератури; б) перегляду кінофільмів за класичними творами?

· Чи спонукають тебе переживати, замислюватися класичні художні твори, чи допомагають вони тобі в житті?

2. Інтерактивна вправа “Коло ідей”

· Висловіть свою думку щодо питання: “Що сучасна молода людина може відкрити для себе в літературі минулих століть?”.

3. Співдружність мистецтв на уроці літератури

(Упізнавання й коментування ілюстрацій, фрагментів кінофільмів, музичних фрагментів за вивченими впродовж року літературними творами.)

4. “На мене чекають…”

(Учитель ознайомлює учнів зі списком літератури для читання в 11-му класі, за потреби пояснює, відповідає на запитання учнів.)

5. Читання власних творів (есе, віршів, оповідань)

(Охочі презентують однокласникам твори (есе, вірші, оповідання), написані ними впродовж навчального року на дозвіллі.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Побажання”

(Учні висловлюють одне одному добрі побажання на майбутнє за “ланцюжком” (або в колі).)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Підсумковий урок. Тематичне оцінювання – ПІДСУМКИ