Написання листа Олександру Гріну

Мета: познайомити учнів з епістолярним жанром, розвивати усне і писемне мовлення, логічне і образне мислення; допомогти повірити у мрію, зрозуміти, що людина може здійснювати чудеса.

Обладнання: портрет Гріна, ілюстрації до повісті.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Книгами Олександра Гріна зачитується не одне покоління. У них підкорює все: і придумана письменником країна Гренландія, і безстрашні мореплавці, і незвичайні пригоди, і герої, які вміють любити, мріяти, вірити. Вам належить написати відгук про дивовижний твір Олександра Гріна – феєрію “Пурпурові вітрила”.

II. Робота над темою уроку.

Учитель. Я пропоную вам написати відгук про книгу в епістолярному жанрі.

Епістолярний жанр – це нариси, повісті, романи, написані у формі листа.

У творі-листі уявній особі, письменнику О. Гріну, ви розкажете про свої враження, вступите в дискусію з письменником, поділитися сумнівами.

– З чого розпочинається будь-який лист? Звичайно, зі звертання до адресата. Наш адресат – чудовий письменник Олександр Грін.

– Подумайте, які звертання можна використати? (“Уважаемый Александр Грин, Вас, может быть, интересует, какое впечатление произвела на меня Ваша книга “Алые паруса”? “Александр Грин, здравствуйте. Никогда не писала писем писателю, да еще такому удивительному. Но решилась написать, потому что “Алые паруса” стала моей любимой книгой.”

“Здравствуйте, Александр Грин. Мое знакомство с Вами произошло в тот момент, когда мне в руки попала Ваша книга “Алые паруса”. Скажу прямо, она не сразу увлекла меня, но чем больше я вчитывалась, тем глубже погружалась в неведомый мир.”)

(Звучить шум морського прибою)

Учитель. Вслухайтесь, ось воно, головна діюча особа всіх гріновських творів – море. Його шум, запах – на кожній сторінці. О. Грін відкрив свій світ усім, багато його зрозуміли, полюбили і переселились в нього. Неможливо не відкрити Гріна, якщо ти вмієш мріяти і повністю зануритися в світ своєї фантазії. Я дуже сподіваюся, що всі ви або, у всякому разі, багато хто, саме такі читачі, які змогли дійти до самої суті феєрії. Звернемося до сюжету “Пурпурових вітрил”.

Створення “Сюжетного ланцюжка”.

Учитель. Чи не правда, звучить буденно переказ сюжету, але ця ж історія, викладена своєрідною мовою майстра, перетворюється в поему, що містить глибоку думку.

– Яка ж вона, основна думка твору? Зрозуміли ви її? Що ви напишете автору? (“Ваши “Алые паруса” – волшебная сказка, но сказка, придуманная не только в утешение людям. Стоит очень захотеть, поверить, и она сбудется. В этом, я думаю, основная мысль феерии.”)

Учитель. І все-таки плавання “Секрету” під пурпуровими вітрилами, і всі старання Ассоль, і всі хвилювання Грея, напевно, не справили настільки сильне враження, якби не ще одна обставина: пурпурові вітрила на сторінках книги – не мертва декорація, не метри неживої матерії. Пурпуровий колір засяяв безліччю різноманітних відтінків. Дружина А. Гріна згадує, що, прочитавши їй вголос “Пурпурові вітрила”, письменник з видимим задоволенням сказав: “Обрати внимание, какое у меня богатство слов, обозначающих красный цвет”.

– Чим збагатила вас книга? Над якими питаннями примусила задуматися? (“Прочитав книгу, я подумал: ведь так несложно, потратив энную сумму, сменить цвет парусов своего корабля и забрать любимую девушку. Но много ли таких Грэев? Людей, способных на такие поступки во имя любви, во имя мечты.”

“Книга заставляет задуматься над смыслом жизни. Если не мечтать, ни к чему не стремиться – жизнь станет серой, бесцветной.”

“Книга учит мечтать и добиваться исполнения желаний, верить, надеяться и не падать духом.)

Учитель. Послухайте, що написав про творчість О. Гріна Даніїл Гранін: “Когда дни начинают пылиться и краски блекнут, я беру Грина. Я открываю его на любой странице, так весной протирают окна в доме. Все становится светлым, ярким, все снова таинственно волнует, как в детстве. Грин – один из немногих, кого следует иметь в походной аптечке против ожирения сердца и усталости.”

– Закінчуючи лист, ви скажете письменнику “До побачення”. Саме “до побачення”, тому що знову захочете поринути у світ гріновської фантазії і прочитаєте “БЛИСТАЮЩИИ МИР”, “БЕГУЩУЮ ПО ВОЛНАМ”, “СТО ВЕРСТ ПО РЕКЕ” та інші твори Олександра Гріна.

Робота учнів над листом письменнику.

III. Підсумок.

IV. Домашнє завдання.

С. 161-163 прочитати, вірш Бернса “Любов” вивчити напам’‎ять; підготувати повідомлення (презентацію) про життєвий і творчий шлях Бернса*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Написання листа Олександру Гріну