Зв’язок психологічної колізії новели з проблемою гри та природності. Психологічна трансформація персонажа як ствердження того, що людина може залишатись гідною свого імені – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст. МОДЕРНІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. ФРАНКА
Мета: показати на прикладах з тесту твору зв’язок психологічних колізій з проблемою гри та природності в новелі “Сойчине крило”, простежити за психологічною трансформацією головного героя, довести, що людина може залишатись гідною свого імені попри всі негаразди та випробування; розвивати навички аналізу тексту твору, встановлення причиново-наслідкових зв’язків, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати емоційність, повагу до людських почуттів, кохання зокрема.
Теорія літератури: колізія, символ.
Обладнання: текст твору, словник літературознавчих термінів.
Тип уроку: комбінований.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Тема уроку, можливо, здається складною. Але насправді все просто, адже мова піде про звичайне життя і ті ролі, які ми інколи охоче, інколи мимоволі на себе беремо. Головне не забувати себе справжнього, щоб не страждати від помилок. На уроці на прикладах з тексту твору ми побачимо зв’язок психологічних колізій з проблемою гри та природності у новелі “Сойчине крило”, простежимо за психологічною трансформацією головного героя, спробуємо довести, що людина може залишатись гідною свого імені попри все.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
Самітник, відлюдько – людина, яка відсторонюється від світу.
Сибарит – бездіяльна, розпещена людина, яка живе в розкошах та постійно шукає задоволення.
Кореспонденція – листування між окремими особами; сукупність поштових відправлень.
Адресат – одержувач листа.
Імітація (лат. Immitatio)
1. Наслідування, підроблення.
2. Виріб, який є підробкою під що-небудь.
2. Повторення музичної теми або мелодії одним з голосів безпосередньо за іншим голосом
3. Фронтальне опитування
Ø Назвіть ознаки новели в оповідання “Сойчине крило”.
Ø У чому новаторський характер твору?
Ø Назвіть основні етапи історії втечі-повернення героїв новели.
Ø У чому її гуманістичний пафос?
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з поняттям теорії літератури
Колізія (лат. зіткнення) А. Гостра суперечність, зіткнення протилежних сил, інтересів, переконань, мотивів, поглядів, прагнень, джерел конфліктів та формування протистоянь. Б. Зображення життєвих конфліктів і боротьби в художньому творі.
Амплуа – певний вид ролей, що відповідають сценічним даним актора. Наприклад: герой, комік, фатальна жінка тощо. У переносному значенні амплуа – характер обов’язків, які виконує людина, специфічність виконуваної роботи.
2. Слово вчителя
Шекспіру приписують вислів: “Весь світ театр, а люди в ньому – актори”. Людина рідко демонструє оточенню себе справжнього, натомість постійно ретельно виконує певну роль. Інколи людина живе ілюзорним життям, без сумнівів приймаючи все за істину. Інколи свідомо і старанно відіграє певний сценарій. Інколи надіти маску людину змушують обставини. Про такі обставини – колізії в житті героїв новели – ми поговоримо. Спробуємо відділити гру від природнього, справжнього, що є сутністю персонажа.
Простежимо за змінами у психологічному стані героя, його відношенням до життя, подивимося, як життєві колізії виявляють у ньому природне і гру. (Під час евристичної бесіди заповнюють таблицю. Учні пропонують цитати, які вибрали вдома.)
3. Евристична бесіда
Ø Дайте характеристику героя під час взаємного кохання до Манюсі.
Ø Що в її поведінці було грою? Яке “амплуа” бере на себе дівчина? Що було природним?
Ø Дайте характеристику колізії, яка привела до втечі дівчини.
Ø Що сталося з героєм після втрати коханої?
Ø Опишіть той штучний світ, світ ілюзій, у якому він живе. Що у цьому світі природне, що штучне – гра?
Ø Опишіть душевну колізію героя після отримання листа від Манюсі.
Ø Що перемагає – природне чи штучне (гра)?
4. Робота над проблемним питанням:
“У чому символічний зміст образу сойки і сойчиного крила?”
Образ сойки – не випадковий. Цей птах – один з найкращих імітаторів різних звуків. Сойка співає рідко, її спів короткочасний і нерегулярний. Спочатку це мінорна свистяча трель, потім тихий клекіт, глухий передзвін. Яку ж паралель можна провести між Марією і сойкою?
Марія постійно грає різноманітні, як спів сойки, ролі. Про це говорить навіть закоханий в неї чоловік: “Женщино, комедіантко, прокляття на тебе! Всі твої слова. І сміх, і сльози – все це комедія, все роля, ошука!..” Після своєї втечі вона протягом трьох літ імітує справжнє життя, як сойка різноманітні звуки. І лише кохання змушує її повернутися до себе справжньої – втілення природності і жіночності, “повернутися назад, до рідного гнізда, туди, де народився, звідки подався у світи…” – як писав Євген Гуцало.
Сойка – це символ самої героїні, символ волі, свободи. А сойчине крило – символ душі, символ вірності, кохання й уміння прощати.
Справді, кохання виявилося непереможним, незважаючи на легковажний вчинок та подальші драматичні обставини героїні.
Хома | |
Природне і гра | Кипуча течія громадської праці, природа, ліс, кохання. “І я вірив, мріяв, любив. Тонув душею в рожевім тумані, будував золоті замки на вітрі” |
Колізія: зіткнення різних позицій Хоми і Манюсі щодо розуміння щастя | Хома: “я віддав тобі все, що було найкраще в моїй душі, без домішки хоч би атомика низького, підлого, брудного, а ти погралася моїми святощами і кинула їх у болото…”. Манюся: “Ти весь думками й душею буяв у будущому, в громадській праці, а не знав, що діється ось тут коло тебе… У мене перед очима миготіли, мерещилися та іскрилися інші, широкі, чудові світи. Світи, про які тобі й не снилося, бідний мій Массіно. Світи, повні невимовної розкоші, вольної волі, палкого кохання” |
Гра | Життя під “підвійним сонцем”. “Я витворив собі оте життя як нездобуту твердиню, в якій живу й паную, з якої маю широкий вигляд на весь світ та яка, проте, не стоїть нікому на заваді, не дражнить нікого своїм видом і не манить нікого до облоги. Ся твердиня побудована в моїй душі”. “Життя… осяяне подвійним сонцем…”. Одне – у вимушеному побуті серед інших, інше – сонце його душі, у його кабінеті, де він “сам свій пан”. Заплющив очі на “суспільність, державу, народ” |
Колізія: боротьба між байдужим, відстороненим “естетом” та “живим чоловіком” з почуттями та емоціями | “Голубочко моя! Де ти, озовися! Нехай у сю новорічну годину хоч дух твій перелине через мою хату і торкне мене своїм крилом! Нехай його подих донесе хвилю дійсного, широкого, многостраждущого життя в моє слимакове, паперове та негідне існування! Може, й я прокинуся, і стрясу з себе ті пута, і рвонуся до нового життя, життя “у вірі, надії, любові” |
Природне | “Де мої сподівані радощі? Де мої естетичні принципи? Де моє тихе задоволення? Пропало, пропало все! Ось де життя! Ось де страждання! Ось де боротьба, і розчарування, і безмежні муки, і крихітки радощів, задля яких і безмежні мук не муки” |
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Інтерактивна вправа “Метод ПРЕС”
Я вважаю, що в житті немає місця грі (є місце грі) …
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
□ Після знайомства з новелою я поновому подивився (-лася) на стосунки між…
□ Мені сподобалася (не сподобалася) новела тим, що…
□ Я раджу всім прочитати цей твір, тому що…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал уроку, прочитати драму “Украдене щастя”.
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення “Сценічна історія п’єси “Украдене щастя”, “Історія написання та історична основа твору “Украдене щастя”.