Валентин Чемерис. “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”. Сюжет

Тема. Валентин Чемерис. “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”. Сюжет

Мета: ознайомити із сюжетом гумористичного твору В. Чемериса, допомогти усвідомити ідейно-художній зміст повісті; розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, навички виразного читання гумористичних творів, переказування гумористичних ситуацій, уміння висловлювати свої враження та думки; виховувати культуру спілкування, почуття гумору, прагнення до щирості почуттів.

Теорія літератури: комічне, гумор, сатира, іронія, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменника, видання твору.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

1. Складання анкети-характеристики письменника.

Ім’я, по батькові, прізвище – Валентин Лукич Чемерис

Рік народження – 1936

Місце народження – село Заїчинці Семенівського району Полтавської області

Батьки – хлібороби

Навчання – закінчив Літературний інститут ім. О. М. Горького (Москва)

Рід занять, захоплення – працював на підприємствах Придніпров’я, у редакціях обласних газет, дніпропетровському видавництві “Промінь”. У 1989-1993 рр. – голова дніпропетровської організації Спілки письменників України, працював в адміністрації Президента України головним консультантом Президента з питань літератури (1993-1994), у 1996-2000 рр. – секретар Національної спілки письменників України, член її Президії й Вищої Ради. Багато років працював у редакції газети “Літературна Україна” заступником головного редактора й завідуючим відділом сатири “Вишняк”

Сімейний стан – одружений, дружина Людмила Іванівна – науково-педагогічний працівник

Основні твори – загалом у письменника вийшли в 1962- 2015 рр. історичні твори, фантастика, гумор, романи-есе; видав також 20 веселих збірок – гуморески, пародії, веселі повісті

Нагороди, відзнаки – ордени рівноапостольного князя Володимира Великого (I, II, III ступенів), святого архистратига Михаїла, Св. Кирила й Мефодія, Андрія Первозванного II ступеня, Почесною грамотою й медаллю Кабміну України та ін. Заслужений працівник культури України

2. Переказ І умовної частини твору В. Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”, виділення ключових епізодів, висловлення своїх думок і вражень.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

“Лауреат літературних премій в жанрі сатири та гумору – республіканської імені Остапа Вишні та перчанської імені Федора

Маківчука – Валентин Чемерис належить до когорти тих відомих і – ведучих,- наших сміхотворців України, – чиї веселі речі я читаю із задоволенням, з відчуттям відкриття нового. Він невтомний, плодовитий в хорошому значенні цього слова, вигадливий і, безперечно, знаходиться в постійному русі, на творчому злеті. Майстер, він урізноманітнює прийоми, дошукується свого, пише гостро-актуально, образно-дотепно. Якщо використовує відомі сюжети (чи героїв), повертає їх по-своєму, інтерпретує свіжо й винахідливо-іронічно. Фантазії йому не позичати. Добрий вигадько і штукар! Чудовий гуморист від Бога!

Валентин Чемерис. або для мене просто Валя. Валя Чемерис – сміхотворець високого рангу і класу, я його люблю і шаную. Певний, що українську гумористику без його імені вже не уявити”.- так тепло відгукується про Валентина Чемериса його колега по сатирично-гумористичному перу Павло Глазовий. У високій якості його твору переконаємося й ми на сьогоднішньому уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Виразне читання II умовної частини твору В. Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”.

(Розділи “Шановний товаришу Горобець!”, “Зілля, що приворожує…”, “Федько готує агресію”, “Діалог про підготовку до штурму”, “На Голгофу”, “О зміюко лукавая!!!”, “От вам і все!”, “Дуель”, “Арешт”, “У Вітьки ростуть крила”.)

ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü Евристична бесіда, виконання завдань.

– Розкажіть про зустріч Вітьки, Федька й Галі, коли хлопці очікувати листа з редакції газети, а Галя розносила пошту. Хто випадково виказав Вітьчину таємницю?

– Що відповіли з редакції? Як ви це оцінюєте?

– До якого способу привернути увагу Галі вдався Федько, щоб допомогти другові?

– Чому вийшла помилка із зіллям баби Векли?

– Про що цей діалог?

Вітька довго стояв, як прибитий, безпомічно кліпаючи білими віями.

“Сильно! – врешті сказав він. – Хоч я нічого й не втямив”.

(Про лист-освідчення Галі в коханні, який написав Федько від імені Вітьки.)

– Як пройшло перше побачення Вітьки? Чому Федько сказав: “Я й не підозрював, що кохання таке важке…”?

– За що Вітька назвав Галю “зміюкою лукавою”?

– Хто такий Петро Білий?

– Розкажіть легенду про козака Данила Чаплю, від прізвиська якого пішла назва села, у якому живуть наші герої.

– Як Вітька готувався до дуелі, які почуття його заполонили?

– Розкажіть, як відбувалася дуель і які мала наслідки.

– Чому Петро опинився на городі в Галі? А потім у міліції?

– Що виявилося в кобурі міліціонера?

– Як Федько намагався виручити друзів?

– Чому у Вітьки “виросли крила”?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Завдання аналітичного характеру.

Заповніть таблицю.

СМІШНЕ Й СУМНЕ В ПОВІСТІ “ВІТЬКА + ГАЛЯ…”

Смішне

Сумне

Наслідування Федьком книжних романів, комічні ситуації із серенадою, листом до редакції, приворотним зіллям та ін.

Стан побутового обслуговування на селі; бідність селян; обмежені можливості культурного розвитку, дозвілля; виготовлення небезпечних іграшок та їхнє використання; обмундирування міліціонерів

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст, переказувати, коментувати ключові епізоди II умовної частини твору В. Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”, висловлювати свої міркування про прочитане.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Часте звернення героїв до літературних прикладів свідчить про те, що…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Валентин Чемерис. “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”. Сюжет