Роберт Льюїс Стівенсон. Балада про вересовий напій. Уславлення подвигу в непримиренній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі – Вивчаємо твір Р. Л. Стівенсона Балада про вересовий напій – Билини і балади

Мета: поглибити знання учнів про творчий та життєвий шлях Р. Л. Стівенсона; розкрити зв’язок балади “Вересовий трунок” з фольклорною традицією; розвивати навички виразного читання, вміння використовувати “фонові знання”;виховувати патріотичні почуття.

Обладнання: портрет Р. Л. Стівенсона, виставка книг письменника.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організація класу

Слово вчителя. Шотландія… Її краса вражає кожного бескидами із вічнозеленими соснами, кремезними дубами, мальовничими озерами. І саме цей край дав світові багато відомих митців. Серед них письменник Роберт Льюїс Стівенсон.

– З яким твором цього автора ви ознайомилися у 6 класі?

II. Робота над темою уроку

Робота за технологією “Ажурна пилка”

Повідомлення біографів. Відомий прозаїк і поет народився у заможній сім’ї. Доля обділила його здоров’ям. Прикутий хворобою до ліжка, Стівенсон багато читав. Він прожив коротке життя, але намагався, попри свою хворобу, зробити його цікавим і насиченим. Писав чудові вірші, їздив верхи, плавав на човні, складав молитви для місцевих жителів.

Повідомлення “істориків”. Пикти – найдавніший з відомих народів, що населяли Шотландію. У шотландському фольклорі пикти часто постають темношкірою расою, невеликими на зріст.

У V ст. в Шотландію з Ірландії прийшли завойовники – скоти, а з півдня – англосакси. До ІХ ст., після тривалих воєн, вони знищили або підкорили пиктів, і ті припинили своє існування як окремий народ.

Повідомлення “дослідників”. Вересовий ель (пиво), поза сумнівом, – найстаріша пивоварна спадщина Шотландії. Історія приготування вересового трунку має стародавню традицію. Під час археологічних розкопок на шотландському острові Рум були виявлені черепки епохи неоліту, датовані приблизно 2 000 років до н. е., на яких були знайдені сліди пінного напою, що містять верес. Набагато пізніше, приблизно 100 років до н. е., було відомо, що кельти готували відвар із квітів вересу і меду, але найбагатша спадщина з виготовлення вересового елю стосується часів, коли Шотландія називалася Країною пиктів.

Словникова робота у формі гри “Простіше простого”

Верес – вічнозелений низький кущ з дрібним і численним листям і лілово-рожевими квітами.

Трунок – напій.

Виразне читання балади підготовленим учнем.

Бесіда за змістом прочитаного:

– Що ви дізналися про спосіб життя пиктів?

– Яким уявляєте шотландського володаря?

– За допомогою яких художніх засобів змальовується загибель усіх пиктів?

– Як пикт характеризує сина вперше? Як ця характеристика згодом змінюється?

– Чому автор нам дає почути крик юнака?

– Як ви гадаєте: чому останній пикт ціною власного життя та життя єдиного сина заплатив за секрет вересового напою?

– Символом чого є вересовий трунок?

– Автор протиставляє двох героїв балади, зображуючи на коні жорстокого володаря “вересового краю” та маленького старого пикта. Хто, на вашу думку, виграв це протистояння – могутній король чи його без по рад ний полонений?

Дослідницька робота “Подолай перешкоду”

Зараз вам доведеться подолати перешкоду, розгадавши кросворд.

Роберт Льюїс Стівенсон. Балада про вересовий напій. Уславлення подвигу в непримиренній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі   Вивчаємо твір Р. Л. Стівенсона Балада про вересовий напій   Билини і балади

1. Початок твору (зачин).

2. Художній прийом, протиставлення явищ, думок, почуттів, характерів (антитеза).

3. Художнє означення, що найчастіше зустрічається у фольклорних творах (постійний епітет).

4. Вони є невід’ємними у фольклорних творах (повторення).

Доведіть, що в творі “Балада про вересовий напій” автор використав фольклорні традиції.

Заповнити схему

Роберт Льюїс Стівенсон. Балада про вересовий напій. Уславлення подвигу в непримиренній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі   Вивчаємо твір Р. Л. Стівенсона Балада про вересовий напій   Билини і балади

ІІІ. Застосування вивченого на уроці

Літературний диктант

1. Місто, в якому народився Р. Л. Стівенсон. (Единбург)

2. Батьківщина Стівенсона. (Шотландія)

3. Вічнозелена рослина з лілово-рожевими квітами. (Верес)

4. Давнє поселення Шотландії. (Пикти)

5. Напій, що варили пикти. (Вересовий напій)

6. Напій із вересу був міцніший за… (Вино)

7. Люди, що варили напій. (Броварі)

8. Що помре разом із останнім пиктом? (Таїна вересового трунку)

9. Збірка, до якої увійшов твір “Балада про вересовий напій” (“Балади”)

Читання вірша Р. Кіплінга “Заповіт пиктів”

IV. Підсумок уроку “Коло думок”

– Чи вартий вересовий напій, щоб за нього віддати життя?

Оцінювання навчальних досягнень учнів. Мотивація оцінок.

Домашнє завдання: скласти цитатний план балади. Написати твір-роздум “Свобода – найцінніше за все”.

Н. І. Тутко,

Вчитель зарубіжної літератури

Тернопільська обл.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Роберт Льюїс Стівенсон. Балада про вересовий напій. Уславлення подвигу в непримиренній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі – Вивчаємо твір Р. Л. Стівенсона Балада про вересовий напій – Билини і балади