Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Система образів (Джим Хоккінс і його товариші, пірат Сільвер та ін.)

Мета: продовжити аналітичне дослідження роману “Острів Скарбів”; з’ясувати й схарактеризувати риси вдачі й поведінки персонажів, що об’єднують їх у діаметрально протилежні групи. Визначити сутність основного конфлікту твору згідно з авторським задумом; визначити систему цінностей, що намагається довести до свідомості читача автор; сприяти формуванню гуманістичних якостей особистості, визначенню життєвих пріоритетів школярів.

Обладнання: фрагменти екранізацій роману Стівенсона “Острів Скарбів”, ілюстрації до роману.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.

Створення емоційно-позитивного фону.

Аутотренінг.

– “Я спокійний”.

– “Я розумний”.

– “Я маю чуйне серце”.

– “Я віддаю його добрим справам”.

Прийом “Зловіть помилку”.

Упродовж декількох хвилин необхідно підтвердити або спростувати запропоновану думку на тему “Сторінками життя і творчості Стівенсона”. Правильна відповідь – 1 бал.

– Р. Л. Стівенсон народився в Шотландії? (Так.)

– Його творча спадщина сягає 10 томів? (Так.)

– Чи навчався Роберт у школі? (Ні.)

– Він був мужнім і життєрадісним хлопчиком? (Так.)

– Стівенсон здобув професію юриста? (Так.)

– Він мріяв стати письменником? (Так.)

– За станом здоров’я він змушений був виїхати до південних морів? (Так.)

– Місцеві жителі, самоанці, спочатку поставилися до чужинця дружньо? (Ні.)

– На знак особливої поваги й довіри самоанці дали йому ім’я Тузітала? (Так.)

– Стівенсон допомагав самоанцям захищатися від колонізаторів? (Так.)

– Дорогу до його будинку назвали Дорогою подяки? (Так.)

Бесіда за запитаннями.

– Чому роман Стівенсона належить до різновиду пригодницького роману?

– Яке враження твір справив на вас?

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Бесіда

Характеристика позитивних персонажів у системі образів роману “Острів Скарбів”.

– Визначте роль образу Джіма Гокінса в контексті роману “Острів Скарбів”. (Головний персонаж роману. Саме його вчинки рухають розвиток сюжетної лінії твору. Джім Гокінс бере активну участь у всіх подіях: він заприятелював з Біллі Бонсом, викрав карту Острова скарбів зі скрині померлого пірата, розкрив змову “джентльменів удачі” під час мандрівки до острова Кістяка, знайшов Бена Ганна, вбив ізреєля Гендса й відвів “Іспаньйолу” до Північної бухти та став каменем спотикання у протистоянні Джона Сілвера та залишків його шайки. Саме завдячуючи Джіму Гокінсу події завершилися щасливо для шукачів скарбів.)

– Як ви думаєте, чому Джім Гокінс віддав карту Біллі Бонса саме лікарю Лівсі? Що ви можете сказати про Лівсі як про людину та як про лікаря? (Лікар Девід Лівсі – джентльмен у прямому значенні цього слова, лікар і суддя, людина виняткової хоробрості й порядності. Завжди готовий без вагань виконати свій людський і професійний обов’язок. Був учасником битви при Фонтенуа (1745.))

– Як ви думаєте, чому Джим Хокінс пристав на пропозицію лікаря Лівсі та вирушив у подорож? Що його приваблювало: золото чи пригоди? (Пригоди. Джим не має намірів збагачення, не прагне заволодіти скарбами.)

– Чи усвідомлював він, яка небезпека пов’язана з пошуками піратських скарбів?

– Які епізоди роману свідчать про наївність і надмірну довірливість юнги? (Переказ епізодів.)

– Які вчинки хлопчика врятували всю його команду? (Дізнався про змову на кораблі і попередив друзів, знайшов Бена Гана, відбив у піратів шхуну “Еспаньйола”.)

– Як змінився його характер у результаті подорожі до острова скарбів? (“А мене вже ні волами, ні арканом не заманиш удруге на той клятий острів. Я й досі прокидаюся від жаху…”)

Практична робота. Складання схеми “Уроки острова”

– Які життєві уроки здобув Джим?

Джим Хокінс

Зрозумів:

Навчився:

За свої вчинки потрібно відповідати;

Честь, обов’язок, милосердя, любов до ближнього – основа життя;

Не золото править світом;

Справжні друзі – неоціненний скарб

Володіти собою;

Виживати в екстремальній ситуації;

Керувати кораблем;

Орієнтуватися на місцевості;

Здобувати паливо

– Кого з персонажів прочитаних раніше творів нагадує корабельний юнга Джим Хокінс?

– Що об’єднує Джима Хокінса і Діка Сенда?

– Чим вони відрізняються?

– Як ставиться до кожного з них автор твору?

– Як ці персонажі поводяться у критичних ситуаціях?

“Коло думок”.

– Кого з юнаків – Джима Хокінса чи Діка Сенда – ви б хотіли мати за товариша? Чому?

– Висловіть своє ставлення до сквайра Джона Трелоні. Чому, по – вашому, автор ставиться до цього персонажа з певною мірою іронії? Визначте сильні й слабкі сторони вдачі Трелоні, аргументуючи свої висновки прикладами з тексту. (Трелоні – багатий землевласник, став спонсором пошукової експедиції за скарбами Флінта. Через своє аристократичне походження претендував на лідерство, але його надмірна балакучість та некомпетентність стали причиною того, що більшість команди “Еспаньйоли” склали головорізи покійного Флінта. Поступився правом командування капітанові Смоллету, коли дізнався про заколот піратів.)

– Як ви думаєте, чому Стівенсон віддає “Еспаньйолу” саме під командування капітана Александра Смоллета? (Смоллет професійний моряк, ідеально володіє знаннями з навігації та організації корабельного побуту. Людина залізної сили волі, витримки й виняткової порядності. Під час штурму блокгаузу отримав два поранення.)

– Як ви думаєте, чому після повернення до Англії Смоллет залишив службу на флоті?

– Хто такий Бен Ганн? Визначте його роль у розвитку сюжетної лінії твору. (Колишній пірат, разом з капітаном Флінтом плавав на “Моржі”. Став свідком закопування скарбів Флінта на острові Кістяка. За непокору піратом був покараний залишений на острові. За три роки вимушеної самотності щиро розкаявся у своїх злочинах, знайшов головну частину скарбів Флінта й переніс їх до своєї печери. Завдяки човну Бена Ганна Джім Гжінс зміг перевести “Еспаньйолу” в безпечне місце. Завдяки введенню в систему образів роману “Острів скарбів” персонажа на ім’я Бен Ганн у шукачів скарбів з’явилася потужна підтримка людини, яка досконало знає острів й володіє скарбами Флінта. Крім того, автор проводить думку про те, що піратство не приносить щастя людині, більш того, навіть розкаявшись у своїх гріхах, Бен Ганн не може остаточно позбавитися від шкідливих звичок минулого (від пиятики) й швидко втрачає свої гроші. Цікаво, що про перебування Бена Ганна на острові Кістяка написав книгу інший англійський письменник, Р. Ф. Делдерфілд “Пригоди Бена Ганна”.)

– Зробіть висновок, що об’єднує героїв роману, про яких щойно йшла мова. (Головне те, що усі вони порядні люди, для яких людські чесноти й гуманізм є основним життєвим орієнтиром.)

– Чи можна їх назвати позитивними персонажами? Чи є у позитивних персонажів такі риси вдачі, які вам не подобаються?

Характеристика негативних персонажів у системі образів роману

Учитель. Інтерес людини до грошей завжди мав і має місце. Для чого людині потрібні гроші? Для матеріального збагачення? Для самовдосконалення? Чи, може, для того, щоб просто вижити? Прикро, що гроші мають владу над людиною, але це факт. Історія має багато прикладів кропіткої праці заради збагачення, але відомі й ганебні вбивства, розбій, підлість, зрада, підступність, на які підштовхнули жага до грошей, бажання владарювати над світом.

Автор роману “Острів скарбів” теж звертається до теми засудження жаги до збагачення, яка втілилася в образах піратів.

Передусім з’ясуємо значення певних термінів.

Словникова робота.

Гроші – це металеві та паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі й продажу.

Жага – велике, нестримне бажання чого-небудь.

Пірати (з грец.) – грабіжники; корсари (іт.), буканьєри, флібустьєри (гол.)

Повідомлення “історика” (випереджальне завдання).

З виникненням землеробства, скотарства, ремесла між людьми починається обмін продуктами виробництва, який призводить до появи грошей.

Перші гроші побутували у вигляді предметів – камінців, рідкісних мушель, шкур тварин, худоби, зерна тощо. Металеві гроші з’явилися на межі II-І тис. до Р. X.

Коли суспільство вдається до торгівлі, з’являються гроші, це призводить до збагачення одних і зубожіння інших.

Повідомлення “географа”

З 1535 до 1660 року з поневолених держав інків і ацтеків вивезено коштовностей на суму 2,5 млн доларів. Це вдвічі перевищувало вартість цінностей, здобутих у Старому Світі до XVIII ст. Уряди європейських держав – Великобританії, Франції, Голландії організували спустошливі грабежі країн Америки. Вони роздавали спеціальні грамоти на право грабувати. Так з’явилися королівські пірати. (Під час розповіді використовується географічна карта)

У наш час напад на морське або річкове судно з метою заволодіння чужим майном карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років.

Повідомлення “історика

Пірати вірили у прикмети: сережка у вусі покращує зір, а монета в проколотому вусі – пропуск у підземне царство. Піратство завжди вважалося тяжким злочином. Зустріч кораблів у морі з піратами була страшним випробуванням. Піратством займалися і жінки. Китайська жінка-пірат Чен Сяо керувала флотом, що налічував 800 парусних суден, 1000 човнів, 70000 осіб було у її команді. Вона відзначалася особливою жорстокістю не тільки з ворогами, а й зі своїми підлеглими.

Піратське прислів’я “Мертві не кусаються” вражає нас жорстокістю. Ось чому вважалося за краще самому накласти на себе руки, ніж зустрітися віч-на-віч із піратами.

Символ піратів – “Веселий Роджер” червоного або чорного кольорів – мав різні дизайни і говорив про своїх господарів доволі недвозначно.

Повідомлення “географа”.

Найвідоміший пірат – англієць Френсіс Дрейк. Він народився 1545 року, був 12-ою дитиною у сім’ї. Морську кар’єру розпочав у 15 років юнгою на торговому кораблі, а в 1566 році здійснив своє перше далеке плавання до Вест-Індії, тобто Америки. Після повернення його дядько, бізнесмен Джон Хоукінс, вирішив долучити Френсіса до своєї напівзаконної справи – купував рабів у португальських колоніях (або захоплював їх силою) на західному узбережжі Африки й вигідно продавав живий товар іспанцям. Такі операції давали великі прибутки. Френсіс Дрейк вивчив маршрути іспанських золотих караванів від копалень до портів і далі через Атлантику, а також географію Карибського басейну, морське узбережжя та навігаційні умови мореплавства. Одного разу він зі своєю командою, висадившись на берег, напав на іспанський караван там, де його не чекали, – у джунглях. Англійці захопили стільки дорогоцінного металу й коштовного каміння, що навіть не змогли забрати усе награбоване із собою, тому частину здобичі заховали в джунглях. У серпні 1573 року Дрейк із великим багатством повернувся у місто Плімут.

У 1595 році він очолив добре підготовлену й озброєну ескадру для захоплення Панами та пограбування іспанських портів у Карибському морі, але з цього походу він уже не повернувся.

Учитель. Чи було щось позитивне у діяльності морських розбійників?

“Географ”. Так, часто вони першими прокладали великі водні маршрути, які з’єднували Європу з країнами Сходу та Америкою. Френсіс Дрейк здійснив другу навколосвітню подорож (після Магеллана), відкрив острови у, Тихому океані та протоку між островами Вогняна Земля й Антарктидою, яку пізніше було названо протокою Дрейка. Цінності, награбовані піратами, перетворювалися на капітал, який вливався в економіку країни і зміцнював її.

Учитель. “Острів скарбів” вважають зразком “піратського роману”, хоча в ньому немає класичних піратських сцен і зображено неактивних піратів, а лише “уламки піратства”, які не можуть самостійно здобути скарби в бою, а хочуть вирвати з рук одне одного надбання відчайдушних піратів минулого – Моргана, Флінта та ін. Вони називають себе “джентльменами фортуни”, бо у їхньому житті все залежить від удачі: пощастить – повернуться з грошима, не пощастить – загинуть.

– У зв’язку з яким персонажем у роман Стівенсона “Острів Скарбів” уперше входить тема піратства? (Біллі Боне та його пісня “П’ятнадцять хлопців на скрині мерця…”.)

– Визначте роль образу Біллі Бонса в романі. (Перший помічник капітана Флінта, після смерті якого втік до Англії, заволодівши картою скарбів. Карта стала предметом мрій багатьох піратів.)

– Чому саме сліпий П’ю зі своїми “джентльменами удачі” знаходить Біллі Бонса? Що ви можете сказати про П’ю? Чому він гине услід за Біллі Бонсом? (Сліпий П’ю – піратський ватажок, про якого відомо, що він втратив зір у тому ж бою, що й Джон Сілвер свою ногу. Разом із капітаном Флінтом, Джоном Сілвером і Біллі Бонсом складав четвірку найжорстокіших і найнебезпечніших злочинців, що діють у романі Стівенсона “Острів Скарбів”. Загинув під копитами коня після погрому в заїзді “Адмірал Бенбоу”. Його вплив на інших піратів величезний. Навіть втративши зір, він наводить жах на Біллі Бонса, а розумний і хитрий Джон Сілвер з повагою повторює його ім’я. Саме він, а не Джон Сілвер чи Джоб Ендерсон, керував атакою трактиру “Адмірал Бенбоу”.)

– Кого з піратів ви вважаєте найбільш небезпечним? Чому? Визначте провідні риси характеру цього персонажа? Чи тільки негативні риси характеризують його вдачу? Яким є ваше особисте ставлення до нього? (Джон Сілвер, він же Тулуб, він же Довгий Джон, кок на “Еспаньйолі”, потім ватажок піратського заколоту. Стерничий розповідав про нього Джімові: “А що вже хоробрий він, наш Довгоджон, – лев проти нього ніщо! Я бачив, як раз він зітнувся з чотирма – загріб їх і буць голова об голову – а сам був без зброї!”. На “Моржі” у Флінта був квартирмейстером. Ліва його нога була відтята до самого стегна, тому пересувався Сілвер на дерев’яному протезі за допомогою милиці. На відміну від більшості піратів, Джон Сілвер не бідував. Маючи хист до комерції, він був господарем трактиру “Підзорна труба” в порту Брістоля. На плечі завжди носив папугу на ім’я Капітан Флінт. Після страшних подій на Острові Скарбів не тільки залишився живим, вчасно перейшовши на бік шукачів скарбів, а й уникнув справедливого покарання, врятувавшись втечею, прихопивши з собою значну суму грошей. Персонаж виявився настільки цікавим, що про його життя до подій на Острові Скарбів письменником Деннісом Джудом написаний роман “Пригоди Довгов’язого Джона Сілвера”. Має суперечливий характер. Цей персонаж жадібний до грошей, саме жадоба наживи визначає всі його вчинки. Жорстокий і мстивий, розумний і підступний, витриманий і хитрий, з усіх піратів він є найбезпечнішим. Проте Сілвер має веселу вдачу, легко сходиться з людьми й викликає у них довіру, багатий життєвий досвід зробив його гарним психологом та цікавим співбесідником. Це непересічна людина, але він пірат, і це перекреслює всі його позитивні риси. Викликає неоднозначне ставлення. Завдяки йому залишився живим Джім Гокінс.)

Проблемне питання.

“Повернуся з цього рейсу і заживу, як справжній джентльмен”, – планує Довгий Джон.

– Як ви думаєте, Джон Сільвер – джентльмен?

Прийом “Обери позицію”.

Клас ділиться на дві групи, кожна з яких за допомогою цитатного матеріалу доводить власну думку: “так” або “ні”.

Висновки учнів. Джон Сільвер – розумний, розсудливий, хоробрий, сильний, але цього замало, щоб стати справжнім джентльменом, адже слова його брехливі, він жорстокий, корисливий, криваві злодійства для нього – звична справа.

– Кого з піратів можна вважати другим за Джоном Сілвером? Доведіть, спираючись на текст. (Це Джоб Ендерсон, боцман. Енергійний, сильний, фізично витривалий, високий на зріст, ідеально володіє холодною зброєю та стріляє з пістолета, жадібний до грошей. Після зникнення Ерроу виконував на шхуні обов’язки першого помічника капітана. Був вбитий Абрахамом Греєм під час штурму частоколу.)

– Схарактеризуйте найстаршого серед піратів, Тома Моргана. Чому, по-вашому, капітан Смоллет залишив його на Острові Кістяка?

IV. Узагальнення вивченого матеріалу.

– Поміркуйте, що пов’язує обидві групи персонажів роману “Острів Скарбів”. (Карта Острова Кістяка та бажання заволодіти скарбами капітана Флінта.)

– Яку з цих груп, по-вашому, можна назвати командою, а яку ні? Чому? Наведіть аргументи, спираючись на текст твору.

– Визначте провідний художній прийом, за допомогою якого Стівенсон відображає головний конфлікт твору та протистояння шукачів скарбів і піратів. (Антитеза.) Що ще, крім показу конфлікту, залежить від антитези? (Поділ системи образів на позитивних і негативних персонажів.)

– Доведіть, що автор не ідеалізує своїх позитивних героїв та не робить всіх піратів беззаперечними негідниками. Аргументуйте прикладами з тексту.

– Зробіть висновок, чому шукачі скарбів, що чисельно значно поступалися піратам, отримали перемогу?

Учитель. У своєму творі Стівенсон зображує силу людини у життєвих випробуваннях, уславлює мужність, інтелект особистості. Справжній скарб – сміливі, рішучі люди, які ніколи не залишають друга в біді, ризикують власним життям заради інших, заради справедливості і правди. А “острів скарбів” – не за далекими морями, а в душі кожної людини.

– Який скарб ви знайшли для себе на острові в романі Стівенсона?

V. Домашнє завдання:


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 2.67 out of 5)

Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Система образів (Джим Хоккінс і його товариші, пірат Сільвер та ін.)