Рей Дуглас Бредбері. Усмішка. Тривога за руйнування духовних цінностей в оповіданні

Мета: ознайомити учнів з особистістю Рея Дугласа Бредбері, розпочати аналітичне дослідження тексту оповідання Р. Д. Бредбері “Усмішка”, дати відомості щодо фантастики як різновиду художньої літератури та новели як жанру прози; під час аналізу тексту оповідання звернути увагу учнівської аудиторії на особливості творення художнього світу, образу майбутнього в творі; формувати навички аналітичного читання; розвивати вміння висловлювати власну думку, підтверджуючи її прикладами з тексту; сприяти вихованню відповідальності за життя планети й людства.

Тип: урок-діалог

Обладнання: відеоролик “Рей Дуглас Бредбері”, презентація, фрагменти художнього фільму “Усмішка”.

Фантастика – це реальність, що нас оточує…

Рей Дуглас Бредбері

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Розпочинаємо вивчення нової теми “Образ майбутнього в літературі”. Всі ми мріємо про щасливе майбутнє, про те, якими будуть наш світ і наше життя через багато років. Про яке майбутнє для себе та нашої планети мрієте ви?

Мріяли про це й письменники-фантасти. Усвідомлюючи помилки людства в сучасному світі, вони не стоять осторонь сучасних проблем, намагаються застерегти світ від занепаду і створюють на сторінках своїх творів моторошні картини майбутнього. З одним із таких творів видатного американського письменника-фантаста Рея Дугласа Бредбері ми сьогодні й познайомимося. Маємо почути голос автора та з’‎ясувати, з якою метою він створює такий світ, проти чого застерігає людство.

III. Робота над темою уроку.

Учитель. Перед тим, як вирушити в майбутнє, давайте познайомимося з письменником Реєм Дугласом Бредбері.

Перегляд відеоролика “Рей Дуглас Бредбері”.

С. 194 – підручника.

Бесіда:

– Яке враження справила на вас долй письменника?

– Яким було його дитинство?

– Яке місце в житті Бредбері займала любов до книг?

– Як ви розумієте його слова: “Якщо через сто років на мою могилу прийде хлопчик і напише олівцем: “Тут лежить людина, що писала казки”, я буду неймовірно щасливий”?

Словникова робота.

Фантастика (фр. той, що не існує, грец. – мистецтво уявляти) – це

1) різновид художньої літератури, в якому авторська вигадка сягає від зображення дивно – незвичних, неправдоподібних явищ до створення незвичайного – вигаданого, нереального світу.

Фантастика володіє власним фантастичним типом образності з високим ступенем умовності, відвертим порушенням реальних логічних зв’‎язків і закономірностей. У фантастичній картині світу читач пізнає перетворені форми реального;

2) спосіб художнього творення, в основі якого лежить нереальне, уявне, чарівне, неприродне.

Соціальна фантастика – різновид фантастики, у якому висловлено роздуми (або припущення) щодо теперішньої та подальшої долі суспільства, людської цивілізації, Усесвіту. У деяких творах поєднуються ознаки наукової та соціальної фантастики (наприклад, у творах Г. Уеллса, Р. Бредбері та ін.).

Літературознавча довідка

Конфлікт – зіткнення, протиборство діючих сил, що визначає рух сюжету літературного твору. Таке зіткнення може відбуватися в душі героя, між двома персонажами, групами персонажів, а також між героєм і обставинами, які йому перешкоджають.

IV. Аналітико – інтерпретаційне дослідження тексту оповідання

Бесіда на з’ясування первинного сприйняття тексту

– Які враження залишило у вас оповідання “Усмішка”?

– Чим оповідання відрізняється від жанру новели?

– Що здалося вам дивним, незрозумілим? Що шокувало?

– Які питання у вас виникли піц час прочитання тексту?

– Які почуття охоплювали під час читання твору?

Завдання. Виразно прочитайте перший абзац і спробуйте пояснити, до якого світу потрапляє читач. Що повідомляє автор про світ, де живуть герої? (Холод, туман, іній, розбиті будинки, довжелезна черга.)

– З якою метою вишикувалася черга з самого ранку? (Базарний день і свято.)

– Які почуття та асоціації викликає у вас слово “свято”? Як ви гадаєте, чому автор не повідомляє на початку твору, яке ж саме свято відзначатимуть люди цього дивного світу? (Напевно, читач іще не готовий сприйняти таку інформацію, автор ще не повідомив багато важливого. А з іншого боку – це інтрига, якою так майстерно володів Рей Бредбері!)

– Як почувався хлопчик у черзі?

– Опишіть людей у черзі. Чому автору важливо показати саме таку картину читачам? Обгрунтуйте свою відповідь цитатами з тексту. (“Хлопчисько притупцьовував на місці і дмухав на свої червоні, у саднах, руки, позираючи то на брудну, з грубої мішковини, одежу сусідів, то на довгий ряд чоловіків та жінок попереду.” Автор розгортає перед читачем непривабливу сумну картину: замерзлі люди, брудний, бідний одяг, червоні, у саднах, руки хлопчика – все це наводить на думку, що в цьому світі живуть нещасливі, бідні люди, що потерпають від холоду та злиднів.)

– Чому автор підкреслює, що світ, до якого потрапляє читач, – холодний? (Холод не тільки ззовні, холод у душах людей).

Перегляд фрагменту із художнього фільму “Усмішка”.

– Які кінематографічні засоби використані для цього? Чому плівка – чорно-біла?

– Виразно прочитайте перший діалог оповідання. Що ви можете сказати про стосунки між людьми в цьому світі? (У цьому світі панує влада того, хто сильніший. Якби за Тома не заступився Грігсбі, хлопчика просто викинули б із черги.)

– Про які плювки йдеться в розмові? Чому автор не пояснює читачам, що відбуватиметься на “святі”? (Автор поступово підводить читача до кульмінації свята, напевно, письменник прагне чимось шокувати своїх читачів.)

– Яким чином продаж “кави” дає додаткові штрихи до печальної картини цього світу? (Важко уявити, що в людей немає бодай декількох монет, аби купити собі гарячого напою, важко уявити, що люди не знають смаку справжньої кави, а вимушені споживати юшку з якихось ягід. Цей світ не тільки холодний, похмурий, бідний, у цьому світі немає елементарних речей, необхідних для існування людини.)

– Хто така “вона”, про яку говорять люди в черзі? Чому автор до останнього не повідомляє її ім’‎я? (Картина, на якій зображена усміхнена жінка. Автор до фіналу твору не розкриває назви картини, щоб примусити читачів, можливо, замислитися, а можливо, й злякатися.).

– Чому тільки з опису розмови в черзі читач дізнається, що потрапив у далеке майбутнє? Чому люди не знають точно, який рік? (Читач потрапляє в зруйнований світ, на уламки цивілізації, де навіть календар не ведеться: “А може, трьохтисячний. Чи п’‎ятитисячний. Звідки нам знати! Стільки часу самісінька веремія була… і лишилися нам лише уламки…” У читача виникає питання, чому люди не змінюють нічого в своєму житті, чому не прагнуть розвитку й покращення умов свого життя.)

– Чому питання “А навіщо ми усі тут зібралися”? прозвучало саме з вуст хлопчика Тома? (Дитина з іще чистою душею не може зрозуміти радості дорослих від “свят”.)

– Якщо Том не розуміє, чому люди збираються на майдані, чому все ж таки сам прийшов із самого ранку? (Інших свят він не знає, тому й приходить. Автор показує страшну передачу “досвіду” від покоління до покоління.)

– Чому тільки в розмові з Грігсбі автор розкриває читачу сутність свят? Як пояснює Грігсбі причину їх виникнення? (Автору необхідно було показати читачу жалюгідне існування людей у цьому світі, а потім вже розкрити причину, чому люди шикуються в черги. Ненависть до тієї цивілізації, що стала причиною їхнього зубожіння – ось головна причина того, що люди збираються на свята та руйнують те, що не зруйнувала світова катастрофа: палять книги, трощать заводи, розбивають вщент машини: “Людина ненавидить те, що її занапастило, що їй життя поламало. Вже так вона влаштована. Нерозумно, можливо, але така людська природа”. Окрім того, люди повторюють дії та вчинки людей з далекого минулого – представники загиблої цивілізації також були охоплені ненавистю та зруйнували світ. Вандалізм стає нормою життя.)

– Чому Грігсбі називає людей цього світу “троглодитами”?

Троглодит – підвид людини, що характеризується людським виглядом, рясною волосистістю й нерозвиненою мовою. Згодом троглодитами стали називати неосвічених та невихованих людей. Люди, що живуть без освіти, без науки, без техніки, без культури, однією лише ненавистю та помстою, дійсно, нагадують печерних людей.

– Поміркуйте, чому один із черги вважає, що “хтось із доброю душею” може створити нову цивілізацію, кращу, ніж попередня. Якою має бути людина, котра врятує цивілізацію? (Люди цього світу не всі ненавидять цивілізацію, хтось живе надією, що світ повернеться до розвитку, але має прийти людина, яка розуміє всі жахіття війни, всі страшні наслідки ядерної катастрофи.)

Схема “Художня модель людства майбутнього в оповіданні Р. Д. Бредбері “Усмішка”

Зруйновані міста, дороги, понівечені від бомбардування

“Свята” ненависті та руйнації

Холод, туман, радіоактивні поля

Відмова від цивілізації

Одяг із грубої мішковини, “кава” із диких ягід

Надія на відродження “нової” цивілізації

V. Рефлексія.

Підсумкова бесіда.

– Яке майбутнє намалював письменник у оповіданні “Усмішка”?

– Чи дає надію автор на відновлення цього зруйнованого світу?

– Яка катастрофа стала причиною перетворення світу на таке жахіття? Поміркуйте, що було головним для людей, які в далекому минулому застосували ядерну зброю.

– У чому, по-вашому, полягає застереження Рея Бредбері?

– Що для автора більш страшне: зруйновані міста чи серця, сповнені ненависті?

– Як ви розумієте слова Бредбері, що стали епіграфом до нашого уроку?

– У чому актуальність твору? Чи можемо ми спостерігати в сучасному світі дії людей, що можуть привести людство до таких страшних наслідків?

VI. Домашнє завдання.

Поміркувати над запитанням “Чому головний герой – дитина?”

Створити колаж на тему “Як люди руйнують планету Земля?” (в основі має бути текст оповідання Р. Д. Бредбері “Усмішка”)*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Рей Дуглас Бредбері. Усмішка. Тривога за руйнування духовних цінностей в оповіданні