Рей Дуглас Бредбері. “451&;deg; за Фаренгейтом”. Тема знецінення культури. Провідні мотиви твору – книги (читання), пожежі, тотального контролю, інакомислення тощо – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розкрити тему знецінення культури, визначити провідні мотиви твору; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу твору; виховувати у старшокласників потребу в саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: тема, сюжет, провідні мотиви, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, фізика, хімія, біологія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, відеопрезентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Сьогодні ми часто чуємо нарікання на те, що в суспільстві знижується цікавість до читання, особливо у молоді. Чому це відбувається? Чому книги, читання зникають з повсякденного життя переважної більшості громадян? Чому менше читають? Можливо, нічого страшного в цьому немає? Щоб поговорити про це, звернімося до роману Рея Бредбері “451° за Фаренгейтом”.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Взаємоперевірка домашнього завдання, відповіді на питання.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

– За визнанням самого письменника, задум роману “451° за Фаренгейтом” виник, коли він дізнався про спалення бібліотеки в Олександрії. Ця подія має як мінімум чотири передбачуваних датування, а сам Бредбері говорив про неї як про те, що трапилося “3000 років тому”. Чому саме “451° за Фаренгейтом”? Тому, що саме за цієї температури починає горіти папір.

Роман був написаний 1953 року, і в ньому описано уявне майбутнє Америки. Утім, коли читаєш, виникає враження, ніби це майбутнє уже настало. Найжахливіше й надивовижніше те, що великий фантаст і вигадник Бредбері нічого не вигадав. Усе описане вже було або є зараз.

2. Жанрова характеристика роману (повідомлення учня)

– Твір “451° за Фаренгейтом” є одним з кращих в жанрі антиутопії (соціально-філософської антиутопії). Перед нами постає картина людського існування в державі майбутнього. Найстрашніше те, що життя людей протікає на тлі війни, яку вони завзято намагаються не помічати, хоча на війні гинуть чоловіки – чоловіки, батьки, сини.

І все-таки держава в особі свого головного чиновника стверджує, що всі щасливі.

3. Бесіда

– Як трактує поняття щастя владу? Які складові цього “щастя”?

– Як називається політичний режим, який характеризується повним контролем над усіма сферами життя суспільства?

– А навіщо спалюють книги в щасливій державі майбутнього?

– Чим пишається Монтег на початку роману?

– Чи всі книги знищують? Чому ні? Як і де визначено, яка книга є небезпечною, а яка ні?

– Які друковані видання не викликають побоювання у влади і чому?

– Як ви вважаєте, чому небезпечними є книги, а не телевізор, який дивляться тисячі людей?

– Чому державі вигідно, щоб людину з чотирьох боків оточували телевізорних стіни? Що кажуть про це Бітті і Фабер?

4. Робота зі словником

Утопія – місце, якого не існувало; за іншою версією, благословенна країна. Антиутопія з’‎явилася тоді, коли держава та суспільство виявили свої негативні риси, стали небезпечними для людини, не сприяли прогресу. В антиутопії завжди було виражено протест проти насильства, абсурдного соціального устрою, безправного становища людини. У жанрі антиутопії творили Є. Зам’‎ятін (“Ми”), Дж. Свіфт (“Подорож Гуллівера”), Г. Уеллс (“Людина-невидимка”), Дж. Оруелл (“1984”, “Скотний двір”).

5. Евристична бесіда

– Де відбуваються події роману? (У недалекому майбутньому в США.)

– Що сталося з суспільством? Чому воно прийшло до такого фіналу? (Люди перестали думати, читати, спілкуватися. Перестали цінувати родину, дітей навіть власне життя. Вони працюють, розважаються, ганяють на супершвидких автомобілях по місту, коли їм ставало сумно. Нікому немає діла до того, що в країні йде війна.)

– Чому книжки спричиняють таку ненависть, чому їх бояться? (“Вони показують нам пори на обличчі життя”.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

– Побутує думка, що фантастика не може належати до серйозної, інтелектуальної літератури, але Бредбері спростовує цю думку. Історія знає чимало прикладів, коли у тоталітарних державах спалювали книги. Так, було, наприклад, 1933-го в Німеччині, коли до влади прийшли фашисти. Тож роман “451° за Фаренгейтом” – це передовсім книга-попередження усім нам проти небажаного майбутнього, яке може й не настати.

2. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Що ж таке книга за Бредбері?

Очікувані відповіді.

Книга – інтелектуальність (знання).

Книга – думка.

Книга – життя (вони показують нам виклики життя).

Книга – індивідуальність, особистість (автора, читача).

Книга – співрозмовник (спор).

Книга – культура.

Висновок: книга – це душа, духовність.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підібрати цитатну характеристику до образів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Рей Дуглас Бредбері. “451&;deg; за Фаренгейтом”. Тема знецінення культури. Провідні мотиви твору – книги (читання), пожежі, тотального контролю, інакомислення тощо – IІ семестр