Ідеї миру, людяності, порятунку духовних цінностей у романі Ромена Гарі “Повітряні змії” – Франція – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Мета – формувати компетентності: Предметні (знання особливостей розвитку сучасної зарубіжної літератури; знання життя та концепції творчості Ромена Гарі; навички сприймання інформації на слух; уміння виокремлювати головне, визначати роль деталі в тексті; культуру мовлення; аналітичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички роботи в групі й колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати інформацію та презентувати її; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; здоров’язбережну: розуміння цінності життя; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія, українська художня культура (мистецтво).

Обладнання: портрет Ромена Гарі, видання його творів, ілюстрації до них.

Для надії потрібні двоє.

Ромен Гарі “Повітряні змії”

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивний прийом “Гронування”

· Складіть гроно до постаті Ромена Гарі.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз тексту літературного твору

· Складіть сюжетну лінію роману “Повітряні змії” Ромена Гарі.

Очікувана відповідь

1930 рік, людо 10 років → після смерті батьків він живе в Нормандії зі своїм дядьком, Амбруазом Флері; через захоплення виготовленням повітряних зміїв у формі знаменитих людей Франції та світу дядька вважають ненормальним → Людо випадково зустрічає прекрасну польську аристократку на ім’я Ліла, намагається сподобатися їй → ревнує Лілу до Ганса, її німецького кузена та друга → завдяки здібностям у лічбі й феноменальній пам’яті Людо стає секретарем батька Ліли, Броніцького, а також його помічником в аферах на біржі → напередодні війни Людо впродовж кількох місяців живе в Польщі, у замку Броніцьких → Людо змушений повернутися до Франції → Людо стає активним учасником Опору → знаходить Лілу, яка повернулася з Польщі з родиною завдяки допомозі німецького офіцера фон Тіля → у Парижі Людо знайомиться з Жулі Еспінозою, колишньою мадам із борделя, нині – одним із головних інформаторів Опору → друг його дядька, Марселен Дюпра, “чинить опір” по-своєму: він не зачиняє свій ресторан “Чарівний куточок” попри ризик, складнощі й навіть те, що його послугами користуються здебільшого німецькі офіцери → Амбру-аза намагаються заарештувати за запускання зміїв з іудейською шестикутною зіркою на знак протесту проти подій на велодромі д’Івер (“Вель д’Ів”) → Амбруаз тікає до Шамбон-сюр-Ліньона, де приєднується до пастора Андре Трокме і його дружини Магди для порятунку єврейських дітей → на кордоні Ліона та Швейцарії дядька затримують німці → на щастя, Амбруаз повертається з Аушвіца й відновлює виробництво зміїв як символу надії та відродження → Лілу обстригли за колабораціонізм, що не завадило їм з Людо одружитися.

2. Аналіз образів героїв літературного твору (робота В групах)

· У 5 групах схарактеризуйте образи героїв роману “Повітряні змії” Ромена Гарі: 1-ша група – Амбруаза Флері, 2-га – Жулі Еспінози, 3-тя – Марселена Дюпра, 4-та – Людо, 5-та – Лілу.

Очікувані відповіді

1-ша група. Амбруаз Флері – відставний листоноша, натхненний творець повітряних зміїв, схожих на веселих жаб, усміхнених рибок, кораблі з вітрилами. Напередодні Другої світової війни й після поразки Франції він почав виготовляти “політичних” повітряних зміїв, зображуючи тих, хто “У Франції коли-небудь показував зуби ворогові, від Карла Великого до маршалів Імперії”, видатних французів доби Просвітництва, алегорію Свободи. Амбруаза кидають до в’язниці, від якої його рятує репутація божевільного. Але тимчасове звільнення не допомагає йому уникнути ані Бухенвальда, ані Аушвіца, тому що він відмовляється виконати наказ Ільзи Кох сконструювати повітряного змія з людської шкіри. Його вважали загиблим – доти, поки за 20 місяців після арешту людо побачив у небі змія, що зображував генерала де Голля.

2-га група. Єврейка Жулі Еспіноза напередодні війни господиня мебльованих кімнат, відома паризька звідниця. Це один з образів, що роблять останній роман Гарі гімном людської мужності. Ще 1938 р., після Мюнхенської угоди, вона зрозуміла, що станеться з Європою, і почала готуватися до найгіршого. Жулі брала уроки манер і вивчала історію, зробила пластичну операцію носа. Уже в лютому 1940 р., коли майже ніхто не вірив у поразку Франції (хоча до окупації залишалося кілька місяців), коли не йшлося про рух Опору, Жулі почала формувати підпільну групу, добираючи надійних людей, чудово розуміючи, якому ризику піддає себе. Свою дочку вона завбачливо забезпечила арійськими документами й відправила на навчання до німецького Гейдельберга, щоб та здобула “Диплом, який буде дуже корисний, коли німці будуть тут”, сама ж обміркувала до дрібниць своє перетворення зі старої звідниці на графиню Естергазі. її залізна рішучість принесла результати: Лондон і “Вільна Франція” дістали надійне джерело найрізноманітнішої інформації – від настроїв у німецьких верхах і списків інформаторів гестапо до дислокації німецьких військ у Нормандії, а євреї, з якими її зводила доля,- арійські документи. Вона не боялася, що її схоплять фашисти або що її зв’язки з окупантами кваліфікуватимуть як ганебні – просто прагнула дожити до перемоги.

3-тя група. Марселей Дюпра – господар ресторану “чарівний куточок”, майстерний кулінар, творець небачених страв; певною мірою одержимий, як і його приятель Флері. Першим рішенням Дюпра було бойкотувати ворога, але після наказу мало не самого фюрера зберегти “кулінарний геній” Франції, Дюпра, провівши безсонну ніч, вигадав такий вихід: його ресторан має залишатися тим, чим він був завжди,- однією зі справжніх цінностей Франції; і він щодня доводитиме ворогові, що його, Марселена Дюпра, не можна перемогти. Звісно, щоб оцінити справжню позицію Дюпра, слід його зрозуміти, а не обзивати підлабузником чи колабораціоністом. Але Дюпра плював на ці прізвиська й не без міцних виразів роз’яснював, що ті, хто відповідають за видатну французьку кухню, захищатимуть її до кінця, а зрештою війну виграє не Німеччина, не Америка й не Англія – війну виграє Дюпра та його “чарівний куточок”! У цьому виклику – і відчай, і щирість, і відданість своєму покликанню, але французька кулінарія стала для Дюпра “останнім окопом”, і він продовжував подавати німцям суфле з печінки з брусницею, салат із ракових шийок та телячу печеню.

4-та група. Людо – провінційний хлопець, сирота, якого виховує дядько – сільський листоноша. Уперше ми зустрічаємо хлопця у віці 10 років. Зустрівши Лілу в лісі, він хоче бачити її частіше, але вдруге вони зустрічаються тільки за 4 роки, хоча хлопець чекав, щодня приходячи на те саме місце. Геній в усній лічбі, Людо стає рахівником у батька Ліли. Із початком війни Людо йде в підпілля, розпочинає боротьбу і за своє кохання, і за визволення Франції від нацистів. Людо – божевільний романтик, витончений, вразливий, зворушливий, “спадкоємець” великої кількості повітряних зміїв, принциповий (як усі бідні люди), благородний. Поворотним у свідомості Людо став факт прилюдного покарання Ліли: адже розправу над молодою жінкою вчинили не фашисти чи монстри, а “свої” – люди, яких він знав із дитинства, “І це було найстрашніше”. Вірність у коханні допомогла Людо знайти своє щастя й одружитися з Лілою.

5-та група. Лілі, доньці заможного польського аристократа, на момент першої зустрічі з Людо було 11,5 років. Із початком війни її кидало з місця на місце. її доля могла б скластися трагічно, якби вона знову не зустріла Людо. Ліла пройшла крізь біди й випробування: її принижували; вона дізналася, що таке жити в злиднях, служити офіціанткою, опинитися на панелі; зрештою, стати коханкою важливого німецького генерала – щоб якось вижити. Тепер усе начебто минулося. Але ні – найжахливіше та найганебніше чекало на неї, коли на міській площі звільненого Клері Лілі прилюдно, під улюлюкання натовпу, поголили голову за зв’язок з окупантом. Життя зрештою повернулося до дівчини обличчям, і Ліла знайшла своє щастя поруч із Людо.

3. Сприйняття творів інших видів мистецтв

· Перегляньте ілюстрації до роману “Повітряні змії” Ромена Гарі, виконані вашими однокласниками та професійними художниками. Які влучніше передають зміст твору? Чому?

4. Робота з епіграфом

· Як ви зрозуміли епіграф до уроку?

5. Аналіз тексту літературного твору (запис до зошитів)

· Визначте провідні проблеми роману “Повітряні змії” Ромена Гарі.

Очікувана відповідь

Провідні проблеми роману “Повітряні змії” Ромена Гарі

■ Проблема вірного та справжнього кохання.

■ Проблема людяності, миру, порятунку духовних цінностей.

■ Проблема пам’яті (Голокост).

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

1. Узагальнення вчителя

– Вочевидь, гостра соціальність характерна для всієї прози Ромена Гарі, що відзначається благородством, духовністю, добротою. Його романи населяють чудові люди – смішні й довірливі, живі й розумні, які кохають, страждають та прагнуть змінити світ: “Я вірую в особисту свободу, у терпимість і в права людини… у прогрес… – писав митець. – Можливо, я обманююся… тоді я готовий загинути разом із людьми та слонами, але не раніше, ніж спробую захистити їх усіма силами від розгулу тоталітаризму, націоналістів, расистів, містиків і маніяків”.

2. Творча робота

· Напишіть есе “Думки, навіяні романом “Повітряні змії” Ромена Гарі”.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом “Однією фразою…”

· Однією фразою по черзі підбийте підсумок уроку.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: завершити есе, опрацювати матеріал підручника за темою уроку.

Випереджальне (Індивідуальне; 2-3 учні): підготувати повідомлення про життя та творчість П. Коельйо, загальний огляд його роману “Алхімік”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ідеї миру, людяності, порятунку духовних цінностей у романі Ромена Гарі “Повітряні змії” – Франція – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ