Рей Дуглас Бредбері. Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії 451° за Фаренгейтом

Мета: поглибити знайомство учнів з письменником Реєм Бредбері, який передбачив майбутнє; на прикладі роману “451 за Фаренгейтом” показати, як цивілізація руйнує красу і внутрішній світ людини, а краса і уміння мислити врятує цивілізацію; розвивати уміння аргументувати думку, спираючись на текст; формувати мовленнєві навички і виховувати культуру власного висловлювання; показати перемогу справжніх людських цінностей над абсурдом бездуховного буття.

Обладнання: портрет письменника, буктрейлер до твору Рея Бредбері “451 за Фаренгейтом”, епіграф, роздатковий матеріал, ілюстрації до твору.

Тип уроку: урок вивчення художнього твору

Хід уроку

Не існує завтрашнього дня.

Майбутнє укладене в сьогоденні.

Тільки сьогодні може стати днем порятунку людини.

Дейл Карнегі

І. Мотивація навчальної діяльності.

Методичний коментар: щоб підсилити інтерес учнів до мистецтва слова, зацікавити учнів та залучити до читання показується відеоряд (6-8 слайдів) бомбардування та землетрусу у Японії. На фоні відеоряду вчитель читає поезію Ліни Костенко “Вже почалось, мабуть, майбутнє…” (Додаток 1, відеоряд)

Скажіть, будь ласка, побачене і почуте вразило вас?

1. Робота у зошиті. Давайте виконаємо завдання.

Оберіть, будь ласка, із запропонованих у словничку слів, ті, які б схарактеризували ваші враження від побаченого і почутого та розподіліть їх за групами.

(Страх, тривога, безнадія, руйнація, безвихідь, уламки, руїни, безглуздя, розорення, кошмар, моторошність, жахіття). (Додаток 2, документ Microsoft Word )

Слово вчителя. Діти, відеоряд, який ми побачили, це жахлива реальність – землетрус у Японії, яка на сьогодні є однією з найрозвиненіших країн світу, прикладом сучасної цивілізації та її найвищих досягнень. Наша безпечність, наша самовпевненість можуть призвести до самознищення. “Ми, земляни, маємо вроджений дар руйнувати все величне і прекрасне” – так сказав про діяльність людей відомий письменник-фантаст Рей Бредбері.

Ви бачите портрет відомого американського письменника-фантаста Рея Дугласа Бредбері. У 2010 йому виповнилось 90, а у 2012 його не стало. Цікаво: свої твори він друкував на звичайній друкарській машинці, відмовлявся сідати за кермо авто, а як ви думаєте: чому? (Його лякають усі прояви сучасного життя, які називаються одним словом – цивілізація).

Саме проблеми наслідків цивілізації стали темою творів Бредбері, один з яких ми сьогодні будемо розглядати. Мені б хотілося поговорити з вами про важливі та актуальні проблеми сьогодення.

II. Оголошення теми і мети уроку.

“Шукайте посмішку Джоконди, вона ніколи не мине…” – говорить Ліна Костенко. А сам Бредбері, якого назвали “фантастом №1” про стиль своїх творів сказав так: “Фантастика – це наша реальність, доведена до абсурду”. Отже основним нашим завданням буде визначення причин руйнації, тема знецінення культури.

III. Актуалізація опорних знань у формі фронтальної бесіди

Скажіть, які твори відомого фантаста рея Бредбері вам вже знайомі? (Усмішка)

Згадайте, як описує суспільство 2061 року Бредбері у новелі “Усмішка”?

Яким бачить Бредбері суспільство у романі-антиутопії “451 по Фаренгейту”?

Перегляд буктрейлера до твору.

VI. Формування нових знань, умінь та навичок

1. Словникова робота.

Цивілізація – розвинене суспільство з високою матеріальною культурою, передовою наукою, технікою.

Культура – усі матеріальні й духовні цінності, створені розумовою та фізичною працею.

Абсурд – безглуздя.

Крах – катастрофа.

Антиутопія – вигадане суспільство, яке є антитезою утопії. Зазвичай для нього характерний гнітючий суспільний контроль, що здійснюється авторитарним або тоталітарним урядом.

2. Опрацювання навчального матеріалу.

3. Робота із текстом.

Чи є спільне між двома творами? Доведіть цитатами з тексту.

Коментар вчителя та виразне читання уривків учнями.

Давайте порівняємо новелу Рея Бредбері “Усмішка” та його роман-антиутопію “451 за Фаренгейтом”. (Додаток 3)

4. Евристична бесіда.

1. Якими художніми засобами користується автор, змальовуючи світ майбутнього?

2. Які кольори ви могли б використати, якби були художником? Чому?

3. Як змінюються органи світосприйняття у людини майбутнього?(Людина не бачить вранці росу на траві, не може розрізнити запах осіннього листя; рекламні щити стали в десятки разів довшими, тому, що швидкість руху машин така велика, що водії не встигають прочитати рекламу; за повільну пішу прогулянку або рух із малою швидкістю поліція може заарештувати )

4. Давайте створимо картину світу майбутнього за романом “451 за Фаренгейтом”.(Зачитування цитат, які зображують місто, людей)

5. Чи подобається вам таке майбутнє?

Досить неприваблива картина. Чому ж вона така? Хто винен у цьому? Людина. Хто виправить це? Людина.

5. Робота у зошиті.

Виконайте вправу.

Дібрати до слова “щастя” п’‎ять характеристик та змалювати їх символами. Пояснити власний вибір.

Щастя -…

(Учні дають відповіді та пояснюють вибір. Роблять загальний висновок, що таке щастя для людини.)

Щастя у романі Бредбері-це…

(Учні говорять, що це бути як всі; не бачити красу природи; не думати, а отже, не страждати; не приймати близько до серця чужі проблеми, зберігаючи власний спокій; розважатися якомога бездумніше, витісняючи з голови лишні питання; переживати гостроту відчуттів, так як тільки вони дають можливість цим людям відчути плин життя, бути таким, як усі і т. д.)

6. Слово вчителя.

Як називається політичний режим, який характеризується повним контролем над усіма сферами життя суспільства? На чому він грунтується?

Тоталітарний, або авторитарний, режим заснований на страху громадян і на диктаті правлячих кіл.

У романі виникає з перших сторінок тема протесту проти небажаного майбутнього, тема заперечення суспільства, де людина є придатком машини, де нівелюється особистість. У романі звучать гіркі слова: “Ми живемо в час, коли люди вже не являють собою цінність.. Людина в наш час – як паперова серветка: в неї сякаються, бгають, викидають, беруть нову, сякаються, бгають, викидають… Люди не мають свого обличчя “.

У книзі О. Гончара “Собор” є такий на диво точний поділ людей на 2 категорії, він чітко відбиває людську суть. Герой зазначеного роману стверджує, що є люди – “руйначі” і є люди – “будівничі”. Монтег на початку твору – “руйнач”. І раптом (або не раптом?) Він перетворюється в творця, в “будівничого”.

З чого починається духовне одужання Монтега?

Минуло вже півстоліття. Настав новий вік. Найстрашніше в цій книзі те, на мій погляд, що це майбутнє вже дуже впізнається, риси тієї далекої держави, на жаль, проступають в нашому житті. Найжахливіше і дивовижне те, що великий фантаст і вигадник Бредбері нічого не вигадав. Все вже було або є зараз. Пожежні палять книги? Ну і що? Ми про це знаємо з історії. Чи не правда? Розкажіть про це. Бредбері пише, що в постіндустріальному майбутньому книги будуть на зразок жуйки, що телебачення перетвориться на суцільне мильне шоу.

7. Дослідницька робота.

1. Розповідь про вогнища з книг у фашистській Німеччині, відеоматеріал про спалювання книг на площі Берліна.(Додаток 4)

(У своєму прагненні очистити країну від усього, що вони вважали “негерманского”, нацисти публічно спалювали книги по всій Німеччині. Тут показано, як перед будівлею Берлінської опери скандують натовп спалює книги, написані євреями і авторами, які дотримуються лівих поглядів. Йозеф Геббельс, міністр пропаганди і громадської інформації в уряді Гітлера, говорить про “перевиховання” Німеччини.)

2. Учням було дано незвичайне завдання: проаналізувати програму трьох будь-яких телевізійних каналів за три дні тижня, вибрані довільно, і дати коротке резюме.

8. Експрес-анкета.

З ким були б ви, якби опинилися в цьому фантастичному місті

– з тими, хто спокійно обходиться без книг;

– з тими, хто таємно читав книги і зберігав їх у пам’яті;

– з тими, хто знищував книги.

Зізнайтеся собі чесно, чи потрібні вам книги, коли є телебачення, кіно, комп’ютер? (Так. Ні.)

– Що ж таке книга по Бредбері?

Книга – інтелектуальність (знання)

Книга – думка

Книга – життя (“пори на обличчі життя”)

Книга – індивідуальність, особистість (автора, читача)

Книга – співрозмовник (суперечка)

Книга – культура

– Перечитаємо епізод, де Монтег читає вірші Метью Арнольда.

Висновок: книга – душа, духовність

Кого запам’ятав (вивчив напам’ять) Монтег? (Екклезіаст – автор однієї з книг, що входять до Старого Завіту.)

Читання вчителем уривка з Еклезіаста:

Из Екклезиаста.

Есть время жить – и время умирать.

Всему свой срок. Всему приходит время.

Есть время сеять – время собирать.

Есть время несть – есть время сбросить бремя.

Есть время убивать – и врачевать.

Есть время разрушать – и время строить.

Сшивать – и рвать. Стяжать – и расточать.

Хранить молчанье – слова удостоить.

Всему свой срок. Терять и обретать.

Есть время славословий и проклятий.

Всему свой час. Есть время обнимать.

И время уклоняться от объятий.

Есть время плакать – и пускаться в пляс.

И побивать каменьями кумира.

Есть час любви – и ненависти час.

И для войны есть время – и для мира.

8. Цікаве про роман Рея Бредбері “451 по Фаренгейту”.

Роман був екранізований в 1966 році. У 1984 році в рамках телеальманаха “Цей фантастичний світ” був знятий телеспектакль “Знак саламандри”, створений за мотивами роману Бредбері і розповіді Едварда Людвіга (Edward William Ludwig) “Маленький злочинець”. З 2007 року в санкт-петербурзькому театрі “Ювента” демонструється вистава “Симфонія вогню”, поставлена за мотивами роману. Ідея Р. Бредбері була використана при створенні фільму “Еквілібріум”. У 2011 група Арія в своєму альбомі Фенікс за мотивами роману випускає композицію “Симфонія вогню”.”. Пісня “Симфонія Вогню” – це не повість. У ній не ставилося завдання переказати в віршах і покласти на музику зміст всієї книги, хоча описується перша частина, де герой був пожежним і відчував задоволення від знищення, та ж частина, де розповідається про душевні муки героя, де він кидає виклик бездумному, тоталітарному суспільству, рабом якого він був, залишається майже незачепленою.

“Однією з наших цілей – відзначають автори пісні Володимир Холстінін, Ігор Лобанов – було, наприклад, показати, що ті, хто спалюють книги або публікують списки забороненої літератури можуть виглядати і страшно, і як безумці…”)

V. Домашнє завдання.

Для всіх учнів.

1. Скласти кластер за твором Рея Бредбері “451 за Фаренгейтом”.

2. Схарактеризувати образ Монтега:

A) Монтег і Кларісса;

Б) Монтег і сім’‎я;

B) Монтег-пожежник;

Г) Прозріння Монтега.

Індивідуальні завдання.

1. Написати есе на тему: “Ода письменнику”.

2. Написати твір-роздум : “Доля книги у XXI столітті”

3. Зробити ілюстрації до твору (за бажанням)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Рей Дуглас Бредбері. Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії 451° за Фаренгейтом