Рей Дуглас Бредбері. Усмішка. Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору

Мета: продовжити аналітичне дослідження тексту оповідання Р. Д. Бредбері “Усмішка”; проаналізувати образ головного героя твору; звернути увагу учнів на засоби його розкриття, на авторську позицію в тексті; формувати навички пообразного шляху аналізу художнього твору, навички аналітичного вдумливого читання; сприяти вихованню кращих моральних якостей учнів.

Тип: урок-діалог

Обладнання: колаж, створений учнями за випереджальним завданням, фрагменти художнього фільму “Усмішка”, репродукція картини Леонардо да Вінчі “Мона Ліза”.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Гра “Вірю – не вірю”.

1. Чи вірите ви, що Р. Бредбері – англійський письменник фантаст?

2. Чи вірите ви, що події в оповіданні відбуваються 2161 року?

3. Чи вірите ви, що людей до міста вабили базар і свято?

4. Чи вірите ви, що люди вишукувалися в чергу о 6 годині ранку?

5. Чи вірите ви, що люди жили в мирі й злагоді?

6. Чи вірите ви, що люди мали гроші й все могли дозволити собі купити?

7. Чи вірите ви, що Том вперше бере участь у святі?

8. Чи вірите ви, що Том відмовився плювати на картину?

9. Чи вірите ви, що люди рвали портрет, наче голодні птахи?

10. Чи вірите ви, що Том вирвав клаптик з картини й заховав у кишеню?

11. Чи вірите ви, що Том повернувся додому опівночі?

12. Чи вірите ви, що хлопець побачив у себе на долоні обличчя Джоконди?

Бесіда.

– Схарактеризуйте світ, зображений у творі Рея Бредбері “Усмішка”.

– Хто головний герой оповідання? Чому головним героєм твору є дитина? (Діти – майбутнє людства. Від того, якою виросте дитина, залежить, яким буде життя суспільства в майбутньому. Окрім того, діти інтуїтивно відчувають зло й добро, для них світ Краси та Любові відкритий.)

– Проти чого застерігає нас автор “Усмішкою”? (Учні демонструють колаж і захищають його. Для колажу можуть слугувати фото з видами Чорнобильскої АЕС, наслідками бомбардування Хіросіми та Нагасакі, аварії на Першій Фукусімській АЕС тощо.)

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Наша подорож у майбутнє моторошним світом твору Р. Д. Бредбері триває, сьогодні ми пильно придивимося до образу головного героя – Тома, спробуємо зрозуміти, чому саме він привернув увагу автора та як в образі Тома розкривається головний задум письменника.

– Яким уперше ви побачили Тома? Чому хлопчик прийшов на майдан, хоча й мучився питанням, навіщо всі стоять? (Том прийшов для того, щоб долучитися до свята, тобто, плюнути або жбурнути камінням, якщо дозволить влада, або щось розтрощити. Він не бачив іншого способу святкування й тому не знає, як ще можна святкувати та радіти. Окрім того, він заінтригований картиною, адже, кажуть, “вона усміхається”. Для нього це інтрига, адже в Томовому оточенні усмішкам немає місця.)

– Схарактеризуйте світ, в якому зростав Том, чи можна сказати, що таке оточення вбиває Любов і Красу? Аргументуйте свою думку текстом. (“- Чи пам’‎ятаю я, Томе? Чи пам’‎ятаю? Та ж я розбив переднє скло – скло, чуєш? Господи, звук який був, розкіш! Тррахх! Том і справді наче почув, як скло розсипається, виблискуючи осколками.” Світ, в якому люди живуть лише ненавистю, в якому сенс святкування є в тому, щоб розламати та розтрощити те, що залишилося від минулого, не може дати дитині ані Любові, ані Краси.)

– Як у тексті перетинаються минуле, сучасне та майбутнє? Яке місце Тома в цьому переплетенні часових пластів? (Головний герой живе у світі, який зруйнувала ядерна війна багато років тому. Автор неухильно проводить думку, що саме від Тома залежить майбутнє, адже доля кожного суспільства залежить від дітей, від наступних поколінь.)

– Чому Том так хвилювався, “накопичуючи слину”? (Він, як і всі, готувався висловити зневагу та презирство до цивілізації, яка померла, адже з давніх-давен невиховані люди завжди плюють на те, що їм не подобається й що вони зневажають. У спільноті, часткою якої є й Том, так прийнято. Це норма.)

– Чому Том завмер перед картиною? Що прокинулося в душі хлопчика? (Душа Тома розкрилася перед силою мистецтва назустріч Красі: “Том завмер перед картиною, дивлячись на неї. У хлопчиська пересохло в роті.

– Томе, нумо! Спритніше!

– Але, – повільно мовив Том, – вона ж гарна!”)

– Чому Тому здалася усмішка жінки на картині таємничо-сумною? (Здається, що Мона Ліза сумує через людей, що втратили людську подобу, здається, вона знає якусь таємницю, але розкрити її ці люди ніколи не зможуть.)

– Подивіться уважно на зображення картини Леонардо да Вінчі “Мона Ліза”. Які почуття охоплюють вас? Чи згодні ви зі словами хлопчика: “Вона гарна…”?

Виступ творчих груп з випереджальним завданням

1. Творчість Леонардо да Вінчі.

Леонардо да Вінчі – геніальний художник, видатний мислитель та інженер, невтомний дослідник матерії та явищ природи. Феномен Леонардо да Вінчі вражає не тільки розмахом і багатогранністю здійснених винаходів та витворів у різних сферах людської діяльності, але й атмосферою таємничості, народженої обставинами біографії художника, його способом самовираження в способах мислення, в науці, в мистецтві, в житті.

У всьому світі знають його картини “Дама з горностаєм”, “Джоконда”, “Мадонна Літта”, “Благовіщення”, “Таємна Вечеря”. Роботи да Вінчі залишаються й тепер еталоном творчої майстерності. У багатьох з ім’ям Леонардо да Вінчі асоціюється справжнє мистецтво, обдарованість. Для його часів такі знання (анатомія, механізми) були просто фантастикою.

Крім усіх інших досягнень, да Вінчі віртуозно грав на лірі, писав байки та пісні.

Різні люди в її посмішці вбачили різні, часом протилежні риси, такі як гордість, ніжність, кокетство, жорстокість, скромність. А як ви сприймаєте її усмішку?

2. Картина Леонардо да Вінчі “Мона Ліза”

“Джоконда” – найвідоміша й найзагадковіша картина світового живопису, народжена пензлем геніального італьського художника епохи Ренесансу Леонардо да Вінчі. Ще одна назва цієї картини – “Мона Ліза”, а повна назва звучить так “Портрет пані Лізи ді Джокондо”. Виставлена в Луврі (Париж, Франція). На картині зображено портрет дружини шляхетного флорентійця Франческо ді Джокондо. У це полотно Леонардо вклав душу та всю свою віртуозну художню майстерність. Немає в світі іншої картини, яка була б так шанована і мала б таку ж популярність, як “Джоконда”. Й тому не дивно, що з неї була зроблена найбільша кількість копій, які розійшлись по цілому світу.

Сам Леонардо да Вінчі цінував “Джоконду” найбільше зі своїх творінь. Коли на запрошення французького короля він покинув Італію та переїхав жити до Франції, то картину узяв із собою. Над її створенням Леонардо да Вінчі працював майже три роки (1503-1505).

Найзагадковішим елементом картини є знаменита посмішка Джоконди. Вона до сьогодні не дає спокою художникам та мистецтвознавцям, які використали тонни паперу в спробі пояснити, що могла б означати цікава, загадкова, ледь помітна посмішка шляхетної пані. Картина стала об’єктом поклоніння як шедевр світової класики.

Бесіда.

– Погляньте на зображення картини. Яке враження вона справляє на глядача? Які почуття викликає? Що відразу дивує та приваблює в цій картині?

– Якою зображена молода жінка на полотні великого художника?

– Зверніть увагу на фон позаду картини. Як ви гадаєте, чому кольори та вигини пейзажу на фоні збігаються з кольором одягу та лініями фігури жінки? (Абсолютна гармонія природи й людини, яку мистецтво увічнило в картині.)

– Схарактеризуйте погляд жінки? Чому здається, що вона із тихим сумом дивиться на людей? Яка ще легенда побутує про погляд Джоконди? (Кажуть, що з якого боку ви не дивилися б на картину, завжди здається, що вона дивиться на вас.)

– Як ви гадаєте, чому перша згадка про картину в оповіданні була саме про усмішку Джоконди (“Кажуть, вона усміхається”)? (Саме усмішка Мони Лізи зачаровувала сучасників художника й продовжує вражати нині. Вона пробудила й душу хлопчика зі зруйнованого атомною війною світу з фантастичного оповідання Бредбері.)

– Давайте виразно прочитаємо епізод тексту від слів “Том завмер…” до слів Вона гарна, – повторив він.” Яким чином картина з далекого минулого змогла відродити в душі Тома Красу та Добро? (Леонардо да Вінчі, який жив за багато років до появи хлопчика, до знищення цивілізації, зміг своїм талантом, своєю майстерністю, своєю любов’‎ю до Людини відродити душу людства та перемогти зло й ненависть. Усмішка Мони Лізи дала надію на відродження нової цивілізації, нового світу.)

– Яким чином шматування картини спричинило злам у свідомості та душі хлопчика? (Дивлячись на те, як шматують саму Красу, Том назавжди відійшов від “черги”, що уособлювала силу ненависті та жагу руйнації?)

Прочитайте виразно епізод знищення картини. Якими постають люди під час знищення “Мони Лізи”? Чи мають ці істоти право називатися людьми? Чому Том піддався натовпу та теж схопив шматок полотна? Свою відповідь обгрунтуйте та підтвердьте цитатами з тексту. (Натовп під впливом ненависті та жаги руйнації мало вже нагадував людей. Автор недарма їх порівнює з хижими голодними птахами й попереджає, що дуже важко боротися з деградацією та ненавистю, дуже важко самотужки протистояти силі руйнації та духовного самознищення. Можливо, хлопчик інтуїтивно намагався врятувати картину, врятувати красу?..)

– Чому авторові знадобилось гірко вражати читача сучасного світу картиною пошматованої святині? (Автор показує останню ступінь деградації людської душі та попереджає сучасну людину про небезпеку піддатися ненависті та руйнації.)

– Поміркуйте, чому саме Тому дістався шматок полотна із зображенням усмішки. (Том, як уособлення надії людства на майбутнє відродження, як “людина з душею”, що має врятувати людство, збереже в своїй душі усмішку Джоконди. Усмішка Джоконди, як уособлення загадкової та життєдайної сили мистецтва, залишається вічним нагадуванням прийдешнім поколінням, що саме Добро і Краса насправді врятують світ. )

– Чому саме Джоконда із своєю загадковою чарівною усмішкою буде провідником Тому і людству до “ранку”, до відродження? (Картина Леонардо да Вінчі Мона Ліза” є символом Краси і Сили Мистецтва в усьому світі, тому автор і обрав цей шедевр центральним образом-символом для відродження цивілізації.)

VII. Рефлексія.

Створення схеми “Душевний стан Тома”

Рей Дуглас Бредбері. Усмішка. Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору

– Доведіть, що образ Джоконди в тексті оповідання став, з одного боку, символом деградації людства й відродження та воскресіння людства – з іншого.

VIII. Домашнє завдання.

Продовжити історію Тома або описати події, зображені в оповіданні, очима Джоконди.

Прочитати с. 204-215.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Рей Дуглас Бредбері. Усмішка. Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору