Г. К. АНДЕРСЕН. УТВЕРДЖЕННЯ СИЛИ КОХАННЯ Й ВІДДАНОСТІ В КАЗЦІ НЕПОХИТНИЙ ОЛОВ’ЯНИЙ СОЛДАТИК

Мета: розвивати образне мислення, творчі здібності, здатність сприймати різні види мистецтв. Виховувати любов до художнього слова, формувати інтерес дітей до класичного мистецтва; в моральному аспекті орієнтувати на загальнолюдські цінності та ідеали.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

– Що таке казка?

– Які бувають казки?

– Що у них спільного і чим вони відрізняються?

– Які недоліки людей засуджуються в казках?

– А які позитивні людські якості високо оцінюються в казках?

– “Сказка – лож, да в ней намек, добрим молодцам урок”. А. С. Пушкін (на дошці)

Ці слова належать А. С. Пушкіну.

– Як ви розумієте ці слова?

(Казка завжди чомусь вчить, багато в ній казкового, вигаданого, але вона мудра і повчальна).

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

У мене в руках стара олов’яна ложка. З неї то й почнеться наша подорож.

А) Прочитайте заголовок казки.

– Що можна дізнатися з заголовка?

– Прочитайте значення слова СТІЙКИЙ. (Міцний, неослаблений; Непохитний, завзятий, твердий духом).

Б) Розгляньте ілюстрації.

– Що можна припустити?

– Значить, у якому значенні, на вашу думку, вжито слово стійкий у заголовку? (Непохитний, завзятий, твердий духом) .

– Як ви думаєте, яка це казка?

1. Сумна або весела?

2. Чарівна або анімалістична?

3. Народна чи авторська?

– Хто автор казки?

– Що про нього вам відомо? (Виступ дітей).

Геннадій Циферов в книзі “Мій Андерсен” пише: “Знаєш ти, наприклад, як ллють дзвіночки? У кожен дзвіночок обов’язково додають краплю срібла. Ось він і дзвенить:”

Якщо в смішну казку додати краплю чистого смутку, вона теж дзвенить. Щоразу після казки Андерсена ми немов чуємо дзвін, довгий і боязкий. Потім навіть можна забути про що вона, але боязкий дзвін завжди залишиться в серці.

Учитель: Багато літературних казок беруть свій початок з народної казки.

– Як ви гадаєте, що могло послужити поштовхом до написання казки? (Розповідають, що одного разу, йшов Андерсен по вулиці. Маленький хлопчик грав біля вікна. Коли він побачив улюбленого казкаря, то подарував йому олов’яного солдатика. Стверджують, що так і народилася казка).

Учитель. Продовжуємо роботу по казці. І в кінці уроку ми повинні відповісти на найголовніше питання.

– Яку думку автор заховав між рядків?

– Які почуття в читачів викликає ця казка? (Смуток, жалість, біль, викликані загибеллю героїв. І радість, пов’язана з тими дивами, які відбуваються в казках).

Висновок вчителя:

– У перших же фразах казки звучать два головні мотиви твору і взагалі творів Андерсена.

Мотив світлої радості, пов’язаної з очікуванням дива.

Мотив смутку, печалі, від розуміння короткочасності, крихкості дива.

ІІІ. Аналіз казки (вибіркове читання)

I частина

Ключове питання:

– Чому так склалася доля олов’яного солдатика?

– Яку думку автор хотів донести до читача таким фіналом казки?

– Чим був цікавий останній солдатик? (Він особливий, самий чудовий.)

– Що говорить про його внутрішніх якостях? (Так, він уміє бачити красу.)

– Що зближувало солдатика і танцівницю? (Він побачив свою схожість, спорідненість поки зовнішнє з нею.)

– Про що він подумав? (От би мені таку дружину)

– Про що говорять його перші слова?

Учитель: Краса танцівниці викликає у нього егоїстичне бажання, корисливу думка: “От би мені”

Він забуває про все: про своє військовий обов’язок, про своє головне призначення на землі, але розумом розуміє він нереальність здійснення свого бажання.

– Тому виникає нова думка, яка? (“Але познайомитися з нею”)

– Навіщо? (Позалицятися для гри, для забави).

– Як ці думки і почуття характеризують солдатика?

– Розкривають вони головне в ньому? (Адже легковажність, грайливість не відповідає тому образу героя, який створюється в тексті казки.)

– Яким ми бачимо солдатика у казці? (Серйозним, закоханим.)

Андерсен хотів показати, що в людині спочатку закладено добро і зло, така людська природа і він сам робить вибір і несе відповідальність за цей вибір.

II частина

– Розкажіть, що робили іграшки вночі?

– Про що говорить характер і сама послідовність цих ігор?

– Що ми можемо сказати про дітей, сім’ї, про атмосферу цього будинку? (Іграшки грають так само, як діти: спочатку в гості, потім у війну, і закінчують балом.) .

(Це говорить про культуру дівчинки і жінки, про шанобливе ставлення хлопчиків і дівчаток, про дружбу та злагоді, любові і поезії в цьому будинку.)

– Де навіть птахи розмовляють як?

– Яке диво сталося з солдатиком і танцівницею? (Зародилися таємнича і безкорислива любов.)

– Але що сталося далі

– Чим цікава була табакерка?

– Хто такий троль? (Злий чарівник, чортеня.)

– Звідки він узявся і за що мстить солдатика? (Троль – це втілення внутрішнього зла, яке є в кожній людині, а в солдатику проявилося у вигляді низьких почуттів: заздрості, про які ми говорили раніше. І за це мстить йому троль.).

– А яким далі ми бачимо солдатика?

– Що сталося вранці?

– Що випало на долю нашого героя? (Випробування.)

– І перше випробування солдатик витримав як?

– Чому він не став кричати і кликати на допомогу?

– Які ще випробування на міцність волі випали солдатика?

Висновок: Навіть у важку хвилину людина повинна постійно пам’ятати про почуття власної гідності, про честь. Починаючи з того моменту, коли солдатика почав відчувати троль, герой усвідомив своє вище призначення і залишається воїном з чистою і безкорисливою любов’ю вже до самого кінця казки. У всіх випробуваннях він ні в чому не зраджує собі: він тримається стійко, як годиться справжньому солдатові і під час небезпечного плавання, в паперовій човні, і коли велика водяний щур пливла за ним навздогін, люто клацаючи зубами і коли став тонути, і в шлунку у великої риби. У мовчазною стійкості олов’яного солдатика, в його поведінці розкривається істинно християнське ставлення до світу: у нього немає ненависті до бридкому тролеві з табакерки, він не проклинає “вуличних хлопчаків”, він зі смиренням приймає свою долю і стійко переносить всі випробування, перед що загрожує загибеллю, пам’ятаючи тільки про свою честь і “милою Плясун”.

– Які чудеса сталися? Чому? (Заслужена нагорода за стійкість.).

Висновок: Ось це “чудное мить” і є щастя. Таке щастя дається недарма, не приходить саме. Його потрібно заслужити, вистраждати, пройти через спокусу, перемогти зло і гідно витримати випробування.

– Прочитайте, що відчував солдатик, опинившись в грубці.

– Що залишилося від танцівниці і від солдатика?

V. Підсумок.

– Щасливий чи кінець у казки? (І так, і ні.)

Отже, ми знову підійшли до найголовнішого питання, проблеми казки.

– Яку думку автор заховав між рядків?

У цій казці подвійний зміст:

Стійкість – вміння впевнено стояти на одній нозі. І другий – стійкість – це сила духу. Події в казці дитячі, а почуття справжні, гідні поваги. І читач разом з олов’яним солдатиком долає, перемагає в собі слабкість. Душа очищається, стає сильнішою духом.

– Чи почули ви дзвін смутку у цій казці?

– Про що дзвенить казка Стійкий олов’яний солдатик?

Отже, ми підійшли до кінця нашого незвичайної подорожі по казці. Але це не остання подорож з великим казкарем, воно буде продовжуватися завжди, все життя. Андерсен вірний друг і добрий порадник для всіх дітей, а значить і для всіх людей. У казках Андерсена поряд живуть сльози і сміх, горе і радість – все як у справжньому житті.

А життя ця незвичайна людина знав дуже добре. І не випадково великому казкарю “Королю казок” у столиці Данії, Копенгагені споруджено пам’ятник. А також пам’ятник одному з героїв казок – Русалоньці. Русалонька стала символом данської столиці і вже багато років сидить на березі моря і дивиться вдалину.

VI. Домашнє завдання

Намалюйте ескіз пам’ятника улюбленим вами героям казок Андерсена і поясніть свій вибір.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Г. К. АНДЕРСЕН. УТВЕРДЖЕННЯ СИЛИ КОХАННЯ Й ВІДДАНОСТІ В КАЗЦІ НЕПОХИТНИЙ ОЛОВ’ЯНИЙ СОЛДАТИК