ФАНТАСТИЧНЕ І РЕАЛЬНЕ, КРАСИВЕ І ПОВТОРНЕ В НАРОДНІЙ КАЗЦІ “ОХ” – Світ фантазії, мудрості
Мета:
– ознайомити учнів зі змістом народної казки “ох”; розглянути сюжет та образи казки;
– розвивати вміння та навички виразно читати й переказувати прозовий твір, характеризувати казкових героїв та фантастичних персонажів, аналізувати реальне та фантастичне в казці;
– виховувати чесність, справедливість, кмітливість, людяність і працьовитість.
ТИП уроку: комбінований.
Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрований матеріал, збірка загадок, книжка “Тварини в народній міфології”, підручник.
Незалежно від того, чекають від тебе добро
Чи не чекають,- твори добро.
Незалежно від того, помітять твоє добро
Чи не помітять,- твори добро.
Ш. Амонашвілі
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вправа “Яким я хочу бути на уроці, в житті”. Учні вибирають одну з букв, що лежать на парті, та підбирають відповідно до цієї букви слово.
А – акуратним, авторитетним.
Б – благородним, безкорисливим, бережливим.
В – ввічливим, вихованим, великодушним, веселим, вільним, вольовим.
Г – гостинним, геніальним, героїчним, гуманним, гордим.
Д – добрим, доброзичливим, дотепним, добродушним.
П – привітним, правдивим, пречудовим, працьовитим, пильним.
Л – ласкавим, люблячим, логічним.
Н – найрозумнішим, найуважнішим, найшвидшим.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
· Які жанри усної народної творчості ви знаєте? (Міф, переказ, легенда, загадка, казка, прислів’я, приказка, скоромовка)
· Що спільного та відмінного між легендою та казкою? (Спільне: належать до жанрів фольклору, фантастичні, вигадані події та герої; відмінне – у казці наявний конфлікт боротьби добра і зла, а легенда пояснює народне уявлення про походження рослин, тварин; легенда – короткий за змістом твір, а казка – значно більший.)
· Назвіть казки, які ми вже читали. (“Про правду і кривду”, “Мудра дівчина”)
· До якого виду віднесемо кожну з казок? (Суспільно-побутові)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Слово вчителя
· Діти, як ви гадаєте, про що йтиметься в казці під назвою “Ох”? (Відповіді учнів.)
2. Робота з епіграфом
· Може, епіграф підкаже вам, про що буде казка? Як ви розумієте слова доктора психологічних наук, педагога-новатора Шалви Амонашвілі? Прокоментуйте вираз українського педагога, письменника Василя Сухомлинського.
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми познайомимося з фантастичною казкою, яка називається “Ох”. Ви повинні навчитися характеризувати казкових героїв і фантастичних істот, відрізняти реальне і фантастичне, а також удосконалювати навички читання прозових творів.
(УЧНІ записують у зошити тему уроку, епіграф)
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання казки учнями
2. Робота в групах
1- ша група – скласти вікторину за прочитаним уривком від слів “…Потиснули руки. І пішов старий додому, а сина Ох до себе повів…” до “Твій син ще рік у мене служитиме.
2- га група – підібрати загадки про тих тварин, у яких перетворював чарівник Ох хлопця.
3- тя група – знайти легенди про коня, голуба, собаку.
1- ша група. Вікторина
· Куди повів Ох юнака? (На той світ)
· З чого була зроблена хатинка чарівника Оха? (Виплетена З очерету)
· Якого кольору була хата, стріха, стіни, лави, дружина, діти? (Зеленого кольору)
· Хто прислуговував в Оха? (Мавки)
· Яке завдання звелів виконати Ох хлопцеві першого дня? (Нарубати дров.)
· Чи впорався працівник? Що він робив? (Ні, він заснув.)
· Якою водою кропив Ох вуглинку, що випала з попелу? (Живою водою)
· Скільки разів Ох підпалював працівника? (Тричі)
· Скільки років прожив парубок в Оха першого разу? (Один рік)
· Що за зерно всипав Ох, щоб нагодувати птицю? (Просо)
· Яких птахів набігло хмара-хмарою? (ПІВНІВ)
· Скільки мав ще служити юнак в чарівника? (Ще один рік)
2- га група. Загадки
Я великий, я красивий,
Як біжу, то в’ється грива.
Хвіст у мене довгий-довгий,
Хвіст у мене, мов шовковий. (КІНЬ)
Стоїть в стайні,
Вівса просить
І на собі хлопців возить. (КІНЬ)
Біла копиця йде води напитися,
Хвицає ногами, буцає рогами. (ВІВЦЯ)
Вранці всіх він піднімає,
По подвір’ї походжає,
Має 30 він дружин,
Здогадались? Хто ж це він? (Півень)
Не цар, а в короні,
Не вершник, а зі шпорами. (Півень)
Гулі-гулі, гулі-гулі, є птахи у тітки Юлі.
В’ють гніздо біля труби.
Це, звичайно… (голуби).
3-тя група
Текст 1
ЛЕГЕНДА ПРО КОНЯ
Кінь – це перетворений янголом, за велінням Господа, диявол. Особливістю коня, яка впадає в око, є те, що він безперервно їсть і ніколи не наїдається. Особливість ця є наслідком прокляття коня. Коли Господь народився на землі, то був покладений у ясла. Віл не тільки не торкався жодної стеблинки сіна, але ще й зігрівав Богодитину своїм диханням. А кінь, що стояв з іншого боку, повисмикував усе сіно, яке лиш було в яслах. Тоді Пресвята Богородиця промовила: “Тож будеш ти, добрий волику, завжди ситий у Бога; а ти, коню, будеш завжди голодним, хоч і їстимеш досхочу”. І справді, ці слова Богоматері справдилися: кінь, скільки не їсть, завжди голодний; а віл, якщо голодний, може задовольнитися ремиганням.
Текст 2
БІБЛІЙНА РОЗПОВІДЬ ПРО ГОЛУБА
Через 150 днів закінчився потоп і вода поступово почала спадати. Ковчег Ноя зупинився на горах Араратських. Через 40 днів Ной відчинив вікно і випустив ворона, щоб дізнатися, чи зникла вода. Ворон вилетів, але повернувся без втішної звістки. Через деякий час Ной випустив голуба. Але голуб не знайшов місця спокою для ніг своїх і повернувся в ковчег, бо вода була ще на всій поверхні землі. Через 7 днів Ной знову випустив голуба з ковчегу. Увечері голуб повернувся до нього, тримаючи в дзьобі свіжий оливковий листок. Так Ной дізнався, що вода зійшла із землі.
Почекавши ще 7 днів, Ной знову випустив голуба, і він вже більше не повернувся до нього. Тоді Ной відкрив кришку ковчега і побачив, що поверхня землі висохла. Потім Бог сказав Ною: “Вийди з ковчега ти і жінка твоя, сини і їхні дружини; виведи з собою всіх тварин, які з тобою, і нехай вони розійдуться по землі і нехай вони плодяться і розмножаються…”. Так голуб порятував наших предків. Ще цього птаха називають голубом миру.
Текст 3
РОЗПОВІДЬ ПРО СОБАКУ
Ще 10 тисяч років тому наші пращури одомашнили вовка і вивели домашню собаку. Відтоді собаки віддано служать своїм господарям. Свідченням вдячності та особливого ставлення людини до собаки є пам’ятники, встановлені чотириногим друзям, які досить часто, ризикуючи своїм життям рятували і рятують людей.
Найвідомішим є пам’ятник Болто – напіввовкові, що врятував людей від важкої хвороби – дифтерії. Він один з усієї собачої упряжки вижив і доправив необхідну вакцину. Пам’ятник Болто розташований у центральному парку міста Нью-Йорк і в місті Номі на Алясці.
Сенбернар Барі врятував понад 40 людей, відшукуючи їх з-під снігових завалів в Альпах. Його поховали в Парижі на собачому кладовищі.
У Шотландії встановлено пам’ятник псові, котрий вісім років сидів на могилі господаря.
Це лише поодинокі факти, а скільки ще траплялося випадків, коли собаки рятували людей, ризикуючи собою. Ось яких друзів ми маємо.
4. Хвилинка відпочинку
Подивіться: ген за полем
Жовкне ліс на видноколі.
Озерніться – он сосна,
Сумно їй: вона одна.
Листячко зберіть під кленом
І біжіть усі до мене.
Будем разом танцювати
І листочками махати.
Їх у кошик покладемо
І навчатися підемо.
5. Бесіда за змістом казки
· Хто головний герой казки? (Хлопець)
· Охарактеризуйте юнака до зустрічі з чаклуном і після служби в чаклуна. Знайдіть відповідні цитати. (ДО зустрічі З чарівником: “Вродився таким ледарем..”, “і за холодну воду не береться”, “все на печі сидить, та просо пересипає”, “дадуть поїсти – поїсть. Не дадуть – то й так обходиться…”. Після служби в чаклуна: “Не горюйте, тату, все владнається…”, “такий гарний, що царівна, як побачила, то відразу закохалася”.)
6. Відповіді на запитання підручника
7. Прийом “Так/ Ні” (робота в зошитах)
1) Батько з сином зустріли в лісі зеленого дідуся. (Так)
2) Син служив у чарівника три роки, три місяці і три дні. (Ні)
3) За непослух Ох карав різками. (Ні)
4) Після першого року служби Ох перетворив хлопця на баранця. (Ні)
5) Юнак перетворився на хорта, сокола і коня, щоб заробити гроші для родини. (Так)
6) Юнак з’явився перед царівною з рисового зернятка. (Так)
8. Прийом “порада персонажу”. робота в парах
Уявіть, що ви – головні герої твору, дайте один одному поради, які допоможуть у житті.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
– Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…
– Я думаю, що праця – це…
– На уроці мені найбільше запам’яталося…
– Я хотів би (-ла б)…
2. Слово вчителя
Звернімося знов до цитат, якими ми розпочали урок. Яке вони мають відношення до казки “Ох”?
Отже, нехай промениться доброта у ваших очах, а із серця струменить співчуття, милосердя, повага до людей, живіть так, щоб легше жилося поруч із вами. Сійте у своїх душах зерна доброти, працелюбності, і проростуть вони вам урожайною нивою.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати прислів’я, приказки до образу юнака.