Роберт Шеклі. Запах думки. Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві

Мета: ознайомити учнів із творчістю Роберта Шеклі, розпочати аналітичне дослідження тексту оповідання “Запах думки”; звернути увагу учнівської аудиторії на особливості створення автором художньої моделі майбутнього та місця Людини в ній; формувати навички аналітичного та образного мислення; сприяти вихованню уважного читача.

Тип: урок-діалог

Обладнання: презентація “Життя та творчість Роберта Шеклі”, портрет письменника.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

– Назвіть риси фантастичної літератури.

– З якою метою письменники-фантасти показують читачам майбутнє людства?

– Навіщо Р. Д. Бредбері створює жахливу картину світу після третьої світової війни?

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми продовжуємо подорожувати далеким майбутнім, вивчаючи твори в рамках теми “Образ майбутнього в літературі”. Сьогодні нас запрошує в мандрівку до загадкових планет неперевершений фантаст, непересічна людина Роберт Шеклі. Разом із героєм його оповідання “Запах думки” ми вирушимо до дивовижного світу, дізнаємося, які випробування лягли на плечі головного героя, спробуємо збагнути сенс зображення його пригод у чужому ворожому світі в контексті авторського задуму.

Прослуховування пісні із кінофільму “Гостя з майбутнього?”.

– Поміркуйте, що ми можемо зробити для того, щоб майбутнє було прекрасним?

Інтерв’‎ю з письменником.

Підготувати відповіді на запитання від імені письменника за матеріалом підручника. (С. 203)

– Коли й де народився Роберт Шеклі? (Роберт Шеклі народився 16 липня 1928 року в нью-йоркському Брукліні, а виріс у містечку Мейплвуд, штат Нью-Джерсі.)

– Яким був шлях до літературної творчості? (Корінний ньюйорківець, до навчання в університеті він активно шукав своє місце в житті. Шеклі був розсильним, буфетником, садівником, служив у Кореї, але не в бойовому підрозділі, а в якості редактора полкової газети. Демобілізувавшись, повернувся до Нью-Йорка, вступив до університету на спеціальність інженера-металурга. Починав свою письменницьку кар’єру інженер авіаційного заводу Роберт Шеклі на початку 50-х років XX століття. Його короткі, дотепні, ексцентричні розповіді стали купувати й опубліковувати науково – фантастичні журнали. Гонорари росли, і Шеклі стає професійним письменником.)

– “Чому саме фантастика?” – часто запитували журналісти американського письменника – класика світової фантастики, загальновизнаного майстра гумористичної й сатиричної фантастики Роберта Шеклі. (Відповідь була незмінною: “Тільки вона дарує творцеві повну свободу. Вона може охопити – і охоплює – все на світі, від нестримної романтики пригод до сатири і соціального аналізу”.)

– Ви маєте чималу літературну спадщину. Можна детальніше? (Своє перше оповідання Шеклі написав у вісім років, а вперше надрукував у вісімнадцять, в журналі “Гелаксі”. Всього за своє життя Роберт Шеклі написав 15 романів і більше 400 оповідань і повістей, що склали 9 авторських збірок, які були перекладені на багато мов, що разом склало більше 65 книг.)

– Які з творів стали сюжетною основою для художніх фільмів? (За творами були відзняті художні фільми “Десята жертва” (1965), “Втеча з Пекельного Острова” (1963), “Ціна ризику” (1983). У 1992 році було відзнято фільм “Втікач”, який мав великий успіх у глядачів. Роберт Шеклі також працював над сценаріями комп’ютерних ігор.)

– Чи маєте ви літературні нагороди? (В 1954 році письменник отримав нагороду “Кращий дебют” – найвище звання найбільш перспективному автору-фантастові, в 1998 році в Санкт-Петербурзі йому була вручена премія “Мандрівник” за внесок у галузі гумору та наукової фантастики. 1991 року Роберта Шеклі було відзначено нагородою імені Даніеля Галана за внесок у розвиток жанру наукової фантастики. Роберт Шеклі – лауреат премій “Мандрівник-97” і “Малий Золотий Остап – 97”.)

Учитель. В Україну Р. Шеклі приїздив у 2005 році на літературне зібрання письменників-фантастів. У нас Шеклі відчував себе щасливим, бо його шанували більше, ніж на батьківщині, в Америці. В нього навіть була думка оселитись в Криму на березі Чорного моря. Але ця мрія не здійснилась. Раптово письменник тяжко захворів, українські шанувальники його творчості зібрали кошти, щоб тяжкохворий Р. Шеклі повернувся на лікування додому в Америку. Та після складної операції письменника не стало. Він пішов з життя у грудні 2005 р.

Проблемне питання:

– Які підстави мав Роберт Шеклі, щоб казати, що тільки фантастика “дарує творцеві повну свободу”? (фантастика мрія фантазія вигадка політ думки розкутість уяви вибір свобода)

Літературознавча довідка

Наукова фантастика – різновид художньої літератури, основною темою якої є дослідження й прогнозування наслідків досягнень науково-технічної думки. Сюжети таких творів зазвичай побудовано на певному науковому припущенні. Змальовуючи фантастичні картини майбутнього, письменники-фантасти, як правило, розкривають реальні проблеми сучасного суспільства. Найкращі твори наукової фантастики порушують вагомі морально-філософські питання. До таких, зокрема, належать книжки Веллса, Беляева, Бредбері, Азімова, Шеклі, братів Стругацьких та інших.

Робота з текстом оповідання “Запах думки”.

Бесіда:

– Що ви можете сказати про назву оповідання Роберта Шеклі “Запах думки”?

– А чи може думка мати запах?

– Чи “несе” назва твору натяк на фантастичну ситуацію? (Назва твору фокусує увагу на неіснуючому в природі явищі, що надає твору фантастичного забарвлення.)

– Яким чином читач розуміє, що опинився у далекому майбутньому? (Художній час оповідання – далеке майбутнє: герой перебуває у поштольоті в Далекому Космосі.)

– Як ви гадаєте, з якою метою автор одразу дає зрозуміти, що дії відбуватимуться в майбутньому? (Читач розуміє, що оповідання належить до фантастичної літератури, і тому має бути готовий до сміливого польоту думки письменника, окрім того, автору важливо показати людину в умовах, які сучасний читач уявити собі не може.)

– Хто головний герой за професією? Чому автор змальовує людину майбутнього з такою “земною”, буденною професією? (Герой працює звичайним листоношею. Для автора важливо показати не представника якоїсь романтичної професії, астронавта або зоряного військового, а звичайну людину, що живе в майбутньому.)

– В яких умовах працює Лерой Кліві? Як він сприйняв неприємності з кораблем? Як це характеризує героя? (Герой літає на старому кораблі, який просто розвалюється. Проте всі труднощі зустрічає холоднокровно та професійно, з почуттям гумору. Відчувається, що герой – сильна людина.)

– Прокоментуйте діалог з головним Поштмейстером. Що в проблемах людей майбутнього нагадує сучасний світ? (Недбале ставлення до техніки та людей.)

– Яким чином Лерой Кліві потрапляє на планету З-М-22? Що він знає про цю планету? Чому автор “направляє” свого героя на абсолютно незнайому планету? (Кліві обирає цю планету через те, що вона була позначена на карті кисневих світів. Для автора важливо, щоб герой опинився в абсолютно незнайомому та безлюдному місці.)

– Поміркуйте, чому так важливо авторові було залишити героя без корабля? (Лерой Кліві залишається один, без зброї, без захисту, який би він міг отримати, зачинившись на кораблі, в чужому та ворожому світі).

– Виразно прочитайте фрагмент, у якому описано стан героя після втрати свідомості. Як він реагує на оточуючий світ? (“Він перебував у безтурботному стані шоку. Йому здавалося, що розум відокремився від його тіла і вільно плаває в повітрі. Усі турботи, почуття, страхи залишилися в тілі: розум був вільний.” Автор підкреслює здатність людського розуму холодно та спокійно оцінювати ситуацію, адже страхи та хвилювання не торкаються розуму.)

– Яку дивну істоту побачив Кліві на цій планеті? Чому під час перебування у шоковому стані, коли розум “вільно плавав у повітрі”, зовнішній вигляд тварини не здивував його? Яку роздумах героя відчувається позиція автора? (Кліві побачив дивну істоту, що нагадувала білку, проте вона не мала ані вух, ані очей. Герой розуміє, що тваринам ” …краще не бачити болю і мук цього світу, не чути розпачливих криків…” Автор нагадує читачам про біль та страждання, що панують у світі.)

– Виразно прочитайте епізод полювання сліпого вовка на сліпу білку. Чим епізод нагадує життя мешканців планети Земля? (Сильніший хижак переслідує та вбиває слабшого).

– Яке місце в такому світі займає людина? (Місце слабкого та беззахисного.)

– Що врятувало Кліві від зеленого сліпого вовка? Чому дана ситуація не “спрацювала” б на нашій планеті? Чому автор акцентує увагу читача саме на цьому факті? (Герой втратив свідомість і тому дивним чином врятувався. Автор дає зрозуміти читачеві, що ситуація потребуватиме для героя не тільки фізичної сили та спритності, а й винахідливості та кмітливості.)

– Яким чином Кліві зрозумів, що тварини цієї планети відчувають одне одного за допомогою телепатії? У чому небезпека такого зв’‎язку для людини? (Зустріч із пантерою, що бігла до нього, як тільки він про неї думав, відкрила для героя правду: всі тварини цієї планети – телепати. Для людини, чий мозок працює набагато активніше, ніж мозок тварини, така ситуація стає вкрай небезпечною: “Він зрозумів, що людський мозок неможливо свідомо й прямо загальмувати”.)

– Поміркуйте, чому автор створює таку небезпечну ситуацію для свого героя. (Для автора важливо “випробувати” Людину, показати, на що вона здатна.)

Заповніть таблицю “Духовні й фізичні випробування Кліві”

Фізичні випробування

Духовні випробування

Аварія на поштоліті-243

Вимушене приземлення на незнайомій планеті З-М-22

Вибух корабля й щасливий порятунок

Втрата свідомості

Зустріч з жителями планети: вовк, пантера, стерв’‎ятник, чотири сліпих вовки

Степова пожежа

IV. Рефлексія.

Знайдіть приклади змальованих в творі фантастичних ситуацій, фантастичних елементів і запишіть їх у зошити.

(транспортний засіб – поштоліт -243, місце дій – зоряні скупчення Прорококутника \ професія героя – міжзоряний поштар; посада керівника – Поштмейстер Бази \ ситуація – аварійна посадка на кисневу планету 3-М-22;

Фантастичні тварини – представники неземної цивілізації – “маленька звіринка, розміром з білку, але з темно-зеленим хутром”, “…інший звір, що розміром і формою тіла нагадував достатньо великого вовка, але теж зеленого кольору”; “У цього звіра теж не було ані очей, ані вух, але з пащі виблискували у два ряди потужні ікла”; “з’явилася істота, схожа на пантеру – на зеленувато-коричневу пантеру без очей і вух”;

Двобій героя з тваринами за допомогою думки – “З закритими очима він бачив все, що коїться навколо, і все відчував майже фізично. Він наступав ревучим полум’ям, змітаючи все на своєму шляху. І відчував страх тих, хто поквапливо рятувався втечею”.)

V. Домашнє завдання.

Скласти “Ланцюжок уявних перетворень героя” (письмово або за допомогою малюнків).

Пофантазуйте! Уявіть, що на планеті, яку відкрив Кліві, окрім звірів, були ще й люди. Як у такому разі міг би розвиватися сюжет?

Запропонуйте свою версію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Роберт Шеклі. Запах думки. Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві