Ганс Крістіан Андерсен “Нове вбрання короля” (донська казка) – НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО – 2 КЛАС

Мета: ознайомити дітей з життєвим і творчим шляхом данського письменника; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з відповідною інтонацією, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до читання.

Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Данії; портрет письменника; виставка книг; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

– Подивіться мені в очі. Погляньте одне на одного, посміхніться. Девізом нашого уроку будуть такі слова:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

II. Актуалізація опорних знань

1. Мовленнєва розминка. Дихальні вправи

– Дмухніть на кульку.

– Загасіть свічку.

– Як гарчить собака?

– Як цокає годинник?

2. Робота над лічилками-віршиками

– “Ішов індик з індичкою”;

– “Галасливі гави й галки”;

– “Дві лисички біля річки”;

– “Юшка і петрушка”.

III. Мотивація навчальної діяльності

– Сьогодні ми продовжуємо подорожувати країнами Європи та ознайомлюватись із творами письменників цих країн.

>> Технологія “Мікрофон”

– Чим літературна казка відрізняється від народної?

– Яких письменників-казкарів ви вже знаєте з попередніх уроків?

– Хто за національністю були ці письменники?

– Яку народну казку ми читали? (“Як звірі не вберегли своїх таємниць”)

– Яку німецьку казку читали? (“Кіт у чоботях”)

– Пригадайте, у якій літературній казці показано працьовитість та скромність, винагороду за людські чесноти. (“Маленькі помічники”)

– У якій казці висміяно вади людського характеру? (“Химерні бажання”)

IV. Повідомлення теми й мети уроку

– Чи доводилося вам чути ім’я такого письменника – Ганс Крістіан Андерсен?

– Чи читали ви казки цього автора? Які саме?

1. Повідомлення про автора

– Ганс Крістіан Андерсен – відомий данський письменник, автор віршів, п’єс, романів. Андерсен написав понад 150 казок, які були перекладені більш ніж 100 мовами і принесли йому світову славу.

Андерсен народився у містечку Оденс. Батько його був шевцем, а мати – пралею. Дитиною хлопець любив слухати казкові розповіді батька. Він захоплювався театром і вдома створив ляльковий театр, для якого писав казкові п’єси, сам готував декорації і вирізав з паперу костюми. Робив він це так майстерно, що мати вирішила влаштувати його на навчання до кравця. Крім того, автор любив імпровізувати всілякі історії й хотів, щоб його розповіді слухали дорослі. Рідним ніколи було слухати хлопця, і він шукав “вільні вуха”, щоби комусь розповісти свої історії.

1819 року Андерсен їде до столичного міста Копенгагена в пошуках щастя – він хотів стати актором. Але йому не вдалося. Та доля посміхнулася Гансові: він зустрівся з добрими людьми, які влаштували його в гімназію, і вже майже дорослим він сідає за парту поряд з малюками. Незважаючи на насмішки юнак закінчив гімназію, а згодом і університет.

Після завершення навчання в університеті Андерсен багато подорожує, знайомиться з видатними письменниками, пише романи, вірші, п’єси. Згодом починає писати казки, які стали надзвичайно популярними спочатку за кордоном, а згодом і на батьківщині письменника.

Герої казок Андерсена відомі усьому світові. Деяким із персонажів навіть зведено пам’ятники. Так, у Копенгагені пишаються пам’ятником Русалоньці, героїні однойменної казки Андерсена.

Сьогодні у світі налічується 26 письменників і 20 художників, які нагороджені міжнародною премією Г. К. Андерсена.

На мапі учитель вивішує Державний Прапор Данії.

2. Передбачення

На дошці – малюнок корони.

– Як ви гадаєте, про кого чи про що будемо читати у казці?

– Не читаючи казки, а лише знаючи її назву, чи можете ви сказати, яка пригода трапиться? (Роздуми учнів.)

– Хочете дізнатися, що відбувалося насправді? Тоді слухайте уважно й намагайтеся знайти відповідь на запитання: що висміює автор казки?

3. Словникова робота

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.

Тринькав

Іноземці

Волів

Вбрання

Шахраї

Кортіло

Карета

Чудернацька

Нікчема

Гардероб

Чиновники

Розкумекає

Вирувало

Тицьнув

Шлейф

4. Фізкультхвилинка

5. Вправи на розвиток швидкості читання

Учні читають слова “буксиром” у парі із сусідом по парті.

6. Гра “Прочитай початок”

Учитель називає слово з рядка, а учні знаходять і читають рядок спочатку.

V. Опрацювання казки

1. Аналіз змісту казки

– Що понад усе любив король? Прочитайте про це в тексті казки.

– Чи сподобався вам король?

– Як його ошукали шахраї?

– Чому і придворні і король не бачили тканини?

– Чому вони не говорили правди? Якими вони були?

– Чому саме до вуст дитини автор вкладає слова правди?

– Яких людей висміяно в казці?

– Проаналізуйте свою поведінку. Чи завжди ви говорите правду?

– Чому люди цінують чесних і правдивих?

2. Робота в групах. Гра “Добре і погане”. Робота в зошиті

– Об’єднаємося в групи. У вас на парті є картки. Ваше завдання – заповнити таблицю, де слід зазначити добрі та погані риси характеру короля.

КОРОЛЬ

Добре

Погане

– Тож яких рис більше у короля – гарних чи поганих?

– Діти, скажіть, що автор засуджує в цій казці?

– Чи справдилися ваші очікування, передбачення?

VI. Підсумок уроку

– Що вам найбільше сподобалося на уроці?

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати казку.

Скласти план і переказувати за ним казку.

Для тих, хто любить читати

– Г. К. Андерсен “Свиня-скарбничка”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ганс Крістіан Андерсен “Нове вбрання короля” (донська казка) – НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО – 2 КЛАС