Розвиток комунікативних умінь. Класний контрольний твір – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО
Мета: перевірити вміння створювати тексти на основі вивченого матеріалу, висловлюючи власні думки, спираючись на досвід і почуття та використовуючи відповідні зображувально-виражальні засоби; формувати творче мислення учнів; виховувати навички раціонального використання навчального часу, уміння критично оцінювати результати своєї роботи, інтерес до наслідків власної праці.
Теорія літератури: соціально-побутова повість, соціально-психологічний роман, художній тип, особливості типізації героїв.
Обладнання: теми творів (5 варіантів).
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ. ПЕРЕБІГ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
1. Оголошення тем контрольних творів
1. Особливості художнього стилю Панаса Мирного.
2. Чи легко стати людиною? (За романом Панаса Мирного та Івана Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)
3. Реальні проблеми сучасної молодої людини крізь призму літературного твору (На основі вивчених творів).
4. Що найбільше цінують у житті герої повісті І. Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”?
5. Чи можна твір “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” назвати романом-дослідженням “дна” людських душ.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Випереджувальні завдання окремим учням. Підготуватися до виразного читання поезій В. Романовського.
Related posts:
- Контрольна робота – Урок 2 – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: узагальнити знання учнів з вивчених тем, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах. Теорія літератури: соціально-психологічний роман, художній тип, особливості […]...
- Контрольна робота – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: узагальнити знання учнів з вивчених тем, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах. Теорія літератури: реалізм, соціально-побутова повість. Тип уроку: […]...
- Вихід героя за рамки родинного кола. Психологічне дослідження формування характеру, духовний злам Чіпки під впливом соціальних обставин – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: охарактеризувати процес становлення характеру Чіпки, художні засоби відображення його складного життя, глибоких внутрішніх переживань; розвивати вміння самостійно працювати над книгою, складати характеристику персонажа, давати зв’язні відповіді на питання, висловлювати міркування з приводу змісту виучуваного твору, порушених проблем, проводити аналогії із сучасним життям; обгрунтовувати судження авторським текстом; виховувати переконання необхідності вистояти під тиском обставин, негативне […]...
- Панас Мирний (П. Рудченко). Огляд життя і творчості – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом Панаса Мирного, його творчою спадщиною; звернути їхню увагу на таку важливу рису характеру письменника, як уміння залишатися чесною і порядною людиною в непростих життєвих обставинах; виховувати повагу до особистості письменника, бажання наслідувати його життєві принципи.. Теорія літератури: епос, жанри епосу. Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, висловлювання про Панаса […]...
- Хіба ревуть воли, як ясла повні – перший соціально-психологічний роман в українській літературі – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: ознайомити учнів з поняттями з теорії літератури, історією створення роману, багатоплановістю його сюжету, своєрідністю композиції та проблематикою; розвивати навички аналізу художнього тексту і вміння визначати жанрову належність твору; виховувати критичне мислення, вміння обгрунтовувати власні міркування. Теорія літератури: соціально-психологічний роман. Обладнання: портрет письменника, словник літературознавчих термінів, довідкова література з теми, реферати учнів попередніх років, текст […]...
- Жанрова й тематична різноманітність. Оновлення художніх засобів. Українська література 70-90-х років ХІХ ст. в загальноєвропейському та світовому контексті – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: з’ясувати особливості українського літературного процесу другої половини ХІХ століття, умови, у яких розвивалася література цього періоду; збудити інтерес школярів до творів, які вивчатимуться; розвивати навички аналізу фактичного матеріалу, пошуку причиново-наслідкових зв’язків; виховувати читацькі інтереси, любов до книги Теорія літератури: повторення поняття “художній тип”, “типізація”, “реалізм”. Обладнання: портретна галерея письменників, які творили у цей період, […]...
- Колоритні людські характери в повісті – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: схарактеризувати образи твору, розкрити майстерність І. С. Нечуя-Левицького у їх творенні; розвивати навички складання порівняльної характеристики персонажів, поглиблювати вміння обгрунтовувати свої міркування; виховувати повагу до старшого покоління, почуття огидності до сімейних конфліктів, уміння виходити з конфліктних ситуацій. Теорія літератури: образ-персонаж. Обладнання: портрет письменника, ілюстрації учнів до повісті, елементи сценічного костюма. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ […]...
- Українська ментальність, гуманістичні традиції народного побуту й моралі – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: розкрити майстерність І. С. Нечуя-Левицького у змалюванні картин народного побуту, ознайомити учнів із основними засадами народної моралі та етики, особливостями національного характер та сприйняття українцями світу, допомогти учням дійти висновку про необхідність дотримання норм народної моралі як основи гармонійного життя, в зокрема і сімейного, та важливість культурної самоідентифікації для успішної адаптації в сучасному інформаційному […]...
- Інші персонажі твору Хіба ревуть воли, як ясла повні, їх новизна й масштабність. Особливості типізації героїв – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: продовжити роботу над текстом твору; розвивати навички аналізу художнього образу, роботи з текстом, мисленнєву активність учнів, уміння самостійно ставити проблемні питання; визначити особливості типізації героїв, допомогти учням усвідомити психологічний стан героїв та установити його причину; виховувати почуття власної гідності, честі та справедливості. Теорія літератури: художній тип, особливості типізації героїв. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- ПЕРЕЛІК МОЖЛИВИХ ТЕМ – ПАНАС МИРНИЙ, Б. ГРІНЧЕНКО – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 70-90 PP. XIX СТ. – УКPAЇHCЬKA ЛІТЕРАТУРА – 10 КЛАС 1.Панас Мирний – “перший симфоніст української прози”. 2. Історія створення роману “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”. 3.Типове й екстремальне в долі Чіпки Варениченка (за романом Панаса Мирного та Івана Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”). 4.Композиція роману Панаса Мирного та Івана Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” – будинок “з багатьма прибудовами […]...
- Реалізм в українській літературі 70-90-х років ХІХ ст. (І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Б. Грінченко, І. Франко): відображення життя у формах самого життя. Ідейні й моральні пошуки особистості, спроби розв’язати суперечність між ідеалом та соціальною дійсністю. Поняття про типізацію і художній тип – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: на прикладі творчості І. Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, Б. Грінченка, І. Франка, М. Старицького показати формування та розвиток реалізму в українській літературі 70-80-х рр. ХІХ ст., показати зв’язок літератури з провідними тенденціями часу, який об’єктивно зображується в творчості письменників, спроби митців розв’язати суперечність між ідеалом та соціальною дійсністю; розвивати вміння аналізувати події, знаходити причиново-наслідкові зв’язки […]...
- Ствердження цінностей національної етики засобами комічного. Сміх крізь сльози як ідейна домінанта твору. Сценічне життя повісті – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: дати поняття про засоби комічного в повісті; удосконалювати вміння відшукувати в тексті художні засоби та визначати їх роль у вираженні авторської позиції, розвивати вміння висловлювати міркування з приводу змісту твору, порушених проблем, проводити аналогії з сучасним життям; інформувати про сценічне життя повісті; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття толерантності, поваги до письменника та його […]...
- Реалізм як літературно-мистецький напрям у європейській та українській літературі. Етапи становлення. реалізм як художній метод відтворення дійсності. головні ознаки реалізму як методу. Суспільно-історичний контекст становлення й розвитку реалізму другої пол. ХІХ ст. Переважання епічних прозових жанрів; соціальна проблематика; актуалізація різностанових проблем; конфлікт людини і середовища тощо. Погляди на літературу як важливий чинник у формуванні національної самосвідомості, боротьбі за соціальні зміни – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета: формування предметних компетентностей: дати поняття про реалізм та етапи його формування; охарактеризувати ознаки реалізму як літературного напряму, його взаємодію з іншими напрямами в літературі; розвивати словниковий запас, навички зв’язного мовлення; виховувати потребу в саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати […]...
- ЖІНОЧІ ОБРАЗИ, СТВЕРДЖЕННЯ НАРОДНИХ ПОГЛЯДІВ НА ДУХОВНЕ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ – ВСТУП. РЕАЛІСТИЧНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета (формувати компетентності): Предметні: літературознавчу: формувати в учнів навички характеристики героїв, засобів їх творення, аналізу коло проблем, порушених у творі, читацьку активність; Ключові: уміння вчитися: самоорганізовуватися до навчальної діяльності; соціальну: розвивати вміння працювати в колективі, уміння з повагою ставитися до вчителя, однокласників; інформаційну: навчати учнів працювати з текстом роману, займатися пошуковою роботою; комунікативну: удосконалювати вміння […]...
- ПАНАС МИРНИЙ. ОСНОВНЕ ПРО ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТВОРЧОСТІ – ВСТУП. РЕАЛІСТИЧНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета (формувати компетентності): Предметні: літературознавчу: знання про життя та творчість письменника; читацьку активність; Ключові: уміння вчитися: самоорганізовуватися до навчальної діяльності; загальнокультурну: дотримуватися норм мовленнєвої культури; зв’язно висловлюватись про життєвий і творчий шлях письменника; соціальну: розвивати вміння працювати в колективі, уміння з повагою ставитися до однокласників; інформаційну: навчати дітей підшукувати потрібну інформацію до теми, займатися пошуковою […]...
- Класний контрольний твір (письмово) – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: перевірити вміння учнів писати роботи творчого характеру на основі вивченого матеріалу; розвивати навички зв’язного писемного мовлення; формувати творче мислення учнів; виховувати навички раціонального використання навчального часу, інтерес до наслідків власної праці. Теорія літератури: модернізм, неоромантизм, драма-феєрія, ліричний цикл, ліричний герой, драма. Обладнання: теми творів. Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. […]...
- ШЛЯХ НЕЧИПОРА ВАРЕНИЧЕНКА ВІД ПРАВДОШУКАЧА ДО РОЗБІЙНИЦТВА – ВСТУП. РЕАЛІСТИЧНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета (формувати компетентності): Предметні: навички дослідницько-аналітичної роботи з твором та виокремлення головного в тексті; культуру зв’язного усного мовлення; мислення; Ключові: уміння вчитися: навички засвоєння здобутої інформації, пізнавальної діяльності, критичного мислення та вміння розуміти образ головного героя для розкриття ідейного задуму твору; комунікативну: навички спілкування в колективі, роботи в групі; толерантне ставлення до почуттів і думок […]...
- ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ. РОЗВИТОК РЕАЛІЗМУ, НАТУРАЛІЗМУ, ПІЗНІЙ РОМАНТИЗМ. ТОДІШНЯ ПОЕЗІЯ, ДРАМАТУРГІЯ. ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІСТИТЧНОЇ ПРОЗИ – ВСТУП. РЕАЛІСТИЧНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета (формувати компетентності): Предметні: читацьку: формування постійної потреби в читанні, забезпечення знань учнів з теорії літератури та літературної критики; пошуково-дослідницьку: уміння самостійно здобувати знання, відчуття потреби у безперервній самоосвіті, навички самоорганізації; Ключові: комунікативну: висловлення власної точку зору, слухання і розуміння співбесідника, уміння вести дискусію, навички роботи в групі; інформаційну: навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурну: […]...
- СТВЕРДЖЕННЯ ЦІННОСТЕЙ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕТИКИ ЗАСОБАМИ ТВОРЕННЯ КОМІЧНОГО – ВСТУП. РЕАЛІСТИЧНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО Мета (формувати компетентності): Предметні: поглиблення знань про засоби творення комічного, вміння відшукувати в тексті художні засоби та визначати їх роль у вираженні авторської позиції, поняття про засоби комічного в повісті; Ключові: уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативну: навички роботи в групі; спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів оточення; […]...
- Тести для самоконтролю – Панас Мирний: світогляд і творчість 1. Яке періодичне видання разом з Оленою Пчілкою редагував Панас Мирний у Полтаві: А) “Основа”; Б) “Українська хата”; В) “Рідний край”; Г) “Київська старовина”? 2. Який із драматичних творів Панаса Мирного мав успіх на театральній сцені завдяки зусиллям М. Заньковецької: А) “Лимерівна”; Б) “Лихий попутав”; В) “Перемудрив”; Г) “У черницях”? 3. Яким оповіданням дебютував Панас […]...