УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ ЗА НОВЕЛОЮ Л. ПОНОМАРЕНКО “ГЕР ПЕРЕМОЖНИЙ”

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над проблематикою новели Л. Пономаренко “Гер переможений”, навчати письмово викладати власні думки з приводу прочитаного;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, оформлювати свої думки на письмі;

– виховна: виховувати загальнолюдські морально-етичні цінності, толерантність, співчуття, доброзичливість, гуманізм.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Обладнання: підручник.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Бесіда з учнями

– Доведіть, що “Гер переможений” за жанром – новела.

– Предметом новели є незвичайна подія. Що незвичайного трапилося у творі?

– Що, на вашу думку, більше цікавить Л. Пономаренко: незвичайна подія чи почуття персонажів?

– Чи можна погодитися з твердженням, що розпач став причиною смерті німецького офіцера?

– Чи є у творі гуманістичний пафос?

– Які символічні образи наявні в новелі?

Робота з текстом твору

Знайдіть та прочитайте епізоди, які описують наведені нижче події. Охарактеризуйте ставлення персонажів до реалій життя.

Полонені. “Зводили цей квартал з любов’ю і розпачем”, “не любили цей народ, не любили будинки”, “але тільки-но звівся фундамент…”, “Фрідріх скопав маленьку грядочку.”, “ті всміхалися, дякували, називаючи вдів “фрау”, “у Фрідріха теж була фотокартка.”, “Фрідріх робив тільки прикраси зі шматочків цегли”, “Саджав нас на коліна та співав.”

Дорослі. “Охоронець чіплявся поглядом і байдуже погиркував.”, “.гиркав охоронець”, “місто давно не сердилось на німців, вдови жаліли їх.”, “охоронець замість “шнеляти” простягав йому цигарку і дозволяв лежати під стіною”, “.самотні жінки подовгу стояли, роздивлялися і навіть сплакували”, “його поховали за містом.”

Діти. “Ми розвоювали ту землицю, розкидали каміння, зробили з паличок хрест, зв’язали його травою і поставили на грядці”, “І ми у відповідь цілу весну і ціле літо топтали і розкидали його грядку”, “ми не могли його не дражнити”, “ми любили ціляти в нього грудками, любили, коли він саджав нас на коліна та співав.”

Тести

1. Як полонені німці ставилися до зведення будинків?

А З любов’ю і розпачем. Б Абияк.

В Із великим почуттям відповідальності.

2. Будинок, який зводили німці, міг би, на їхню думку, стояти на околиці:

А Берліна. Б лейпцига.

В Дрездена.

3. Які квіти посадив Фрідріх, скопавши маленьку грядочку?

А Чорнобривці. Б Мальви.

В Нагідки.

4. Чим пригощали жінки полонених німців?

А Печеним гарбузом. Б Вареною картоплею.

В Сухим хлібом.

5. Як німці віддячували жінкам за їхню увагу?

А Сплачували гроші. Б Всміхалися їм.

В Низько їм уклонялись.

6. Фрідріх полюбляв показувати фотокартку, на якій можна було побачити:

А Русяву жінку з усмішкою на обличчі.

Б Двох дівчаток у білих сукенках і білих черевичках.

В Його самого, молодого і красивого.

7. Діти своє місто, розруйноване під час війни, називали:

А Жалюгідним. Б Жахливим.

В Злиденним.

8. Незважаючи на те що діти дражнили Фрідріха, він їм:

А Грав на сопілці. Б Робив з паперу ляльок.

В Співав німецькою.

9. Під осінь німець захворів і йому, на відміну від інших полонених, дозволяли:

А лікуватися. Б лежати під стіною барака.

В Виконувати неважку роботу.

10. Із цегли Фрідріх виробляв:

А Ляльок для дітей. Б Прикраси.

В Посуд.

11. Коли люди переселилися в новий дім, який був збудований полоненими німцями?

А Навесні. Б Улітку (наприкінці серпня).

В Восени (у кінці листопада).

12. Про що, здавалося, хотіли спитати дівчатка, які були зображені на фотокартці Фрідріха?

А “Для чого нас замуровано у стіну нового будинку”?

Б “Ви не бажаєте з нами познайомитися?”

В “Ви не знаєте, де наш тато?”

Усне складання твору “Чи важко бути людиною”

Висловіть свої власні думки про роль гуманізму в розвитку людства, духовності кожної людини на основі новели “Гер переможений”.

Письмовий виклад власних думок

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Завершити розпочатий на уроці твір; прочитати 1-7 розділи твору О. Гавроша “Неймовірні пригоди Івана Сили”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ ЗА НОВЕЛОЮ Л. ПОНОМАРЕНКО “ГЕР ПЕРЕМОЖНИЙ”