Л. КИСЕЛЬОВ. “ДОДОМУ”. ПАТРІОТИЧНИЙ МОТИВ ВІРША. “КАТЕРИНА”. ВСЕЛЮДСЬКЕ І НАЦІОНАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ОБРАЗУ УКРАЇНСЬКОЇ МАДОННИ
Мета: продовжити знайомити школярів з поетичною творчістю Кисельова, зокрема зосереджуючи увагу на ідейно-художньому аналізі віршів “Додому”, “Катерина”; вміти характеризувати образ Катерини; розвивати естетичні відчуття і смак; уміння грамотно висловлювати власні думки про вірші письменника; робити аналіз його творів; формувати власну позицію у процесі пізнання і вивчення; виховувати повагу до мистецтва слова, культури рідного краю, його природи; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет Л. Кисельова, фотоматеріали про Київ і Москву, бібліотечка поетичних творів письменника; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Міні-конкурс на кращого виконавця поезії Л. Кисельова напам’ять
Критерії оцінювання (виразність, емоційність, дотримання регламенту…).
III. Актуалізація опорних знань
Літературна вікторина “Знайомий нам Л. Кисельов”
– Місто народження майбутнього письменника. (Київ)
– Назва факультету, де навчався Леонід Володимирович. (Іноземних мов)
– У яких журналах друкувалися вірші Л. Кисельова російською мовою, коли він навчався у десятому класі? (“Новый мир”, “Радуга”)
– Через що перестали друкувати поетичні твори Леоніда Володимировича? (Після “скандальної сенсації” вірша “Цари”)
– Коли письменник творив свої поезії українською? (В останній рік свого життя)
– До якого роду, за словами І. Дзюби, належала родина Л. Кисельова? (“Українофільського”)
– Журнали, в яких друкувалися українські поезії Леоніда Володимировича. (“Дніпро”, “Ранок”, “Вітчизна”)
– Назвіть посмертну двотомну збірку Л. Кисельова, що вийшла у 1970 р. (“Стихи. Вірші”)
– До якої історичної особи письменник виявив зневагу у своєї поезії? (Петра І)
– Назва міста, де навчався Л. Кисельов. (Київ)
– В якому році читач мав можливість ознайомитися із збіркою поета “Последняя песня. Остання пісня”? (1979)
– Хто охарактеризував Л. Кисельова: “.Він ставив на карту всього себе, свою душу і долю”? (І. Дзюба)
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
V. Основний зміст уроку
1. Опрацювання вірша Л. Кисельова “Додому”
1.1. Виразне читання твору.
1.2. Тема: відліт ліричного героя з Москви до рідного Києва та його сум за російською столицею.
1.3. Ідея: уславлення любові до рідного краю, міста, домівки; пошани до Москви.
1.4. Основна думка: де б людина не була, але вона завжди прагне повернутися додому в рідне місто, родину.
1.5. Жанр: громадянська поезія.
1.6. Художні особливості твору.
1.7. Бесіда за питаннями.
– Яке значення в житті для кожної людини має рідна домівка? Свої міркування обгрунтуйте.
– Прокоментуйте народне прислів’я “Де хліб-сіль-каша, там домівка наша”.
– Що вам відомо про Москву – столицю Росії?
– Чому герою твору шкода залишати Москву? Яких національних героїв ви знаєте? Як наш народ їх шанує і пам’ятає?
– Хто такий Б. Хмельницький? З якої нагоди йому встановлено пам’ятник у Києві?
– Чим для ліричного героя є Москва, Київ?
– Дослідіть, як у творі сучасне перемежовується з минулим?
– Що ви відчули під час читання цієї поезії?
– Чому варто пам’ятати про рідну домівку, батьків?
2. Ідейно-художній аналіз поезії Л. Кисельова “Катерина”
2.1. Виразне і вдумливе читання вірша.
2.2. Тема: розповідь про Катерину сучасну і Шевченкову.
2.3. Ідея: уславлення жіночої цнотливості, краси, працьовитості, щирості, здатності витерпіти будь-які страждання.
2.4. Основна думка: Катерина, як і Україна, протягом історії мають однакову долю, відчули на собі всі життєві випробування, намагалися долати труднощі.
2.5. Жанр: поезія з оптимістичним, життєстверджуючим пафосом.
2.6. Художні особливості твору.
Епітети: “барвні сни”, “біле поле”, “біле небо”, “сніжне небуття”, “біла Катерина”.
Порівняння: “небо, мов велике коло”.
Метафори: “небо летить”, “вилами розхитували трони”, “буде жити Україна… в хлібі, в снах…”
Звертання: “не співай, поете…”
2.7. Бесіда за питаннями.
– Чому Л. Кисельов вважає, що Україна живе в теплім хлібі, у снах дітей?
– Який колір переважає у поезії? Про що він свідчить?
– Чим викликаний біль сучасної Катерини під час її ходи по Україні?
– Яким був шлях наших предків?
– Що вам відомо про життя Т. Шевченка?
– Як відомо, сестру Т. Шевченка звали Катериною. Чи пов’язано це із назвою твору Л. Кисельова?
– В чому полягає вселюдське та національне значення української Мадонни Л. Кисельова?
2.8. Орієнтовний план до характеристики образу Катерини.
1) Катерина – українська Мадонна.
2) Риси характеру героїні:
А) цілеспрямована;
Б) рішуча;
В) волелюбна;
Г) впевнена в собі.
3) Місія Катерини.
4) Сучасна і Шевченкова Катерина.
VI. Підсумок уроку
Скласти сенкан: І варіант – “Рідна домівка”; ІІ варіант – “Катерина – Україна”.
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності
VIII. Домашнє завдання
Знати ідейно-художній зміст твору М. Трублаїні “Шхуна “Колумб” (позакласне читання).