Л. КИСЕЛЬОВ. ДОЛЯ МОЛОДОГО ПОЕТА. “СТАТИ Б ХОЧ НА МЕНТИ ЛІЧЕНІ…”, “ЗЕМЛЯ ТАКА ГАРЯЧА”
Мета: виразно і вдумливо читати програмові поезії Л. Кисельова, пояс нити власне розуміння їхнього образного змісту, вміти коментувати художні засоби, пояснювати прихований, підтекстовий зміст образів творів; розвивати культуру зв’язного мовлення, творчу уяву, логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власну думку; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани, любові до творчості В. Кисельова, небайдужого ставлення до емоцій та почуттів.
Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь.
Обладнання: портрет В. Кисельова, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями
– Чому так необхідно цінувати і поважати героїчне минуле народу?
– Що говорять про людину, яка живе заради інших? Відповідь обгрунтуйте, наводячи переконливі приклади.
– В чому є призначення людини на землі?
– Як кожний повинен цінувати красу довкілля?
– Яку користь приносять птахи? Чи спостерігали ви за їх поведінкою?
– Що вам відомо про журавлів?
– Хто такі браконьєри? Чому вони винищують тварин і птахів?
III. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
ІV. Основний зміст уроку
1. Життя і творчість Л. Кисельова. Матеріал для вчителя й учнів
ЛЕОНІД ВОЛОДИМИРОВИЧ КИСЕЛЬОВ
(1946-1968)
Поет, прозаїк. Народився в м. Києві в родині російського письменника Володимира Кисельова. Навчався на факультеті іноземних мов Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Спочатку писав вірші російською мовою, друкувався в журналах “Новый мир”, “Радуга” – тоді ще вчився в десятому класі. Однак після “скандальної сенсації” вірша “Цари” (у якому зневажено особу Петра І) його перестали друкувати.
Через п’ять років, в останній рік свого життя, почав писати й українською мовою. Українську мову, культуру він добре знав, розумів з дитинства. Як писав І. Дзюба, його родина належала “до українофільської частини російськомовної інтелігенції Києва. І що прикметно – в ній панував справжній культ Шевченка”. Українська поезія Л. Кисельова побачила світ у газеті “Літературна Україна”, в журналах “Дніпро”, “Ранок”,”Вітчизна”. Мав невиліковну хворобу, яка й обірвала його молоде життя. Посмертні збірки письменника (двомовні): “Стихи. Вірші” (1970),”Последняя песня. Остання пісня” (1979), “Тільки двічі живемо. Вірші, проза, спогади про поета” (1991).
2. І. Дзюба – про Л. В. Кисельова
“Звичайно, Леонід Кисельов залишався й далі поетом двох мов, двох культур, знаходячи їм благодатне поєднання. Але саме українська творчість стрімко наростала, і саме в ній діставав свою нову якість.
В чому вона? Насамперед, може, в тому, що громадянське почуття, яке завжди пульсувало в його поезії, тепер набрало “наступального” тону боротьби, і то боротьби, позначеної кревною особистою причетністю. Ідеал свободи, завжди дорогий Леонідові, тепер співвіднесений з історичною долею України, а тому політично й емоційно наснаженіший. В його поезію входить той національний біль і протест, що й у В. Симоненка, М. Вінграновського, І. Драча… Повнота прилучення до образу України вивела поезію Л. Кисельова на нові обрії, збагатила її зміст і стилістику, збільшила психічну пластику. Вона стала емоційно відкритішою і, не втрачаючи на інтелектуалізмі, сполучила його з народно-пісенною ментальністю, з фольклорно-міфологічним та космополітичним підгрунтям національної поетики”.
3. Опрацювання поезії Л. Кисельова “Стати б хоч на менти лічені…”
3.1. Виразне і вдумливе читання вірша.
3.2. Тема: прагнення поета зробити щасливою кожну людину на землі.
3.3. Ідея:
Щоб раділи всі живі,
Щоб не жив на самоті.
3.4. Основна думка: призначення кожної людини на землі – творити добро, любити ближнього.
3.5. Жанр: поезія з гуманістичним пафосом.
3.6. Художні засоби.
3.7. Бесіда за питаннями.
– Хто такий характерник серед козацтва?
– Чому ліричний герой поезії прагне стати характерником?
– Про що свідчать бажання героя вірша?
– В чому вбачає своє призначення ліричний герой твору?
– Як герой вірша розуміє щастя особисте та оточуючих його людей?
– Про яких людей саме турбується герой поезії?
– Чим пояснити те, що герой хоче “стати. на менти лічені”?
– Чому повчає і над чим змушує задуматися вас ця поезія?
– Прочитавши цей вірш, визначте, яким було життєве кредо Л. Кисельова.
4. Аналізування ідейно-художнього змісту вірша Л. Кисельова “Земля така гаряча”
4.1. Виразне читання поезії.
4.2. Тема: вболівання хлопчика за долю журавля, його намагання захистити птаха від жорстокості.
4.3. Ідея: уславлення любові до природи, пташиного світу, бажання творити добро, гарні вчинки.
4.4. Основна думка: “І буде така гаряча, чорна така земля” – ось що відбувається після того, коли люди будуть виявляти жорстокість до всьогоживого у світі.
4.5. Жанр: поезія про добро і зло.
4.6. Художні засоби.
4.7. Бесіда за питаннями.
– Чому автор зазначає у творі про землю, що вона гаряча і руда?
– Чим пояснити те, що маленькому хлопчику не байдужа доля журавля?
– Про що свідчить епіграф до поезії?
– Від кого і що намагається захистити хлопчик?
– Стисло охарактеризуйте героя твору.
– Чому хлопчик біду журавля сприймає як власну?
– Якою людиною буде в майбутньому цей маленький хлопчик? Відповідь вмотивуйте.
V. Підсумок уроку
Скласти інформативне гроно до образу, який поєднує ідейний зміст творів Л. Кисельова і В. Голобородька.
VI. Оголошення результату навчальної діяльності школярів
VII. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять один вірш Л. Кисельова (на вибір), опрацювати ідейно-художній зміст творів письменника “Додому”, “Катерина”.