Гаррієт Бічер-Стоу. Хатина дядька Тома. Ідеї доброти, поваги до людини, мужності, толерантності

Мета: продовжити аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту роману Г. Бічер-Стоу “Хатина дядька Тома”; виявити та схарактеризувати художні світи твору; звернути увагу учнів на ідеї добра, милосердя й толерантності в тексті; формувати навички аналізу художніх світів твору; розвивати навички аналітичного читання; сприяти вихованню моральних чеснот учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фрагменти художнього фільму “Хатина дядька Тома” (виробництво США, 1987р.)

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Якщо Жуль Верн у своєму романі “П’‎ятнадцятирічний капітан” розповів читачам, як з Африки вивозили людей та перетворювали їх на рабів, то Гаррієт Бічер-Стоу змалювала нам життя темношкірих вже в неволі, в Америці.

– Як же показане життя невільників у романі “Хатина дядька Тома”?

– Чи всі білі були жорстокими до темношкірих невільників? Хто з героїв уособлює ангельську чистоту та доброту?

– Яким чином композиція твору допомагає читачеві усвідомити моральні проблеми, порушені в тексті?

– Визначте місце й роль образу дядька Тома в тексті? Яким чином автор протиставляє образ Тома образам рабовласників та работоргівців?

Завдання. Установіть послідовність подій у творі.

1. Еліза з сином тікають з дому.

2. Шелбі продає своїх рабів.

3. Еліза по кризі перебігає річку.

4. Том рятує Євангеліну.

5. Смерть Євангеліни.

6. Сен-Клер купує Топсі.

7. Джордж Гарріс мандрує як джентльмен.

8. Дядько Том у Легрі.

9. Допомога квакерів.

10. Рабовласницький ринок.

11. Історія Кассі.

12. Смерть дядька Тома.

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми знову зустрінемося з героями роману Гаррієт Бічер-Стоу “Хатина дядька Тома” та продовжимо розмову про те, як людина може зберегти честь та любов навіть у нелюдських умовах. Маємо з’ясувати смислове навантаження образів Євангеліни Сен-Клер та Саймона Легрі та їхню роль у розкритті авторського задуму. Наблизитися до розуміння головної думки твору та особливостей її втілення нам допоможе аналітичне дослідження художніх світів роману та цінностей, що характеризують кожен з них.

ІV. Робота з текстом роману.

Ми залишили дядечка Тома серед інших невільників партії рабів, що придбав для перепродажу Гейлі. Яке емоційне та смислове навантаження має епізод смерті невільниці Люсі? (Автор показує горе та відчай матері, яка вкоротила собі віку через розлуку зі своєю дитиною. Жорстокість та нелюдське ставлення до невільників є повсякденними реаліями світу, куди потрапляє читач.)

– Чим маленька білява дівчинка привертає увагу? Чим її поведінка різниться від поведінки інших дітей? (Насамперед тим, що вона єдина, хто співчуває темношкірим невільникам.)

– Знайдіть і прочитайте опис зовнішності Євангеліни Сен-Клер. На які риси героїні звертає увагу автор? (“Ця дівчинка могла правити за досконалий взірець дитячої краси. Сповнена чарівливої грації, вона скидалася на неземне, казкове, створіння. Личко її вабило не так своєю довершеною вродою, як дивовижною, мрійливою одухотвореністю, що вражала навіть людей грубих і нечутливих, хоч вони й самі того не усвідомлювали. Зграбна голівка, благородний вигин шиї та обрис плечей, пишні золотисто-каштанові кучері над високим чолом, глибокі й розумні фіалково-голубі очі, відтінені довгими віями,- все це вирізняло її з-поміж інших дітей і привертало до неї захоплені погляди.” Автор наділяє свою маленьку героїню надзвичайною неземною вродою. Письменниця підкреслює, що її краса – не тільки зовнішня, а й духовна.)

– Чому Том вирішив потоваришувати з дівчинкою? (Том – любляче серце, обожнював маленьких людей. Окрім того, благородна та чиста душа Тома одразу відчула таку ж чисту та благородну душу.)

– Як ви гадаєте, чому Саме Том врятував Єву, витягнувши її з води, коли дівчина впала? (Автор іще раз показує читачам, наскільки темношкірий раб мужніший та благородніший від своїх білих господарів.)

– Чому Сен-Клер купив Тома? (Єва попросила батька, крім того, сам Сен-Клер – благородна людина, добрий господар для своїх рабів, він засуджує жорстокість рабства, хоча й не має сил боротися з ним.)

– Спробуємо виокремимо художні світи твору: світ темношкірих невільників та світ господарів, світ тих, хто є прибічником рабства, та світ порядних людей, які різко засуджують рабство.

Створення схеми “Художні світи роману Гаррієт Бічер-Стоу “Хатина дядька Тома”: їхні цінності”

Світ рабовласників Раби – тільки товар, річ, що не має почуттів та серця

Світ рабів

Бідні знедолені люди, часто більш талановиті та людяні, ніж їхні господарі

Світ білих, “вища каста”: Тільки білі мають почуття та безсмертну душу

Південна Америка

Світ темношкірих, “нижча раса”: Люди, які здатні на глибокі почуття та мають благородні серця

Світ тик, хто виправдовує рабство

Світ тих, хто виступає за скасування рабства

– Як члени родини Сен-Клер допомагають уявити цінності художніх світів твору? (Родина Сен-Клер дає більш чітку картину художніх світів твору, ніж родина Шелбі. Міс Офелія, що прибула з Півночі Америки, різко засуджує рабство, проте має упереджене ставлення до негрів, Марі, дружина Сен-Клера та мати Єви, є уособленням моралі рабовласників, сам Сен-Клер засуджує рабство та картає себе зате, що не може протистояти цьому огидному явищу. Брат-близнюк Сен-Клера – суворий та жорстокий до свої рабів, для нього головне гроші, які він заробляє за допомогою праці невільників. Маленька ж Єва є носієм справжньої християнської любові, а не лицемірних проповідей брехливих священиків, що виправдовують рабство.)

– Доведіть, що образи Тома та Єви доповнюють одне одного? (Не дивлячись на те, що Єва – дитина, а Том дорослий, що Єва належить до білої касти, а Том темношкірий, що Том – раб, а Єва – з родини багатих плантаторів, ці два образи дуже близькі, їх об’‎єднує чистота й благородство душі, любов і повага до оточуючого світу, бажання прийти на допомогу кожному.)

– Яку роль у тексті грає образ Топсі, маленької темношкірої невільниці, яку купив Августин для Офелії? (Образ Топсі втілює в собі тему місіонерства. Автор переконана, що навіть дикунів можна виховати в дусі християнської любові, працелюбності та чемності.)

– Як ви гадаєте, яка справжня причина хвороби Єви? (Автор ніби говорить, що місце Єви скоріше серед янголів, ніж серед людей. Дівчинка, яка так гостро відчуває несправедливість та жорстокість рабства, людської несправедливості, Не може жити в такому світі. Саме жорстокість та несправедливість, що панують навколо, і вбивають Єву.)

– Прочитайте сцену, яка розігралась незадовго до смерті Єви між нею та Топсі. Який моральний урок дають маленькі героїні дорослим? (Топсі прекрасно розуміє, що поводяться з нею несправедливо, що вона для господарів – людина нижчого сорту, що нею гидують та її зневажають. Єва ж своєю любов’ю, ніжністю та милосердям розчулила серце маленької дикунки. Автор говорить дорослим читачам, що тільки Любов може змінити людину на краще: “- Ой, Топсі, бідолашка, та я ж люблю тебе! – вигукнула, Єва з раптовим спалахом співчуття і поклала свою тендітну білу ручку на плече Топсі. – Я люблю тебе, бо ти не маєш ні батька, ні матері, ані друзів… бо ти нещасна, скривджена дитина! Я люблю тебе і хочу, щоб ти була хороша. Я хвора, Топсі, і, мабуть, жити, мені лишилося зовсім мало. То дуже мене смутить, що ти отака неслухняна. Прошу тебе, постарайся бути хорошою, ну хоч би задля мене. Вже ж недовго мені бути у тобою разом).

Пропоную вашій увазі фрагмент епізоду із фільму “Хатина дядька Тома”, виробництво США, 1987 рік.

– Чи вдалося, по-вашому, юним акторам передати всю зворушливість сцени? Чи такими ви уявляли собі героїнь?

– Прочитайте епізод, коли Єва дарує свої кучері друзям-рабам. У чому сенс її останнього подарунку? (Йдучи з життя, маленька дівчинка з великим серцем залишає темношкірим невільникам свою любов, тим самим даруючи їм Надію та Віру.)

– Чому свої потаємні думки останніх днів на землі Єва довіряла Тому? (Тільки Том зі своїм відкритим серцем та віруючою душею міг зрозуміти Дівчинку, яка раділа перед зустріччю з Творцем.)

– Які були останні слова Єви? Як ви гадаєте, чому саме ці слова злетіли з вуст маленької героїні? (“Любов.., радість… спокій…” Ці слова не тільки розкривають велич душі Єви, а й пов’‎язані з головними думками та бажаннями письменниці та дорогих її серцю героїв роману. Саме радості, любові та спокою бажали собі та своїм близьким і дядечко Том, і Еліза з Джорджем, і тітонька Хлоя, і багато інших невільників.)

– Як смерть маленької Єви змінила життя родини та Тома? Як ви гадаєте, чому смерть містера Сен-Клера сталася невдовзі після смерті доньки? (Любов та радість пішли з оселі разом із Євою, для Сен-Клера донечка була єдиною втіхою в житті. Після її смерті життя поруч з нелюбою та егоїстичною дружиною стало важким тягарем для героя, і тому нещасний випадок став логічним завершенням життя Августина.)

V. Підсумкова бесіда за текстом роману

Учитель.

Пройшовши життєві випробування, духовне очищення в процесі читання Біблії й спілкування з маленьким янголятком Євою, Том став непохитним у своїй вірі. Слова Христа про те, шо кожна людина, незалежно від її статі, кольору шкіри, становища в суспільстві, має безсмертну душу, Том прийняв усім серцем і зробив головним законом свого життя. У цій християнській істині він знайшов сили до життя, терпіння й допомоги іншим. Якщо в реальному житті він пізнав підступність і підлість у відповідь на чесність і порядність, то в духовному світі знайшов вічні цінності, які не зраджують і не продаються. “Із тілом робіть, шо хочете, а душа моя належить мені й Господу Богу!” – відповідає він своїм мучителям. У Тома відібрали його чисту заквітчану хатинку, де він жив із дружиною й дітьми, але він побудував собі нову, яку вже ніхто не зможе відібрати й зруйнувати. Ця нова хатина дядька Тома не матеріальна – це його безсмертна, загартована, світла душа! Хоча Том загинув, роман просякнутий ідеєю життєствердження. Світло душі Тома допомогло тим, кого він устиг навчити й показати їм шлях крізь зло й темряву до оновлення. Роман Г. Бічер-Стоу дає надію на краше всім людям, хто бореться за свободу.

– Поміркуйте, про які загальнолюдські цінності йдеться в романі “Хатина дядька Тома”?

VІ. Підбиття підсумків

VIІ. Домашнє завдання

Підготувати комп’‎ютерну презентацію на тему рабства*.

Підготувати розповідь про рабовласників: містера Шелбі, Гейлі, Сен-Клера, Саймона Легрі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Гаррієт Бічер-Стоу. Хатина дядька Тома. Ідеї доброти, поваги до людини, мужності, толерантності