РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. ПИСЬМОВА ТВОРЧА РОБОТА ЗА ПОВІСТЮ М. СТЕЛЬМАХА “ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ” НА ТЕМУ “МИХАЙЛИК – УОСОБЛЕННЯ ДУХОВНОГО БАГАТСТВА, ДОБРОТИ І КРАСИ”
Мета: вдосконалювати вміння школярів писати творчі роботи на запропоновану тему, добирати мовні засоби відповідно до задуму і форми висловлювання; розвивати навички писемного мовлення, вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження; аналізувати осмислене; формувати культуру рідного краю; прищеплювати інтерес до наслідників власної праці.
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Обладнання: портрет М. Стельмаха, бібліотечка-виставка його художніх творів, репродукції до змісту повісті “Гуси-лебеді летять”.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент.
Емоційна готовність учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань
1. Гра “Визнач правильне твердження”
Завдання: відповідаючи “Так” чи “Ні”, намагайтеся посилатися на текст твору для підтвердження власної думки.
– Ганна Іванівна полюбляла читати Біблію і намагалася прищепити до неї інтерес Михайлику. (Ні).
– Дідусь Дем’ян зробив для свого онука вітряк. (Так)
– М. Стельмах присвятив автобіографічну повість дядьку Себастіяну. (Ні)
– На думку діда Дем’яна, найдорожчим для бідного чоловіка є земля, подружня вірність і пісня. (Так)
– Дядько Себастіян не дозволив Михайлику потрапити на спектакль, оскільки хлопець не мав грошей. (Ні)
– Навчаючись у школі, Михайлик починає писати п’єси. (Так)
– Люба поважає Михайлика, оскільки він допомагає їй збирати у лісі гриби, ягоди, горіхи. (Ні)
– Оскільки Михайлик не мав чоботів, то батько взимку носив його до школи на руках, замотавши у кирею. (Так)
– Панас Дем’янович на селі був гарним ковалем і майстром з виготовлення вітряків. (Ні)
– Для Ганни Іванівни книги – це поле і хліб, квіти і трави, сад і город. (Так)
– Дядько Себастіян воював з нечистою силою.
Скільки він відрубав у нечистої хвостів, ратиць, рогів! (Ні).
– Михайлик не виявляв бажання вчитися, бо вважав науку нудною, нікчемною справою. (Ні)
2. Рефлексія. Утворіть логічні пари
1. Дядько Микола | А) Втілена ота вікова селянська мудрість і доброта, що так |
2. Бабуся | Характерна для простих, чемних, трудівників-хліборобів. |
3. Дядько Себастіян, | Б) Дуже любить сад, доглядає і уболіває над ним. |
Голова комбіду | В) Лісова царівна, яка знає дуже багато таємниць природи. |
4. Ганна Іванівна | Г) Найбільша захисниця краси, берегиня, у праці знаходила |
5. Юхрим Бабенко | Свою найкращу радість. |
6. Люба | Д) Людина революційного гарту і щедрої душі. Е) Дотепний жартівник жив хоч і бідно, зате весело. Ж) Хотів у Михайлика виміняти гриби на “Пригоди Тома Сойєра”. З) Допомогла головному герою твору взяти у попа книжку для |
Читання. |
Ключ: 1-Е, 2-Б, 3-Д, 4-Г, 5-Є, 6-В.
III. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
IV. Основний зміст уроку
…у книжці злеліяне слово має бути
Справжнім святом душі й мислі
М. Стельмах.
1. Матеріал до характеристики образу Михайлика
1.1. Цитатний матеріал.
– “Хоч я й дуже люблю ліс, але побоююсь його душі…”
“А ще я люблю, як з лісу несподівано вигулькне хатина, заскриплять ворітця, побіжать стежки до саду і до пасічиська. І люблю, коли березовий сік накрапає із жолобка”.
“Люблю напасти на лісове джерело і дивитись, як воно коловертнем викручується з глибини. І люблю, коли гриби, обнявшись, мов брати, збирають на свої шапки росу. І люблю восени по коліно ходити в листві. Коли так гарно червоніє калина і пахнуть опеньки”.
– “Я не дуже кривлюсь, коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаюсебе ледащом”.
– “Та є в мене, коли послухати одних, слабкість, а коли повірити іншим – дурість; саме вона й завдає найбільшого клопоту та лиха. І вже тоді мені одні слова сяяли, мов зорі, а інші туманили голову”.
– “Я ніколи не був скиглієм, терпляче зносив і батіг, і хлудину, і запотиличники.”
– “Вчився я добре, вчився б, напевне, ще краще, аби мав у що взутися. Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки, я мчав до школи наче ошпарений. Напевне, тільки це навчило так бігати, що потім ніхто в селі не міг перегнати мене, чим я неабияк пишався”.
– Маряна – Михайлику: “І вчився. та так учився, щоб усі знали, які-то мужицькі діти. Хай не кажуть ні пани, ні підпанки, ні різна погань, що ми тільки бидло. Були бидлом, а тепер – зась!”
1.2. Орієнтовний план до характеристики образу Михайлика.
1) Михайлик – головний герой твору, бідний сільський хлопчик.
2) Портрет і зовнішність героя.
3) Риси характеру:
А) чемний;
Б) добрий;
В) працьовитий;
Г) шанобливий;
Д) кмітливий;
Е) цілеспрямований;
Є) допитливий.
4) Прагнення героя:
А) жага до навчання;
Б) любов до природи;
В) пізнати світ;
Г) читання книг та написання власних творів.
5) Михайлик та інші герої твору.
6) Значення образу Михайлика.
1.3. Бесіда за питаннями.
– Чим Михайлик відрізнявся від інших героїв твору?
– За допомогою кого і чого формується кругозір, світогляд героя?
– Чим захоплювався хлопчик у дитинстві? Як це вплинуло на майбутнього письменника?
– Які книжки полюбляв читати Михайлик?
– Як хлопчик ставився до навчання у школі? Чим це пояснити?
– Чому герой по-різному ставиться до мешканців села?
– У чому виявилася доброта, чемність хлопчика?
– Чим пояснити те, що політ гусей-лебедів Михайлик сприймав по-особливому?
– Який талант мав хлопчик?
– Чи вдалося М. Стельмаху реально відобразити власне дитинство у творі? Відповідь обгрунтуйте.
1.4. Схема формування Михайлика як особистості:
2. Перелік рекомендацій щодо написання творчої роботи:
– чітко визначте напрями розкриття теми;
– дотримуйтесь побудови творчої роботи;
– власні думки викладайте доступно, зрозуміло, грамотно;
– зверніть увагу на самостійність аналізу і глибоку змістовність роботи;
– дотримуйтесь емоційності й стислості у змісті твору, образності висловів, їх оригінальності;
– творча робота має бути стилістично і логічно довершеною, лексично багатою, орфографічно і пунктуаційно грамотною, охайною.
3 Виконання письмової творчої роботи за повістю М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять” на тему “Михайлик – уособлення духовного багатства, доброти і краси”. Орієнтовний зразок твору
МИХАЙЛИК – УОСОБЛЕННЯ ДУХОВНОГО БАГАТСТВА, ДОБРОТИ І КРАСИ
Життя росте лише з любові,
Лишень краса людей навчає жить!
Д. Павличко
“Гуси-лебеді летять” М. Стельмаха – один із найкращих творів письменника про власне дитинство, що пройшло в подільському селі Дяківці на Вінниччині, неподалік від річки Південний Буг.
Головним героєм твору є Михайлик – простий сільський хлопчик, син бідняків. Він дуже допитливий – йому все хочеться знати, до всього дійти своїм розумом або ж довідатись від дорослих.
Мудра порада голови комбіду Себастіяна, дотепний жарт дядьки Миколи, ніжне материнське слово – все це малий Михайлик вбирав, як губка воду.
Наслухавшись казок, легенд і розповідей свого діда Дем’яна, хлопець бачить світ саме крізь призму цих фантастичних розповідей. Казка “вкладала” в Михайликові уста “оте слово, до якого дослухаються земля і вода, птиця в небі й саме небо…”
Від батька, матері перейняв хлопець любов до праці. Михайлик засвоював трудовий досвід батьків, допомагав у господарстві: пас кобилу, громадив сіно, орав, жав жито…
Герой любить зорі у високому небі, запах жита в полі й різних трав у лісі, із захопленням слухати перепілку в житі й стук дятла на старій груші… Світ для нього – це дивне видіння, дійсність часто в його схвильованій уяві переплітається з чарівною казкою – мрією чи романтичною легендою. Він чуйно прислухається до бентежних звуків гусей-лебедів у високому весняному небі і з подивом заглядає до гніздечка лісової куріпки, де лежать безпомічні пташенята.
Михайлик духовно багатий і талановитий хлопчик. Перед початком навчального року дядька Себастіян каже підлітку: “Пиши на здоров’я… нам треба писати тільки на здоров’я людям”.
І хлопець у школі береться за перо митця, починає писати п’єси. Спочатку Михайлик багато перечитав їх, особливо таких, де є стрілянина, а потім і сам захотів створити власний шедевр.
У героя можна багато чого повчитися: селянської грунтовності, природної, від батька-матері засвоєної мудрості, щирості й відкритості, усього того, що протистоїть ворожості, підступності, лихварству.
Подорослівши, Михайлик (чия мрія стати письменником таки збулася) мав підстави сказати про пору власного дитинства, як про “по-своєму прекрасний час”. Передусім тому, що попри важкі нестатки, злидні, він звідав і радість спілкування з людською добротою і красою, вбираючи в свою душу духовний скарб, який він подарував людям.
V. Підсумок уроку
Скласти сенкан до образу Михайлика.
VI. Домашнє завдання
Закінчити написання творчої роботи; скласти “Доміно” та хронологічну таблицю до життєвого і творчого шляху Г. Тютюнника, знати зміст І розділу твору “Климко”.