М. СТЕЛЬМАХ “ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ”. ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ І СВІТУ ДИТЯЧОЇ ДУШІ

Мета: продовжити знайомити школярів із змістом твору, зокрема його ІІІ, іV розділами; дослідити, як у творі поєднується світ природи зі світом головного героя твору у його вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, бажання навчатися та пізнавати нове, цікаве, захоплююче, життєво необхідне; виховувати почуття пошани, поваги, любові до рідної літератури, її митців; пунктуальність, інтерес до наслідків власної праці; домогтися розуміння того, що людина – мудрий друг і охоронець природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, портрет М. Стельмаха, малюнки учнів до твору; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

Огляд малюнків учнів до твору М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять” на тему “Чаруюча краса природи очима Михайлика”.

Учні демонструють свої малюнки з відповідним коментарем.

III. Актуалізація опорних знань

1. Розгадування кросворду “Сторінками життя та творчості М. Стельмаха”

По горизонталі: 1. Про кого М. Стельмах писав: “В її устах і душі насіння було святим словом” (Мати) 2. Михайлик повсякчас мріяв про те, щоб у нього були… (Чоботи) 3. Ім’я героя, в якого Михайлик хотів за чотири склянки гарбузового насіння отримати для читання “Пригоди Тома Сойєра”. (Юхрим) 4. Книга, якою ще малим захоплювався письменник. (“Кобзар”) 5. Опис природи. (Пейзаж) 6. Найулюбленіший письменник Михайлика. (Гоголь) 7. Область, де народився М. Стельмах. (Вінницька) 8. Жанр твору М. Стельмаха про кмітливу дівчинку “Маленька Оленка”. (Казка) По вертикалі: 1. Ім’я головного героя твору М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять”. (Михайлик)

2. Бесіда за питаннями

– Дайте визначення поняттю “пейзаж”. Яка роль пейзажу в творах художньої літератури?

– За допомогою якого художнього засобу письменники відтворюють природу як живу істоту? Наведіть приклад.

– Яким чином митці літератури намагаються у своїх творах вирішити проблему зв’язку, порозуміння людини і природи? Наведіть приклад.

– Чому варто розумно користуватися природними дарами?

– Що ви відчуваєте під час відпочинку на природі?

ІV. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

V. Основний зміст уроку

Повість М. Стельмаха вся виросла на глибокій народній основі, самий її характер пов’язаний з рідною природою, з піснею і казкою.

Юрій Лукін (критик)

Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти.

О. Гончар

1. Єдність світу природи і світу дитячої душі

1.1. Вступне слово вчителя.

Серед мальовничої природи Прибужжя минали дитячі та юнацькі роки письменника. Тут відкрилася йому поетична краса природи, таємниця людського життя.

У творі дуже виразно звучить мотив шанування природи. Людина – її добрий і мудрий господар, який повинен любити й оберігати її красу.

1.2. Бесіда за питаннями.

– Як Михайлик був зачарований весняною красою, зокрема політом гусей? Про що це свідчить?

– Чому він “розумів” природу?

– Хто і яким чином допомагає Михайлику сприйняти довкілля?

– Чому для хлопчика природа – це казка?

– Чим саме лебеді захопили Михайлика?

– Як хлопець ставиться до свійських тварин (однокрилої качки, Обмінної)?

– Через що Михайлик дуже полюбляє ліс, багато часу перебуває в ньому?

– Чим пояснити те, що Михайлик сприймає природу, її красу по-особливому, душею?

– А як ви ставитеся до природи? Чи не завдаєте їй шкоди? Чи оберігаєте природу від людей, які бездумно її нищать?

1.3. Цитатний матеріал.

2. Опрацювання ІІІ розділу повісті

2.1. Виразне читання учнями цікавих, на їх погляд, уривків з розділу твору.

2.2. Тема: відтворення чаруючої краси природи, гармонії її з людським життям; зображення прагнення Михайлика пізнати оточуючий його світ.

2.3. Ідея: уславлення доброти, щирості, працьовитості простих людей.

2.4. Основна думка: важливе значення у вихованні порядної людини має те оточення, у якому вона перебуває.

2.5. Композиція.

Експозиція: Михайлик вирушає до Якимівської загорожі нарвати черешень та попасти коняку; історія про те, як дід купував Обмінну.

Зав’язка: зустріч Михайлика з Любою.

Кульмінація: позитивні враження, які отримав Михайлик від спілкування з Любою.

Розв’язка: Михайлик отримав подяку від родини, його названо “нашим годувальником”.

2.6. Сюжет.

Початок літа. Михайлик вирушає до Якимівської загорожі нарвати черешень (це йому порадила Мар’яна) і попасти Обмінну. (Дід Дем’ян розповів, як він з дядьком Трохимом замість коня купив коняку, через що розсмішив усю родину.)

Зустріч Михайлика з Любою, яка відкрила для хлопця таємниці природної краси. Родина була задоволена тим, що Михайлик приніс черешень. Михайлик вирушає з дідом на рибалку.

2.6. Обговорення змісту розділу за питаннями.

– Для чого мати рано-вранці розбудила Михайлика?

– Про який свій сон розповіла Мар’яна тітці Ганні? Як його пояснила мати Михайлика?

– Про що часто згадувала мати Михайлика?

– Якої шкоди завдала коняка Михайлику, коли той одного разу випасав її вночі у лісі?

– Що було перешкодою для діда Дем’яна щодо швидкого купування коняки?

– Охарактеризуйте поведінку цигана на базарі.

– Через що вранці вся родина сміялася над дідом Дем’яном стосовно коняки, яку він придбав на базарі?

– Якою красою милувався Михайлик, під’їхавши до Якимівської загорожі?

– Про що спілкувалися Михайлик з Любою? Чим дівчина подобалась хлопцю?

– Чому розповідь Михайлика про автомобіль вразила Любу?

– Яке значення для хлопця мала зустріч з Любою в Якимової загорожі?

– В чому полягали обов’язки Люби?

– Цьому після повернення від Люби Михайлика вдома назвали “годувальником”?

– Поясніть, через що Теси називають Китаєм?

– Як Михайлик висловився про своїх дідуся і бабусю?

3. Робота над змістом IV розділу твору

3.1. Переказ цікавих епізодів із повісті

3.2. Тема: Михайлик прагне отримати книгу для читання, а здобувши її – не зміг її зрозуміти.

3.3. Ідея: возвеличення любові до книги, намагання пізнати всесвіт, поширити свій кругозір.

3.4. Основна думка: “…Нам зараз головне – знати землю, знати і ділити її бідним людям…” (дядько Себастіян – Михайлику).

3.5. Композиція.

У розділі чимало ліричних відступів, екскурсів у минуле:

– життя родини Михайлика у перші роки після революції;

– рішення батьків щодо подальшого навчання Михайлика;

– діяльність Гаврила Шевка на посаді сільського старости і голови волвиконкому;

– виховання, поученія батька й дядька Себастіяна.

Експозиція: рішення Михайлика піти до Мар’яни, щоб та допомогла йому взяти у попа книжку для читання.

Зав’язка: отримавши від поповича книгу “Космографія”, хлопець не розуміє її змісту і призначення.

Розвиток дії: Михайлик намагається знайти в селі того, хто б розтлумачив зміст незрозумілої книги.

Кульмінація: здивування Михайлика тим, як полісовщики Артем і Сергій роззброїли бандитів, принесли рушниці, бомби і гранати.

Розв’язка: дядько Себастіян пояснює, про що та книга, яку намагався прочитати Михайлик.

Голова комбіду порадив хлопцю не читати книг про небо, бо “зараз головне – знати землю”.

3.6. Сюжет.

Михайлику дуже хотілося віднайти книгу для читання. Він звертається до Мар’яни, щоб та допомогла йому в цьому. Дівчина приводить хлопця до попа, який дає для читання книгу “Космографія”. Михайлик намагається осмислити її, але йому це складно, оскільки книга має багато незрозумілих термінів, понять. Поп навмисно дав хлопцю таку книгу. Ніхто на селі Михайлику не міг розтлумачити її зміст. Тільки дядько Себастіян сказав: “. це книга про небо” – і порадив повернути цю книгу попу.

3.7. Обговорення змісту розділу за питаннями.

– За що Петро дорікав Михайлику?

– Якою у творі зображена попадя? Через що іноді її характер та ставлення до Мар’яни змінюються? Чим це зумовлено, на ваш погляд?

– Як на селі люди ставились до Мар’яни?

– За що Михайлик полюбляв воду?

– Якою була доля у горшковоза Терентія? Як він ставився до дітей?

– Яким чином прихід Михайлика до Мар’яни вплинув на її настрій?

– Як висловилась Мар’яна Михайлику стосовно його прагнення до читання?

– Що відчув Михайлик під час розмови з поповичем?

– Чому Михайлик у попівських хоромах вважав себе приниженим?

– Як Михайлик описує свою матір?

– В яких умовах жила родина Михайлика у перші роки після революції?

– По тому, як попович зберігав книжки, можна було з’ясувати його ставлення до них. Відповідь обгрунтуйте.

– Чим було зумовлено те, що батько Михайлика вирішив продати корову?

– Яким чином хлопець готувався до читання книги?

– Які перші враження охопили Михайлика, коли він прочитав назву книги поповича?

– Через що мати Михайлика вважала Біблію найрозумнішою книгою?

– Чому Михайлику було складно сприймати “Космографію”?

– Над яким питанням змушений був задуматися Михайлик під час читання “Космографії”? Чому хлопчик не міг дати відповідь на нього? А ви можете йому допомогти в цьому?

– Яким чином приповідка “Бідному Савці нема долі ні на печі, ні на лавці” стосувалося Михайлика?

– Чому Михайлик вирішив звернутися по допомогу до дядька Себастіяна для розтлумачення незрозумілої книги “Космографія”?

– Яке значення мав бідком для простого люду?

– Чому, на думку Михайлика, Гаврило Шевко був би непоганим кіноактором?

– Що зумовило Шевка погодитися на посаду старости?

– Як зрозуміти слова Шевка: “Над шкурою дрижати – людиною не жити”?

– Якого покарання отримав Шевко від німців?

– Як зреагував Шевко на прохання Михайлика пояснити незрозумілу книгу? Що він порадив хлопцю?

– Про що дізнався Михайлик від Шевка стосовно дядька Себастіяна?

– Яке враження на Шевка справили полісовщики Артем і Сергій? Чому?

– Що сказав Артем про життя на небі?

– Як дядько Себастіян зустрів Михайлика у себе вдома?

– Через що батько дядька Себастіяна категорично ставився до сина, який окрім піаніно нічого не мав у господарстві?

– Як дід сприйняв гру свого сина на піаніно?

– Що розповів дядько Себастіян Михайлику стосовно змісту книги “Космографія”? Які надав поради?

– Про що свідчить закінчення розділу?

3.8. Міні-дискусія.

– Чому, на ваш погляд, попович дав Михайлику прочитати книгу “Космографія”?

Завдання. Оберіть варіант відповіді або висловіть власний, прокоментуйте його, наводячи переконливі факти з твору.

VI. Підсумок уроку

Мікрофон. “Чи хотів би я мати собі друзів як Люба і Михайлик?” Свою думку стисло обгрунтуйте.

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів на уроці

VІІІ. Домашнє завдання

Дібрати матеріал про українські звичаї, про які говориться у творі; опрацювати зміст V, VI розділів повісті.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

М. СТЕЛЬМАХ “ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ”. ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ І СВІТУ ДИТЯЧОЇ ДУШІ