ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО “ГЕР ПЕРЕМОЖЕНИЙ”. ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКА ІДЕЯ ГУМАНІЗМУ Й ТОЛЕРАНТНОСТІ. ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНІХ ЗАСОБІВ НОВЕЛИ

Мета:

– навчальна: подати відомості про життя та творчість Л. Пономаренко, навчати визначати основну ідею твору, розуміти значення понять “толерантність” та “гуманізм;

– розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати прозовий твір, пояснювати провідну думку кожного епізоду, аргументувати власне розуміння;

– виховна: виховувати толерантність, розвивати усвідомлення ролі й значення гуманізму в розвитку людства й духовності кожної особи.

Обладнання: підручник, портрет Л. Пономаренко, картки для самостійної роботи.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Бесіда з учнями

– Яких страждань зазнавали люди під час Другої світової війни?

– Що таке фашизм?

– Які твори про війну вам відомі?

– Що таке жорстокість? У чому вона виявляється?

– Як можна боротися з жорстокістю?

Навчальна лекція

Пономаренко любов Петрівна народилася 25 травня 1955 року в селі Іванківці Срібнянського району на Чернігівщині. Закінчила Ніжинський державний педагогічний інститут імені М. В. Гоголя (1978).

Працювала вчителем російської мови та літератури на Срібнянщині, завідуючою відділом у Срібнянській райгазеті. із 1987 року мешкає на Полтавщині. Працювала у школах та редакціях райгазет Оржицького й Гребінківського районів. З 1999 року – власний кореспондент Всеукраїнської громадсько – політичної газети “Зоря Полтавщини”. Мешкає і працює в м. Гребінка.

Твори друкували в багатьох газетах і часописах, видавали в колективних збірниках та антологіях, зокрема в антології української “жіночої” прози та есеїстики другої половини XX – початку XXI століття (авторський проект Василя Габора), “Незнайома антологія” (львів, 2005) за кордоном – у Німеччині та Японії, в Альманасі “Біла альтанка” (Полтава, 1996).

Автор книг новел, оповідань та повістей “Тільки світу” (Київ, 1984), “Дерево облич” (Київ, 1999), “Ніч у кав’ярні самотніх душ” (Миколаїв, 2004),”Портрет жінки у профіль з рушницею” (Київ, 2005).

Словникова робота

Поясніть значення слів “гер”, “фрау”, “кіндер”, “гут”, “нужник”, “барак”, “бидлота”, “шнель”.

Бесіда за змістом прочитаного

– Коли відбувається дія твору?

– Як полонені ставляться до будівництва?

– Чому діти жорстоко ставляться до полонених? Чи можна виправдати дітей?

– Чому місцеві жителі співчували полоненим?

– Що вразило дівчину, яка сиділа на вікні?

– Що символізує фотографія?

– Як закінчується новела? Про що це свідчить?

– Як ви ставитеся до авторської інтерпретації жорстокості?

– Чому авторка обрала саме таку назву для свого твору?

– Яке ваше ставлення до Фрідріха?

Літературна гра “Суд”

Для цього кожна група отримує завдання. Прокурорам треба висунути звинувачення дітям з новели Л. Пономаренко “Гер переможений”. Свідки повинні розказати про події, які відбувалися під час Другої світової війни. Захисникам треба обговорити та навести вагомі докази – виправдання Фрідріха. Судді винесуть вирок (учитель корегує виконання завдання).

Прокурори. Чи були діти справедливими, коли зробили з паличок хрест, розкидали маленьку “державу” Фрідріха?

Слухачі. Так! Фрідріх – це німець. Він воював проти нашої держави. Армія Гітлера принесла багато горя нашому народу. Тому треба відповідати за свою жорстокість.

Свідки розповідають про війну.

Захисники. Ми вважаємо, що діти вчинили неправильно. Армія Гітлера була жорстока, але сьогодні німець був полоненим, беззахисним, слабким і хворим. Просто людина, яка викликала до себе співчуття. Так! Він німець, але як бачимо, був хорошим батьком, любив працювати на землі – сіяв, вирощував.

Свідки. Фрідріх опинився на фронті, швидше за все, не з власної волі, а за наказом свого головнокомандуючого. Не можна нам відповідати жорстокістю на жорстокість. Дуже багато наших співвітчизників зрозуміли це.

Вирок суддів. Війна – відворотне, жахливе явище суспільства. Але треба в будь-якій ситуації залишатися людиною. Жорстокості у світі не повинно бути.

Самостійна робота

Картка № 1

1. Чому, на ваш погляд, самотні жінки співчували полоненим німцям, хоча мало б бути навпаки? Свої міркування обгрунтуйте.

2. Дослідіть, що збентежило Фрідріха, коли він спілкувався з українськими дітьми. Як вони ставилися до полоненого?

3. Який художній засіб використала Л. Пономаренко, висловлюючись: “…Дівчатка дивилися на нас, мов живі, і запитували.”?

Картка № 2

1. Що, на вашу думку, хотіла довести Л. Пономаренко у своєму творі? Наведіть переконливі приклади до своїх міркувань.

2. Охарактеризуйте майстерність полонених німців під час зведення будинку. Чи можна вважати їхнє ставлення до трудової діяльності сумлінним, відповідальним?

3. Як реагували самотні жінки, коли роздивлялися вироби Фрідріха із цегли? Картка № 3

1. Як Л. Пономаренко намагалася відтворити в новелі наслідки воєнного лихоліття? Наведіть переконливі приклади, посилаючись на текст новели.

2. Умотивуйте ставлення дітей до Фрідріха. Чому полонений німець намагався порозумітися з дітьми?

3. Що нагадало жінці про Фрідріха з того часу, коли минуло півстоліття?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати рецензію на твір Л. Пономаренко “Гер переможений”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО “ГЕР ПЕРЕМОЖЕНИЙ”. ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКА ІДЕЯ ГУМАНІЗМУ Й ТОЛЕРАНТНОСТІ. ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНІХ ЗАСОБІВ НОВЕЛИ