БУКВА Юю, ПОЗНАЧЕННЯ НЕЮ СПОЛУЧЕННЯ ЗВУКІВ [йу]. ПОЗНАЧЕННЯ БУКВОЮ Юю ЗВУКА [у] ТА М’ЯКОСТІ ПОПЕРЕДНЬОГО ПРИГОЛОСНОГО. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРШІВ ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ПІСЕНЬКА ВЕСНЯНОЇ ВОДИ”, О. ПАРХОМЕНКА “Я МАТУСЮ ДОЖИДАЮ”. ПРИСЛІВ’Я – БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Мета: ознайомити учнів з буквою Юю та позначенням нею сполучення звуків [йу] на початку слова і складу, звука [у] та м’якості приголосного; формувати навички злитого читання; виховувати інтерес до слів та їх значень.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Аха-аха-аха – а де ж наша черепаха?
Оня-оня-оня – черепаха наша – соня.
Ів-ів-ів – до весняних теплих днів
Оню-оню-оню – не турбуйте нашу соню.
2. Робота над загадками
– Гостроносий і малий.
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається, вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок…
Як він зветься?.. (Їжачок).
– Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить сороконіжка. (Потяг)
– Назвіть однакові звуки у словах-відгадках.
– Назвіть голосні у слові їжачок.
– Назвіть початковий звук у словах сірий, як, біжить, голочок, кінь.
– Визначте наголос і кількість складів у словах шукать, вночі, полотно.
3. Читання тексту “Міста України”
Фізкультхвилинка
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 120-121)
1. Робота за предметними малюнками і звуковими моделями слів
– Пригадайте, які ми вивчили букви, що позначають по два звуки? (Букви я, ї)
– Які звуки позначає буква я у слові ялинка?
– Які звуки позначає буква ї у слові їжак?
– Які ще слова ви можете згадати, у яких ці букви позначають по два звуки?
– А сьогодні ми вивчимо ще одну букву, яка теж може позначати відразу два звуки. Це буква Юю.
– Назвіть предмети, зображені на малюнках.
– Розглянемо схему слова в’юн. Скільки в цьому слові складів? (Один) А який голосний звук утворює цей склад? Назвіть тепер послідовно всі звуки в слові в’юн – [вйун].
Щоб дітям краще було чути голосний [у], треба запропонувати їм протягнути перший склад і прислухатися до голосного звука в ньому, а потім зосередити увагу на артикуляції і вимовлянні звука [й] перед голосним [у]).
– Звуки [йу] позначаються однією буквою, яка так і зветься – “ю”.
Розгляньте схему слова ключ. Скільки в слові ключ складів? (Один) А який же голосний звук утворює цей склад? (Якщо учням складно відповісти, учитель пропонує вимовити цей склад протяжно, щоб вони мали змогу почути голосний [у].)
– Назвіть тепер послідовно всі звуки в слові ключ – [к л’ у ч]. Поміркуйте і скажіть, як би ми прочитали це слово, якби звук [у] позначили буквою у. (Клуч) Так, для того, щоб звук [л’] був м’який, пишуть букву ю, яка показує, що букву “ел” треба читати м’яко.
2. Аналіз будови, порівняння великої і малої літер Юю. Знаходження місця літери в касі букв
3. “Друкування” букви Юю
– “Друкування” букви Юю (великої і малої) в зошитах у клітинку (один рядок). Під час “друкування” учитель пропонує учням читати цю букву (називати), прислухаючись, які звуки вони при цьому вимовляють.
– “Друкування” під диктовку складів юр, юч, юн, юс, рю, лю та слів Юрко, Люда.
4. Читання слів у стовпчиках
1) Читання слів, у яких буква “ю” позначає цілий склад. Поділ прочитаних слів на склади. Визначення місця букви “ю” в кожному слові.
– Ви бачите, діти, що в кожному слові буква ю є складом. У таких випадках вона завжди позначає два звуки – приголосний [й] і голосний [у].
2) Прислухайся, які звуки позначає буква “ю” в цих словах.
Любити струмок – дрючок
Малювати клуб – ключ
5. Опрацювання вірша лесі українки “пісенька весняної води”
1) Словникова робота над словами “рину”, “гребельки”.
2) Бесіда.
– Весняна вода. Яка ж вона?
– А ви чули пісеньку весняної води?
– Чи хотіли б ви зараз перетворитися на дзвінкий, веселий, швидкий весняний струмочок?
6. Опрацювання вірша О. Пархоменка “я матусю дожидаю”
– Розкажіть, що ви робите по домашньому господарству.
7. Робота з прислів’ям
– Про кого розповідає прислів’я? (Про дітей працьовитих, охочих до роботи.)
– А про кого можна так сказати у нашому класі?
– Які ще прислів’я про працю ви знаєте?
8. Читання алфавіту на потязі
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якою буквою ознайомилися на уроці?
– Які звуки вона може позначати?