ЗВУК [х], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Хх (“ха”). ЧИТАННЯ СЛІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША “КОЛИСКОВА ПІСЕНЬКА”. ЗАГАДКИ – БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

Мета: ознайомити учнів з буквою Хх, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук [х]; виробляти навички читання складів, слів з буквою Хх; розвивати навички звуко-буквеного аналізу; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над загадкою

– З соняшника, запашна,

Дітям до смаку вона.

Солодощам всім хвала!

Зветься смакота… (халва).

– Побудуйте звукову схему слова халва.

– Який перший звук у цьому слові?

2. Визначення місця звука [х] у словах

Мох, похід, мухомор, хмара, хвиля, сміх, хліб, ховрах.

3. Добирання слів зі звуком [х]

– Вимовте звук [х] усі разом. Спробуйте розповісти, де і як він твориться в ротовій порожнині. (Перешкода на шляху струменя повітря утворюється глибоко в роті задньою частиною язика.) Звук [х] – приголосний.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ Хх

– Приголосний звук [х] позначається буквою “ха”.

1. Аналіз малої та великої букв Хх, їх порівняння; зіставлення з раніше вивченими буквами. Визначення місця літери в кишеньковій азбуці

– На що схожа буква “ха”?

Глянь, схрестились дві стеблинки,

Бо висока ж лепеха.

Посміхнулася дитина:

То зростає буква “ха”.

В. Гринько

Лепеха – трав’яниста багаторічна рослина з довгими мечеподібними листками і гострим запахом.

2. Утворення складів зі звуком [х]

3. Утворення всіх можливих складів типу злиття із звуком [х]

Учні складають з розрізної азбуки і вголос читають: ха, хо, ху, хе, хи, хі.

4. Гра “упіймай слова зі звуком [х]”

ЦИБУЛЯ І ХРІН

Раз цибуля вийшла з хати.

Хто їй стрівся, мусив чхати.

Тут назустріч раптом хрін.

Всім крутив у носі він.

Одне одного зачули

І удвох ого, як чхнули.

О. Коваленко

Ховрашки хотіли хліба.

Ховрашкам давали рибу.

Ховрашки халви хотіли,

Та просити не уміли.

Хто нам може підказати,

Ще чого вони хотять?

Г. Чубач

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли.

Бачте, як розвеселили.

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі

Потанцюймо по росі.

IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 96-97)

1. Звуко-буквений аналіз слів хмара, мухомор, горіх з опорою на схеми, подані в підручнику

2. Читання слів, утворених аналітико-синтетичним способом

Пух, дах, мох, хмара, хліб, хвіст.

3. Логічна гра “коли ми так говоримо?”

4. Читання слів у стовпчиках

– Назвіть різні звуки у словах: горох і горіх. ([р] – [р’], [о] – [і])

– Якими буквами різняться ці слова? (о, і)

– у яких словах другого стовпчика є спільна частина? (Муха – мухомор)

– Прочитайте слова зі злиттям ха.

5. Робота над скоромовкою “черепаха чепуруха…”

– Прочитайте скоромовку тихо і повільно, голосно і швидко, здивовано.

– З ким порівнюється черепаха у скоромовці?

6. Робота над колисковою

– Що ви знаєте про колискові пісні? Коли їх чули? Від кого?

– Які колискові пісні ви знаєте?

– Хто співає колискові пісні, укладаючи спати своїх ляльок?

– Хто хоче заспівати свою улюблену колискову, або проказати її слова?

– А тепер послухайте українську народну колискову пісеньку, яка надрукована у Букварі.

1) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання колискової учнями.

2) Вибіркове читання.

За завданням учителя учні читають слова автора, сну, дрімоти.

3) Читання колискової за особами (слова автора може читати один з учнів або весь клас хором).

7. Робота над сюжетним малюнком

– Яка пора року зображена на малюнку?

– Які фарби використав художник, передаючи красу зими?

8. Опрацювання загадок

– Чому ніч порівнюється з білою коровою, а день – з білим волом?

– З ким порівнюються у загадці місяць, зорі?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?

– Який звук позначає буква Хх?

– Що найбільше сподобалося на уроці?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗВУК [х], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Хх (“ха”). ЧИТАННЯ СЛІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША “КОЛИСКОВА ПІСЕНЬКА”. ЗАГАДКИ – БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)